Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 11028
W sumie: 95434

News

News zdjęcie id 1399

Przed nami akcja sadzenia drzew. W tym roku nowe sadzonki pojawią się w pasach drogowych

07.10.2020

 

 

 

Burmistrz Zwolenia wzorem lat ubiegłych wspólnie z samorządowcami podejmie akcję nasadzenia drzew. Nowe sadzonki tym razem pojawią się w pasach drogowych i uzupełnią drzewostan, który z rożnych przyczyn został wycięty. Gatunki drzew zostaną tak dobrane, aby pasy drogowe były bezpieczne i urozmaicały nasz codzienny krajobraz. Mamy nadzieję, że nasi mieszkańcy docenią starania samorządu i zadbają o zielony wizerunek gminy. Już dzisiaj apelujemy do mieszkańców, by nasadzone drzewa otoczone zostały szczególną dbałością, dzięki czemu umożliwimy im właściwy wzrost.

Planowana tegoroczna akcja sadzenia drzew, nie jest pierwszą taką akcją w naszym mieście. W minionym roku samorządowcy wspólnie z przedszkolakami i uczniami zasadzili prawie 100 młodych drzewek.

- Niestety mimo takich akcji pojawia się wiele komentarzy, że w Zwoleniu jest zbyt mało zieleni. Często, zarówno mnie, jak i włodarzom innych miast zarzuca się, że przeprowadzając kolejne inwestycje tworzymy betonowe pustynie. - mówi burmistrz Arkadiusz Sulima – Zapewniam Państwa, że dołożymy wszelkich starań, by drzew i zieleni w naszym mieście nie zabrakło. Trzeba jednak pamiętać, że miasto to nie las czy wielki park. Drzewa, które mają już swoje lata, często są chore lub stanowią zagrożenie dla pobliskich budynków, czy przechodniów, dlatego też są usuwane. - podkreśla burmistrz

 

Praktycznie wszyscy zgodzą się, że drzewa zwłaszcza te duże, są ozdobą miasta, wykazując przy tym nie tylko walory estetyczne ale i zdrowotne. Niechętni miejskim drzewom wskazują, że utrzymanie drzew jest kosztowne, że liście śmiecą, że drzewa zajmują cenne miejsca, które można przeznaczyć np., pod budowę miejsc parkingowych. Jest w tym sporo racji, ale dla nas komfort życia mieszkańców jest ważniejszy.

Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których nasadzenia drzew w mieście są tak potrzebne. Miejska zieleń wpływa na mieszkańców w trzech głównych obszarach – społecznym, estetycznym i zdrowotnym.

Zieleń przede wszystkim ożywia i urozmaica krajobraz, wpływając na jego estetykę. Pozwala ludziom odpocząć i oddychać świeższym powietrzem. I tutaj trzeba powiedzieć o funkcjach zdrowotnych – drzewa produkują tlen, wchłaniają dwutlenek węgla, a przy tym usuwają zanieczyszczenia, znajdujące się w powietrzu. Im jest ich więcej, tym powietrze, jakim oddychamy, jest czystsze i lepsze.

To jednak nie wszystko – drzewa obniżają temperaturę i rzucają cień, co ma ogromne znaczenie w mieście, szczególnie podczas upalnego lata, a także wchłaniają dużą część wody deszczowej, przyczyniając się do braku podtopień.

Drzewa wpływają także na zdrowie psychiczne mieszkańców miasta. Kontakt z naturą, obniża poziom stresu i działa wyciszająco. Wzbogacają także miejską faunę, są bowiem miejscem gniazdowania ptaków.

Jak więc widać, nasadzenia drzew są niezwykle istotne nie tylko dla miasta, ale i dla nas wszystkich – im więcej zieleni będzie otaczać nas na co dzień, tym nasze życie będzie przyjemniejsze, łatwiejsze i zdrowsze.

Poznanie i zrozumienie drzew – jako niezwykłych organizmów i ich funkcji jest pierwszym krokiem w budowaniu społecznego zaangażowania na rzecz przemyślanego kształtowania naszego otoczenia, z uwzględnieniem ważnej roli drzew.

Zachęcamy naszych mieszkańców do zaangażowania się w akcję sadzenia drzew poprzez zaakceptowanie miejsc w których zostaną posadzone oraz społeczną odpowiedzialność wspólnego dbania o nie. Apelujemy by drzewka nie uległy zniszczeniu.

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.