Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 6753
W sumie: 142971

News

News zdjęcie id 917

Przyjęto program opieki nad zwierzętami. Będzie nieodpłatna kastracja i sterylizacja psów i kotów

05.03.2019

 

 

 

Blisko 50 tys. złotych przeznaczyli zwoleńscy radni na program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta i gminy Zwoleń w 2019 roku. Uchwała została podjęta podczas szóstej sesji Rady Miejskiej w Zwoleniu. Za jej przyjęciem zagłosowali wszyscy obecni radni. To jednak nie jedyne działania samorządu w obszarze opieki nad czworonogami. W styczniu tego roku została podpisana umowa z nowym schroniskiem dla zwierząt, spełniającym wysokie standardy opieki.

 

Przedsięwzięcie ma na celu ograniczenie zjawiska bezdomności zwierząt oraz zapewnienie odpowiedniej opieki bezdomnym zwierzętom i wolno żyjącym kotom. – Problem bezdomności zwierząt jest bardzo złożony, ponieważ leży w nadal niskiej świadomości społecznej dotyczącej tego, że  zwierzę to istota odczuwająca cierpienie, strach, a nawet tęsknotę – podkreśla Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia. - Realizacja zadań ujętych w programie ma pomóc w ograniczeniu liczby bezdomnych zwierząt trafiających pod opiekę schroniska.Jednak zdajemy sobie sprawę, że samo przyjęcie programu nie zadziała jak czary, które sprawią, że problem zniknie. Czeka nas w tym zakresie wytężona praca, dlatego mocno liczymy na dobrą współpracę zarówno szkół z terenu gminy Zwoleń, jak i organizacji pozarządowych, które włączą się w akcje informacyjne dotyczące tematu bezdomności zwierząt i uświadamiania społeczeństwa, że dobro zwierząt, to nasza wspólna sprawa i nasze bezpieczeństwo i że to my, ludzie jesteśmy za ich los odpowiedzialni – dodaje burmistrz.

 

Bezpłatna sterylizacja i kastracja psów oraz kotów

Realizacja celów programu będzie polegała między innymi na ograniczeniu populacji bezdomnych zwierząt. - Szczególne znaczenie ma tu sterylizacja i kastracja zwierząt, ponieważ jest to najskuteczniejsza metoda unikania niekontrolowanej rozrodczości– informuje burmistrz Arkadiusz Sulima. - Dlatego będziemy zachęcali mieszkańców gminy będących właścicielami zwierząt domowych do wykonywania tych zabiegów. Zapewnimy też 100 % dofinansowania na ten cel – dodaje burmistrz.

Jak podkreśla lekarz weterynarii Radosław Lis, zabieg sterylizacji i kastracji nie jest, jak to się powszechnie uważa, krzywdą dla zwierząt. Wręcz przeciwnie, niesie wiele korzyści zarówno natury zdrowotnej, jak i behawioralnej. – Kastracja psów i kotów likwiduje ryzyko rozwoju schorzeń prostaty i jąder. Powoduje też zmiany w zachowaniu samca, który staje się bardziej zrównoważony, skłonny do współpracy i skupiony na opiekunie. Zapobiega również ucieczkom zwierzęcia i wędrówkom po okolicy w poszukiwaniu samicy – informuje Radosław Lis. – Sterylizacja chroni natomiast przed ropomaciczem, endometiozą oraz nowotworami narządów rodnych. Eliminuje też uciążliwe objawy towarzyszące cieczce i ciąży urojonej oraz zapobiega powikłaniom związanym z ewentualną ciążą i porodem. Ogranicza również występowanie cukrzycy i nowotworów gruczołu mlekowego. Przeprowadzenie tych zabiegów u czworonogów jest wyrazem świadomości, troski i odpowiedzialności ich opiekunów – dodaje Radosław Lis.

Właściciel chcący poddać zabiegowi sterylizacji lub kastracji posiadane zwierzę powinien zgłosić się do Urzędu Miejskiego w Zwoleniu i wypełnić odpowiedni formularz. Tam zostanie poinformowany o możliwości sfinansowania tego zabiegu.

 

Edukacja i wspólne działanie na rzecz zwierząt

W przyjętym programie przewidziano środki na odławianie bezdomnych zwierząt, zapewnienie im miejsca w schronisku i w razie potrzeby, w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem czworonogów, całodobowej opieki weterynaryjnej.

W programie ujęto też pomoc w organizowaniu opieki nad wolno żyjącymi kotami. – Koty wolno żyjące na terenie miasta i gminy Zwoleń nie są wyłapywane i przekazywane do schroniska z uwagi na odgrywanie znaczącej roli w zapobieganiu rozprzestrzeniania się gryzoni. Jednak one również wymagają opieki. Gmina zapewnia bezpłatną sterylizację i kastrację po zgłoszeniu takiej potrzeby przez ich opiekuna. I tu właśnie bardzo liczymy na pomoc społecznych opiekunów – wolontariuszy, którzy zaangażują się zarówno w akcję sterylizacji i kastracji, jak i dokarmianie kotów, szczególnie w okresie zimowym. Urząd organizował już zbiórkę karmy i niezbędnych rzeczy dla zwierząt, dlatego wiem, że na terenie gminy jest mnóstwo osób, którym nie jest obojętny los czworonogów. Serdecznie zapraszam do współpracy, bo razem możemy więcej – podkreśla burmistrz Arkadiusz Sulima.

W walce z bezdomnością zwierząt kluczową rolę odgrywa edukacja w zakresie ich humanitarnego traktowania. Ten punkt również ma swoje miejsce w uchwalonym przez radnych programie. – Jak już wspominałem, zaprosimy tu do współpracy organizacje pozarządowe i placówki oświatowe, które, mam nadzieję pomogą nam promować właściwie wzorce zachowania się w stosunku do zwierząt oraz zwiększenia ilości adopcji w gminie – mówi burmistrz Arkadiusz Sulima.

 

Schronisko o wysokim standardzie

Samorząd miasta i gminy Zwoleń mocno stawia na zapewnienie bezdomnym zwierzętom godnych warunków życia.  Przypomnijmy, w styczniu tego roku burmistrz Zwolenia podpisał umowę ze schroniskiem w Mąkosach Nowych na świadczenie usług opieki nad odłowionymi na terenie gminy Zwoleń zwierzętami. – Wybrane przez nas schronisko ma powierzchnię dwóch hektarów i jest położone poza terenem zabudowanym, a więc zwierzęta mają tam ciszę i spokój. Teren został podzielony na 21 przestronnych kojców z ogrodzonym wybiegiem i ocieplanymi budami. W schronisku przygotowano też ogrzewaną budę dla szczeniąt. Co ważne, opiekun ośrodka, pan Robert Piątek dokłada wszelkich starań, aby przebywające tam zwierzęta szybko znalazły nowe domy. W 2018 roku do adopcji oddano aż 32 psy, a w tym roku, w momencie podpisania przez nas umowy ze schroniskiem, już 8 – podsumowuje burmistrz.

Co ważne, zgłoszenia o zwierzętach bezdomnych na terenie miasta i gminy Zwoleń przyjmuje Urząd Miejski w Zwoleniu pod nr telefonu: 48 676 21 81 wew. 115 oraz policja.

 

MG

 

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.