Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 11982
W sumie: 110549

News

News zdjęcie id 936

Jest porozumienie w sprawie zwoleńskiego dworca!

26.03.2019

 

 

 

Wraz z narastającym kryzysem w PKS i sprzedażą przez przedsiębiorstwo placu, na którym znajdują się zwoleńskie perony autobusowe, istnienie tutejszego dworca stanęło pod znakiem zapytania. Władze miasta podjęły jednak starania o to, aby zapewnić mieszkańcom regionu dostęp do komunikacji publicznej, czego efektem jest podpisanie porozumienia z nabywcą tych działek. Zgodnie z jego treścią, powstanie tu obiekt handlowo-usługowy z częścią dla podróżnych, barem „Bistro” i peronem autobusowym.

 

Upadający PKS

Losy zwoleńskiego dworca skomplikowały się w momencie, kiedy wewnętrzne problemy PKS pogłębiały się i przedsiębiorstwo stało się nierentowne. Ponieważ PKS posiadało prawo wieczystego użytkowania placu pomiędzy ulicami Kościuszki i Wojska Polskiego w Zwoleniu, a jest ono zbywalne, przedstawiciele przedsiębiorstwa postanowili sprzedać te działki. Gmina natomiast nie miała prawa do ich pierwokupu.

 

Porozumienie podpisane!

W celu zapewnienia mieszkańcom powiatu dostępu do komunikacji publicznej zostały podjęte rozmowy z nowym właścicielem działek, które już przyniosły wymierne efekty. Nabywca rozumie potrzebę istnienia dworca w Zwoleniu, w związku z czym zostało podpisane porozumienie intencyjne, które określa warunki funkcjonowania dworca na nowych zasadach. – Przedmiotem porozumienia jest umożliwienie korzystania podróżnym z pomieszczeń obiektu, który ma powstać na działkach dawnych peronów autobusowych – informuje burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima. - Według wstępnych ustaleń, planowany budynek będzie miał charakter handlowo-usługowy, ale będzie też pełnił funkcję dworca, gdzie podróżni otrzymają do swojej dyspozycji miejsca siedzące i toalety. Zależy nam, aby osoby oczekujące na przyjazd i odjazd autobusów mogły ten czas spędzać w bezpiecznych i komfortowych warunkach. Co ważne, w obiekcie lub w bliskiej odległości na zewnątrz, inwestor planuje utworzenie punktu gastronomicznego, małego baru „Bistro” dla obsługi podróżnych, którzy będą mogli tam się posilić i jednocześnie oczekiwać na transport w odpowiednich warunkach – dodaje burmistrz.

 

Przystanek w nowym miejscu

Jak poinformował Piotr Wajs, kierownik referatu Rozwoju Gospodarczego, gmina rozważa możliwość lokalizacji przystanku autobusowego w pasie drogi ulicy Kościuszki. – Chcemy tak przeorganizować miejsca postojowe autobusów, aby podróżni mogli korzystać zarówno z poczekalni w nowym obiekcie, jak i z oferowanych usług gastronomicznych – mówi kierownik Piotr Wajs. - Wstępna koncepcja przewiduje wydzielenie pasa na zatoki przystankowe na odcinku od ulicy Moniuszki do Publicznego Przedszkola. Inwestor zadeklarował uwzględnienie nowego przystanku w planie zagospodarowania terenu i planowanych tu inwestycjach – dodaje kierownik.

Nowy obiekt handlowo-usługowy, mający pełnić też funkcję dworca autobusowego,  ma powstać do końca 2020 roku. Strony podpisanego w tej sprawie porozumienia, przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Zwoleniu oraz inwestor, zobligowały się w nim do zawarcia w odpowiednim czasie szczegółowej umowy regulującej warunki współpracy w tym zakresie. 

 

 

MG

 

 

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.