Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 6753
W sumie: 142971

News

News zdjęcie id 957

Aktywne sołectwa w gminie Zwoleń. Mieszkańcy sami zadecydują

15.04.2019

 

 

 

,

Samorząd gminy Zwoleń stara się o dofinansowanie z budżetu województwa mazowieckiego do zadań ważnych dla lokalnych sołectw. W ramach ich realizacji powstaną rekreacyjne miejsca publiczne, bądź zostaną doposażone już istniejące place w nowe urządzenia. Mieszkańcy sami zadecydują o tym, co zostanie zakupione.

Pomoc finansowa z budżetu województwa mazowieckiego przyznawana jest w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2019” i może wynieść 10 tys. złotych na każde zadanie. Drugie tyle na realizację zaplanowanego działania dołoży gmina Zwoleń. W efekcie mieszkańcy sołectwa otrzymają do dyspozycji w sumie 20 tys. złotych. Środki te będą mogli przeznaczyć na zakup dowolnych urządzeń zabawowo-rekreacyjnych dla już istniejących, lub powstających placów zabaw i miejsc rekreacyjnych.

– Każde sołectwo ma inne potrzeby, dlatego to właśnie mieszkańcy poszczególnych wsi, a nie urzędnicy, powinni podejmować ostateczne decyzje o tym, co należy zakupić z puli pieniędzy, które otrzymają do swojej dyspozycji – mówi Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia. - Jest to dobry wstęp do tworzenia budżetu obywatelskiego, w którego stronę zamierzam sukcesywnie dążyć, nie tylko w sołectwach, ale również w samym mieście Zwoleń. Samorząd pozyskuje środki w określonym obszarze, ale to mieszkańcy decydują o tym, na co w tym obszarze chcą je przeznaczyć, bo przecież nikt inny nie zna lokalnych potrzeb lepiej niż oni. Oczywiście liczę tu na dobrą współpracę, wsparcie i zaangażowanie społeczne. Zdaję sobie sprawę, że wypracowanie budżetu obywatelskiego to proces długofalowy, ale pierwsze małe kroki, które stawiamy, mam nadzieję, niedługo zamienią się w większe, a z czasem w naprawdę duże przedsięwzięcia – podkreśla burmistrz.

 

Urządzenia rekreacyjne dla pięciu sołectw

Samorządowcy podejmują starania o dofinansowanie w ramach programu MIAS 2019 dla pięciu sołectw z terenu gminy Zwoleń. Będą to: Koszary, Mostki miejscowość Pałki, Barycz, Strykowice Górne i Paciorkowa Wola Nowa. – To bardzo aktywne sołectwa, które w zakresie zagospodarowania skwerów zgłaszają potrzeby większe, niż obejmował fundusz sołecki. Te potrzeby dobrze wpisały się w program pomocy finansowej w ramach MIAS 2019, dlatego podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu starań o ich dofinansowanie i w perspektywie także przeznaczeniu wymaganego wkładu własnego z budżetu gminy na realizację tych zadań – mówi burmistrz Arkadiusz Sulima.

 

Powstały w ramach Funduszu Sołeckiego w 2018 roku plac zabaw w Pałkach (sołectwo Mostki) może zyskać nowy blask dzięki doposażeniu go w kolejne urządzenia zabawowe. 

 

Z Funduszu Sołeckiego w ubiegłym roku powstał także plac zabaw w Koszarach - dofinansowanie z MIAS pozwoli go również doposażyć. 

 

Projekt przewiduje zakup i montaż urządzeń zabawowych i rekreacyjnych dla miejsc publicznych. - W sołectwach Pałki i Koszary zostaną doposażone już istniejące place zabaw, które zostały utworzone w ramach funduszy sołeckich. W Strykowicach Górnych planowane jest utworzenie nowego miejsca rekreacyjnego przy altanie obok remizy. W Baryczy natomiast powstanie takie miejsce obok świetlicy wiejskiej, czyli dawnej remizy OSP. W ramach programu MIAS planowany jest też zakup urządzeń dla sołectwa Paciorkowa Wola Nowa. Będą one zamontowane na ogólnodostępnym placu przy tamtejszej szkole – informuje Piotr Wajs, kierownikreferatu Rozwoju Gospodarczego.

- Wiemy, że są to inwestycje ważne dla mieszkańców sołectw, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby pozyskać dofinansowanie zewnętrzne i jeszcze w tym roku zrealizować te zadania – podsumowuje zastępca burmistrza Grzegorz Molendowski.

 

MG

 

 

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.