Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 7671
W sumie: 143889

News

News zdjęcie id 282

75. rocznica mordu w Karolinie

19.03.2017

 

 

 

75 lat temu Niemcy w Karolinie w gminie Zwoleń bestialsko zamordowali 55 mężczyzn.  W niedzielę 19 marca po raz kolejny odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia z 18 marca 1942 roku. W uroczystościach udział wzięły nie tylko rodziny ofiar ale również przedstawiciele samorządu i lokalnych instytucji, młodzież szkolna oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta odprawiona w kościele Zesłania Ducha Świętego przez księży: Krzysztofa Badeńskiego i Adama Domańskiego. 

 

W trakcie mszy uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Sydole im. majora Armii Krajowej Mariana Bąka zaprezentowali kilkunastominutowy program artystyczny.

 

Podczas Mszy Świętej, mieliśmy również okazję  wysłuchać przemówienia dyrektora placówki Adma Jabłońskiego, który przypomniał bolesną historię mieszkańców Karolina i pobliskich miejscowości.

 

Następnie uczestnicy obchodów udali się do Karolina, gdzie w pobliskim lesie znajduje się mogiła ofiar.  Delegacje gminy, powiatu, szkół oraz przedstawiciele rodzin złożyli pamiątkowe wieńce i zapalili znicze pamięci.

 

Kwiaty przy mogile poległych złożyli przedstawiciele Gminy Zwoleń na  czele z Zastępcą Burmistrz Zwolenia Włodzimierzem Kabusem

 

 

W uroczystościach udział także wzięły Poczty Sztandarowe oraz harcerze 

 

Organizatorami niedzielnych uroczystości tradycyjnie oprócz Publicznego Gimnazjum w Sydole imienia jednej z ofiar z 1942 roku, majora Armii Krajowej Mariana Bąka była Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska i Parafia p.w. Zesłania Ducha Świętego.

 

W obchodach oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców, przedstawicieli władz i instytucji oraz szkół obecni byli także członkowie rodzin pomordowanych, wśród których była córka rozstrzelanego wówczas Mariana Bąka.

 

 

Historia!

Bezpośrednią przyczyną mordu w Karolinie była przypadkowa śmierć w Ranachowie Starym  jednego z volksdeutschów Józefa Jägera. O świcie 18 marca 1942 roku oddziały gestapo i żandarmerii przy pomocy miejscowych volksdeutschów przeprowadziły pacyfikacje terenów między Zwoleniem, Ciepielowem a Kazanowem, w szczególności miejscowości: Ranachów, Pcin, Pcinolas, Sydół, Ciepielów, Sycyna, Karolin, Kroczów i Kazanów.


Aresztowanych doprowadzano do dwóch punktów zbornych - w Karolinie tym miejscem była szkoła, zaś w Kazanowie zabudowania jednego z mieszkańców. W szkole hitlerowcy przesłuchiwali aresztowanych stosując okrutne metody. W tym czasie wielu zatrzymanych mieszkańców Karolina kopało dół w polu po przeciwnej stronie drogi. Gdy dół był gotowy około godziny 12.00 aresztowanych wyprowadzono ze szkoły i ustawiono nad brzegiem dołu. Pluton egzekucyjny strzelał w tył głowy, a rannych dobijał z pistoletu dowodzący.


Egzekucję zmuszeni byli oglądać zarówno ci mężczyźni którzy wykopali dół, jak i ludność specjalnie w tym celu spędzona. Zasypania mogiły dokonywali mieszkańcy Karolina. Po tym okropnym mordzie oficer niemiecki wygłosił przemówienie, w którym powiedział że Polacy zginęli za nieposłuszeństwo wobec władzy niemieckiej.


Rok po tych wydarzeniach okupanci wrócili na miejsce kaźni, by dla zatarcia śladów, spalić ciała pomordowanych.

 

 

MC

 

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.