Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 11025
W sumie: 95431

News

News zdjęcie id 819

Ważna rola świetlic Profilaktyczno-Wychowawczych! Wychowują, kształcą i rozwijają pasje

20.10.2018

 

 

 

 

Na terenie gminy Zwoleń działają cztery placówki wsparcia dziennego do których należą świetlice profilaktyczno – wychowawcze. Organem założycielskim i prowadzącym jest Gmina Zwoleń. Najstarszą tego typu placówką jest Świetlica Profilaktyczno-Wychowawcza w Zwoleniu, która powstała w  2000 roku.

 

W 2010 roku rozpoczęła działalność świetlica w Strykowicach Górnych a w 2012 roku – w Strykowicach Błotnych, która może pochwalić się własną siłownią. W świetlicy w Strykowicach Górnych i świetlicy w Sycynie działają, jako jedne z blisko 200 punktów na Mazowszu,  Lokalne Centra Kompetencji, z których korzystają zarówno młodsi jak i starsi mieszkańcy Miasta i Gminy Zwoleń. Z kolei w  budynku świetlicy w Strykowicach Błotnych mieści się Filia Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu.

 

Trudno sobie wyobrazić teraźniejszość bez komputera i internetu, dlatego tak ważne jest wyposażenie tego rodzaju placówek w nowoczesny sprzęt, który zapewni dzieciom i młodzieży przede wszystkim szybki dostęp do informacji. Stąd też, w ramach projektów „Mazowszanie” i „Internet oknem na świat dla mieszkańców Powiatu Zwoleńskiego” świetlice profilaktyczno – wychowawcze wyposażono w nowoczesny sprzęt multimedialny z nieodpłatnym dostępem do Internetu. Przeprowadzony w ostatnich latach remont pomieszczeń w zwoleńskich placówkach przyczynił się do tego, że obecnie wszystkie nasze świetlice spełniają kryteria placówek wsparcia dziennego.

 

Wspierają, wychowują i kształcą

 

Najważniejszą rolą świetlic jest wspieranie rodzin w sprawowaniu opieki i wychowaniu dzieci oraz pomoc w nauce, którą zapewnia profesjonalnie  przygotowana, z wieloletnim doświadczeniem kadra wychowawców.  Świetlice czynne są przez pięć dni w tygodniu. Obecnie do świetlic uczęszcza ok. 100 dzieci, które mają możliwość rozwijania swoich umiejętności, pasji i zainteresowań, uczą się samodzielności i odpowiedzialności. W programie świetlic nie brakuje także zajęć tematycznie związanych z problemami nastolatków (alkoholem, narkotykami i papierosami).

 

Chętnie włączają się w przygotowania okolicznościowych uroczystości np.  Wigilii, spotkań oraz imprez min. Dnia Dziecka, Dnia Chłopaka, Walentynek, Andrzejek czy też urodzin poszczególnych wychowanków. Biorą udział w zajęciach kulinarnych,  plastyczno – technicznych, konkursach,  imprezach integracyjnych oraz wyjazdach grupowych np. na basen, do kręgielni, na warsztaty tematyczne.   Dzieci uczęszczające do Świetlicy Profilaktyczno - Wychowawczej w Zwoleniu w okresie roku szkolnego korzystają z codziennych, bezpłatnych  podwieczorków. W ramach letniego wypoczynku, razem z dziećmi – podopiecznymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społeczne w Zwoleniu, wyjeżdżają na 10. dniowe nieodpłatne kolonie letnie. Najczęściej są to wyjazdy do miejscowości nadmorskich: Ustki, Władysławowa, Darłowa; średnio z takiej formy wypoczynku korzysta co roku ok.50 dzieci i młodzieży. Świetlice współpracują z wieloma instytucjami i placówkami oświatowo – wychowawczymi. Warto dodać, że co roku świetlice odwiedzane są ok. 10 tyś. razy. 

 

Placówki te to także miejsca spotkań lokalnych społeczności - członków organizacji, stowarzyszeń, klubów, natomiast w świetlicy zwoleńskiej w okresie jesienno-zimowym wydawane są posiłki dla starszych osób - podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Na przestrzeni ostatnich lat wiele zmieniło się w świetlicach, ale zadania i rola, jaką pełnią w społeczności pozostaje ta sama – pomoc rodzinie.

 

Świetlicowe echo - galeria 

 

 

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.