Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 9175
W sumie: 93581

News

News zdjęcie id 904

Zwoleński Dom Kultury tętnił życiem – za nami ferie zimowe pełne atrakcji!

22.02.2019

 

 

 

Rodzinne warsztaty plastyczne, zajęcia ruchowe, seanse w Kinie Świt, cyrkowe show klaunów oraz wycieczka do Warszawy  – te i wiele innych atrakcji przygotowanych przez Dom Kultury w Zwoleniu czekałona uczniów z terenu gminy Zwoleń podczas minionych ferii zimowych. O nudzie nikt tu nawet nie myślał.

 

Podczas dwutygodniowej laby w gminie Zwoleńdzieci mogły uczestniczyć w wielu ciekawych zajęciach. – Przerwa zimowa w nauce to czas odpoczynku od szkolnych obowiązków. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby dla tych dzieci, które nie wyjechały
na zimowiska, był onwypełniony atrakcyjnymi zajęciami. Chcieliśmy zachęcić uczniów
do odejścia od telewizorów, konsoli, czy tabletów i pokazać, że aktywne i kreatywne spędzanie wolnego czasu może być równie ciekawe, a nawet ciekawsze, niż gry telewizyjne – mówi Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia. – Bardzo cieszy nas to, żew zajęciach uczestniczyły nie tylko dzieci, ale włączali się w nie również rodzice. Wspólnie spędzony czas jest najcenniejszą rzeczą, jaką możemy podarować naszym pociechom, to zdecydowanie wartość nadrzędna zimowych spotkań– dodała Anna Wieczerzyńska, dyrektor Domu Kultury
w Zwoleniu.

 

 

Wycieczka pełna wrażeń

 

Jedną z atrakcji przygotowanych przez Dom Kultury w Zwoleniu była wycieczka
do Warszawy. Uczestnicy odwiedzili Teatr Guliwer, Plan Filmowy, WytwórnięFilmów Dokumentalnych iFabularnych oraz Królewski Ogród Światła w Wilanowie.

 

– Wycieczka cieszyła się ogromnym powodzeniem. Dwa dni po ogłoszeniu wyjazdu mieliśmy już komplet chętnych, w sumie 50 osób. Zgłaszały się dzieci z terenu całej gminy, a najmłodsi uczestnicy mieli po 6 lat – informuje Ewa Bulzacka, instruktor teatru Domu Kultury w Zwoleniu, koordynator wyjazdu. – Już od dłuższego czasu moim marzeniem było zaproszenie dzieci
do teatru lalkowego w Warszawie, aby zgłębić sztukę lalkową. Przed rozpoczęciem spektaklu odbyło się spotkanie z aktorami, którzy opowiedzieli zarówno o miejscu, w którym się znajdowaliśmy, jak i o specyfice pracy aktora. Po tak ciekawym wstępie obejrzeliśmy spektakl Marty Guśniowskiej pod tytułem „Podróż na czternaście łap”, który był na bardzo wysokim poziomie – dodaje Ewa Bulzacka. Przedstawienie było pełną dowcipu opowieścią o drodze w poszukiwaniu bezpiecznego domu wolnego od uprzedzeń.

Kolejnym punktem wycieczki była Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. –Znaleźliśmy się na planie filmu „7 uczuć”. Dzieci miały okazję zapoznać się z jego elementami, systemem oświetleniowym, mogły też oglądać rekwizyty. Plan filmowy to niezwykła opowieść o pracy filmowców i o powstawaniu dzieła filmowego – mówi Ewa Bulzacka. - Wyjątkowa scenografia, kostiumy i rekwizyty przeniosły nas w czasie i pozwoliły wczuć się w atmosferę miejsca. Zwiedziliśmy salę tronową i królewską sypialnię.Podczas projekcji w googlach VR każde dziecko przeniosło się w plener na plan, by z bliska przyjrzeć się pracy ekipy filmowej i nagrywaniu kolejnych ujęć. W części dotyczącej kostiumów ścieżka prowadziła do pracowni kostiumografa.Tu dowiedzieliśmy się o tym jak one powstają, adzieci mogły się sprawdzić w zadaniach z filmowej garderoby i przymierzyć kostiumy historyczne – dodaje Ewa Balzacka

Uczestnicy wycieczki odwiedzili też Królewski Ogród Światła. - To niesamowicie efektowna wystawa rozświetlającaogrody Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Muzyczny Ogród Marzeń to piękne światło, wiernie odwzorowujące geometryczne kształty ogrodu do znanych motywów muzyki klasycznej. Feeria barw i kolorów robiła niesamowite wrażenie. Uczestnicy wycieczki byli oczarowani – podsumowuje Ewa Bulzacka.

 

Zajęcia taneczne, sesja fotograficzna i cyrkowe show

 

Oprócz atrakcyjnej wycieczki najmłodsi mieszkańcy gminy Zwoleń mogli podczas ferii zimowych wybierać spośród bogatego wachlarza oferowanych przez Dom Kultury w Zwoleniu wydarzeń i atrakcji. Jedną z nich była bardzo ciekawa sesja fotograficzna z Urszulką w plenerze. Zajęcia poprowadził artysta fotografik ze zwoleńskiego Domu Kultury, Waldemar Gołdziński. Wykonane kadry będą poddane obróbce graficznej i zostaną przekazane uczestnikom wydarzenia. 

