Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 11979
W sumie: 110546

News

News zdjęcie id 217

Tradycje Bożego Narodzenia w zwyczajach i wierzeniach ludu

07.01.2017

 

 

W piątek 6 stycznia w sali widowiskowej kina „Świt” odbyła się wyjątkowa uroczystość zatytułowana „Tradycje Bożego Narodzenia w zwyczajach i wierzeniach ludu”. Wydarzenie już od lat organizuje Dom Kultury w Zwoleniu, który zaprasza do wspólnego kolędowania nie tylko mieszkańców, ale przede wszystkim miejscowych artystów ludowych. Za scenariusz i scenografię podobnie, jak w latach ubiegłych odpowiedzialni byli: Joanna Tęcza i Michał Tęcza.

Wśród zaproszonych na uroczystość gości znaleźli się: Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska, Starosta Zwoleński Waldemar Urbański, Zastępca Burmistrza Zwolenia Włodzimierz Kabus, Zastępca Starosty Zwoleńskiego Arkadiusz Sulima, przedstawiciele samorządów z terenu powiatu zwoleńskiego, a także regionaliści i znawcy kultury: Adolf Krzemiński, Stefan Rosiński i Marian Popis. 

Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowało się 14 zespołów artystycznych działających w powiecie zwoleńskim, które wykonały przepiękne kolędy, pastorałki i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia. Wykonawcy zaprosili również wszystkich zebranych do łamania się opłatkiem, a także złożyli obecnym najserdeczniejsze życzenia noworoczne. 

Piękne życzenia noworoczne zebranym złożyli też samorządowcy. Zastępca Burmistrza Zwolenia Włodzimierz Kabus i Starosta Zwoleński Waldemar Urbański . Włodzimierz Kabus w imieniu swoim oraz Burmistrz Zwolenia Bogusławy Jaworskiej życzył przede wszystkim zdrowia, a także wszelkiej pomyślności. Powołując się na Bułata Okudżawę  życzył by w dopiero co rozpoczętym Nowym Roku 2017 „Pan, ofiarował każdemu z nas, to czego mu w życiu brak”.

Jako pierwszy na scenie zaprezentował się zespół „Grabowianki” z Grabowa, który nawiązując do tradycyjnych rytuałów oraz zwyczajów ludowych zaprezentował obrzęd wigilijny. Tradycje związane ze Świętem Trzech Króli oraz obrzędem kolędowania przypomniała Dziecięca Grupa Rytmiczno-Folklorystyczna "Gotardowie” ze Zwolenia. Z kolei obrzęd kolędowania oraz świętych wieczorów przedstawili członkowie zespołu Łaguszowianki z Łaguszowa.

W dalszej części widzowie usłyszeli kolędy i pastorałki w wykonaniu: grupy muzycznej ze zwoleńskiego Domu Kultury, zespołu „Pogodna Jesień”, KGW z Mierziączki, Rudek, Bartodziej i Sycyny. Do wspólnego kolędowania zaprosiły też zespoły: „Korzenie” z  Łaguszowa, „Piątkowy Stok” i „Sobótka” z Czarnolasu. Przed publicznością wystąpiła również Kapela Zdzisława Kwapińskiego oraz Grupa Artystyczna Zwoleńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Piątkowe spotkanie było dobrym momentem, na to by podziękować grupom artystycznym za całoroczną pracę na rzecz swoich miejscowości. Zespoły z rąk Joanny Tęczy i Adolfa Krzemińskiego otrzymały pamiątkowe dyplomy. Słowa uznania skierowała do nich również burmistrz Bogusława Jaworska oraz dyrektor Domu Kultury Anna Wieczerzyńska. 

 

MC

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.