Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 12639
W sumie: 111206

News

News zdjęcie id 619

Emocjonujące spotkanie w sprawie przebiegu S12! Mieszkańcy poznali nowe warianty przebiegu drogi!

18.04.2018

 

 

 

 

We wtorek,  17 kwietnia w sali konferencyjnej Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych odbyło się drugie spotkanie informacyjne dotyczące studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego dla zadnia pn. „Budowa Drogi Ekspresowej S12  na odcinku węzeł Radom Południe z węzłem Puławy”. Projektanci przedstawili warianty przebiegu drogi, wypracowane po pierwszych konsultacjach. Warto podkreślić, że tylko dwa warianty obecnie dotyczą miasta i gminy Zwoleń.

Na spotkanie, które  zostało zorganizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie przybyli licznie nie tylko mieszkańcy gminy (około 300 osób), ale również przedstawiciele samorządu gminnego i powiatowego.

 

Spotkanie poprowadził naczelnik Wydziału Dokumentacji warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Paweł Jaskowski, zaś o  inwestycji i jej realizacji, a także o proponowanych na terenie Gminy dwóch wariantach trasy opowiadał projektant  z konsorcjum firm projektowych Safege i Schuessler Zbigniew Wichański.

 

Zbigniew Wichański prezentował na slajdach dokładne mapy. Projektant zwrócił uwagę, że prezentowane obecnie warianty zostały opracowane na podstawie uwag i opinii, które zostały przysłane po pierwszej turze spotkań.  Z Gminy Zwoleń do projektantów zostało złożonych 116 wniosków, które wyrażały sprzeciw do zaproponowanych przez projektanta wszystkich trzech wariantów przebiegu trasy S12.

 

Wichański podkreślił, że oprócz czynnika ludzkiego przy projektowaniu uwzględnia się też czynnik środowiskowy oraz czynnik ekonomiczny.

 

Projektowany przebieg trasy został zmieniony w stosunku do wariantu prezentowanego w grudniu. Projektant opowiadając o wariantach przebiegu drogi S12 podkreślił, że przetnie ona drogę wojewódzką 733 w Podgórze, a potem w zależności od wyboru wariantu może skręcić na północ lub południe od Zwolenia. W obu przypadkach planowana S12 będzie krzyżowała się z drogą krajową Warszawa - Lipsko – Sandomierz oraz drogami wojewódzkimi, powiatowymi i gminnymi. Na prezentowanych mapach zostały oznaczone również drogi lokalne i dojazdowe, które w niektórych przypadkach zostaną przecięte nową trasą, utrudniając tym samym dojazd do pół czy innych miejscowości.

 

Prezentowane mapy wywołały wiele emocji, zwłaszcza wśród obecnych na spotkaniu mieszkańców Paciorkowej Woli. Według nowych projektów miejscowość ta zostanie podzielona na dwie części. Mieszkańcy zwracali uwagę projektantowi, że w poprzednim wariancie ich miejscowość nie była dzielona i żadne gospodarstwo nie musiało być wyburzone. Obecni proponowali projektantowi by połączył warianty, zachowując nowy projekt po stronie zachodniej od drogi krajowej nr 79, zaś po stronie wschodniej  zastosował wariant grudniowy, gdzie ekspresówka przebiegała przez działki rolne, między wioskami.

Mieszkańcy Gminy po raz pierwszy zobaczyli także gospodarstwa, które najprawdopodobniej zostaną wyburzone. W wariancie północnym wyburzeń ujętych zostało 6, zaś w wariancie południowych  jest ich kilkanaście.

 

Obecna na spotkaniu Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska apelowała do mieszkańców o to, by na spokojnie przeanalizowali na mapach interesujące je odcinki wariantów, następnie zgłosili się do urzędu i wspólnie z pracownikami spisali zarówno pozytywne, jak i negatywne uwagi. Wnioski mieszkańców zostaną najpierw przeanalizowane w  urzędzie. Jeśli zajdzie taka konieczność pracownicy umawią się z mieszkańcami w terenie. Wszystko po to, by pomóc w sprecyzowaniu uwag i uzyskać jasny obraz sytuacji.

Burmistrz Jaworska zachęcała ponadto wszystkich mieszkańców do wysyłania opinii, nie tylko tych negatywnych ale również tych pozytywnych, by projektanci wiedzieli dokładnie co mieszkańcy akceptują, a co na ten moment jest w ich mniemaniu nie do przyjęcia.

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.