 

Dla miłośników ruchu zorganizowano bezpłatne zajęcia taneczne pod nazwą „Roztańczone ferie”.Poprowadziła je doświadczona instruktorka Aneta Adamiec, która już od kilku lat przekazuje swoją wiedzę dzieciom i młodzieży, dzieląc się umiejętnościami i pasją do tańca.

 

Zajęcia, które prowadzi, to dawka pozytywnej energii, połączenie wysiłku i świetnej zabawy. - Ferie zimowe to znakomita okazja, aby spróbować czegoś nowego, odejść od komputerów i aktywnie spędzić czas – podkreśla Aneta Adamiec. - I właśnie z myślą o tych, którzy nie wyjechali na zimowisko, w Domu Kultury w Zwoleniu zostały zorganizowane takie warsztaty. Dzieci miały okazję zapoznać się z podstawowymi krokami tanecznymi z tańca nowoczesnego, uczyły sięwyrażania emocji poprzez ruch i budowały świadomość swojego ciała. Zajęcia rozbudziły kreatywny potencjał uczestników, co przełożyło się na świetną zabawę – dodaje Aneta Adamiec

 

Niewątpliwie nie lada atrakcją dla dzieci z całej gminy Zwoleń był też spektakl edukacyjno-rozrywkowo- integracyjny „Ruphert i Rico”, który odbył się 30 stycznia w Kinie Świt w Zwoleniu.

 

Niesamowite show cyrkowe zachwyciło zebranych gości. Były pokazy, zabawy, konkursy, bańki mydlane i konfetti. Każdy z uczestników wydarzenia otrzymał upominek. Spektakl był współfinansowany przez Gminną Komisję do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Miasta w Zwoleniu.

 

Warsztaty plastyczne, spotkania z folklorem i seanse kinowe

 

Każdy kolejny dzień ferii zimowych w gminie Zwoleń obfitował w nowe propozycje spotkań i zajęć. W Kinie Świt odbywały się Rodzinne Warsztaty Rękodzielnicze.

 

- Powstały tu piękne prace plastyczne, między innymi maski karnawałowe, które dzieci ozdabiały według własnych pomysłów – mówi Iwona Nędzi, koordynator zajęć. Chętni mogli wziąć też udział w zajęciach „Zrób to sam”, które poprowadził instruktor Domu Kultury Krzysztof Małek. Uczestnicy własnoręcznie stworzyli lalkę teatralną oraz kartkę walentynkową.

 

Bardzo ciekawym punktem zimowego odpoczynku były warsztaty „Zoom na zielone”  prowadzone przezradomskichartystów: Edytę Jaworską-Kowalską oraz Jakuba Strzeleckiego, nauczycieli Zespołu Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu.

 

Podczas zajęć powstały małe dzieła sztuki wykonane techniką kolażu z elementów recyklingu. – Warsztaty były doskonale zorganizowane, a prowadzący je artyści bardzo dobrze przygotowani. Pani Edyta poprowadziła je z ogromną energią, charyzmą i prawdziwą pasją, którą zarażała wszystkich uczestników - mówi RenataCywka, mama ośmioletniego Janka. -Otrzymaliśmy do dyspozycji bogaty wachlarz materiałów i półproduktów, z których wspólnie z dziećmi tworzyliśmy obrazy przedstawiające roślinność. To było świetne doświadczenie, któremu towarzyszyło mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy, a dzięki czujności artystów i udzielanym przez nich radom, wykonane przez nas prace prezentowały się naprawdę ładnie – informuje Renata Cywka.

Ferie w Domu Kultury upłynęły również pod znakiem spotkań z muzyką i folklorem, które poprowadzili Joanna Tęcza i Michał Tęcza. Miłośnicy rywalizacji mogli codziennie mierzyć swoje siły w rozgrywkach gier planszowych organizowanych w Kinie Świt. Jakub Długołęcki zadbał o to, abykinomaniacy też mieli co robić i w imieniu Domu Kultury zaproponował atrakcyjne seanse filmowe: „Dziadek do orzechów” oraz „Ralph Demolka”.

 

Warsztaty szkoleniowo-wypoczynkowe dla członków orkiestry

 

Jak co roku Dom Kultury w Zwoleniu zorganizował również zimowy wypoczynek dla członków Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia. 78 osób spędziło pięć dni na warsztatach szkoleniowych w Solcu nad Wisłą.

 

- Młodzież doskonaliła tam swój kunszt muzyczny i przygotowywała się do wyjazdów zagranicznych i festiwali w Polsce pod kierunkiem kapelmistrza orkiestry Piotra Bąbolewskiego i pięciu instruktorów: muzyki, musztry paradnej i mażoretek.W tym roku czekają na nich duże wyzwania.Orkiestra planuje udział w ogólnopolskim festiwalu w Inowrocławiu, wyjazd na festiwal do Niemiec, jak również koncertowaniewe Francji. Pobyt na warsztatach miał na celu przygotowanie zespołu do tych występów – informuje dyrektor DK w Zwoleniu Anna Wieczerzyńska.

 

- Dziękuję wszystkim osobom, które tak mocno zaangażowały się w to, aby ferie w gminie Zwoleń były ciekawe i atrakcyjne. Dziękuję również uczestnikom zajęć za aktywnie spędzony czas i mam nadzieję, że z każdym rokiem chętnych do wspólnej zabawy będzie przybywało – podsumowuje burmistrz Arkadiusz Sulima.

M.G.

 

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.