Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 11708
W sumie: 110275

News

News zdjęcie id 612

Inwestycje drogowe regionu radomskiego i system gospodarowania odpadami komunalnymi – głównymi tematami Konwentu Wójtów, Burmistrzów i Prezydenta Ziemi Radomskiej!

14.04.2018

 

 

 

W środę, 11 kwietnia samorządowcy z regionu radomskiego spotkali się na Konwencie Wójtów, Burmistrzów i Prezydenta Radomia.  Spotkaniu przewodniczyła Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska. W spotkaniu uczestniczyli również: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Zbigniew Ostrowski Dyrektor Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz Waldemar Kordziński Prezes Zarządu „RADKOM”.

 

Przewodnicząca Konwentu Bogusława Jaworska otwierając spotkanie przywitała wszystkich uczestników.

 

 

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik przedstawił między innymi możliwości dofinansowania budowy dróg z budżetu województwa mazowieckiego. Poinformował również o dotacjach z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych a także o istniejących obecnie programach wsparcia dla gmin wiejskich i gmin miejsko-wiejskich.

 

 

Warto przypomnieć, że w ramach Funduszy Ochrony Gruntów Rolnych w naszej gminie wyremontowane zostaną drogi w miejscowościach: Barycz Kolonia i Strykowice Błotne – Mieczysławów.

Uczestnicy Konwentu korzystając z okazji dopytywali Marszałka o etapy realizacji konkretnych inwestycji finansowanych bądź współfinansowanych z budżetu województwa mazowieckiego.

 

 

Inwestycje na drogach wojewódzkich!

 

Zbigniew Ostrowski Dyrektor Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich opowiedział o realizowanych obecnie inwestycjach na drogach wojewódzkich. Na terenie subregionu radomskiego jest około 480 km dróg wojewódzkich. Pilnej modernizacji wymaga około 35% z nich. W tym roku na remont i przebudowę dróg samorząd województwa przeznaczył 180 mln zł.

 

Dyrektor Ostrowski podziękował burmistrzom i wójtom za współpracę przy realizacji inwestycji. Podkreślił fakt, że przygotowywane przez nich dokumentacje np. na budowy chodników  czy ścieżek rowerowych przyśpieszają znacznie rozpoczęcie danej inwestycji.

 

 

 

System zagospodarowania odpadami komunalnymi!

 

Waldemar Kordziński Prezes Zarządu „RADKOM” poruszył wiele zagadnień związanych z funkcjonowaniem obecnego systemu zagospodarowania odpadami komunalnymi. Przypomniał burmistrzom i wójtom, że podwyżki jakie dotknęły ich gminy nie są zależne od firmy a narzucone przez Ministerstwo Ochrony Środowiska. Zmiany przyniosło obowiązujące od 1 stycznia 2018 roku rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2017 roku w sprawie jednostkowych stawek opłat za korzystanie ze środowiska. W rozporządzeniu tym określono między innymi stawki za składowanie odpadów po procesie ich mechaniczno-biologicznego przetwarzania na rok 2018 i kolejne lata. Stawki są znacznie wyższe niż w roku ubiegłym. Zamiast 24,15 zł za tonę w tym roku trzeba już zapłacić nawet 140 zł. W następnym roku kwota ta wzrośnie do 170 zł, zaś do 2020 roku do kwoty 270 zł.

 

Prezes Kordziński powołując się na Ministerstwo Środowiska podkreślił, że musimy zacząć odzyskiwać więcej surowców, stawiając na recykling. Zgodnie z unijnymi wymaganiami do 2035 roku aż 65% powstających odpadów komunalnych powinno być ponownie przetworzonych.

 

Obowiązujący system prawny jasno określa, do jakiej Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) mają trafiać odpady z danej gminy (odpady zmieszane, odpady ulegające biodegradacji oraz segregowane). Odpady nie mogą migrować poza granice województw, dlatego też przydzielona przez Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami instalacja wcale nie musi być najbliższą. Odgórne przypisanie do poszczególnych RIPOK-ów wyklucza konkurencję na zasadach rynkowych.

 

Proponowane zmiany do systemu!

Wójtowie i Burmistrzowie obecni na Konwencie uważają, że funkcjonujący obecnie system zagospodarowania  odpadami komunalnymi powinien zostać jeszcze raz przeanalizowany i zmieniony. Wśród proponowanych zmian znalazły się:

  1. Ustawowe uszczegółowienie kalkulacji kosztowej, definiujące koszty uzasadnione
  2. Powołanie regulatora zależnego od władzy rządowej (na wzór URE czy Wód Polskich), który będzie kontrolował rynek gospodarki odpadowej i zatwierdzał taryfy (ceny usług). Powołanie regulatora mogłoby zapobiec nadmiernym podwyżkom
  3. Uelastycznienie zasad dostarczania odpadów do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych – odejście od odgórnego przypisania gmin do RIPOK-u
  4. Precyzyjne określenie warunków tworzenia nowych RIPOK-ów

 

 

 

 

 

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.