Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 11337
W sumie: 95743

News

News zdjęcie id 1396

Piękne prezentacje recytatorów na zwoleńskiej scenie

26.09.2020

 

 

 

Wyjątkowe prezentacje na wysokim poziomie i siedmiu recytatorów zakwalifikowanych do Rejonowego Koncertu Laureatów w Radomiu – to wynik 37. Małego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się 23 września w zwoleńskim Kinie Świt. Tego samego dnia miał tu miejsce 65. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski. Zwyciężczyniami eliminacji powiatowych w swoich kategoriach zostały: Monika Żaczkiewicz i Małgorzata Grabara.

 

Pierwotnym terminem eliminacji powiatowych w Zwoleniu był 12 marzec tego roku. W tym dniu ogłoszono jednak stan pandemii koronawirusa i w całym kraju zawieszono organizację wszelkich imprez masowych. – Niestety, pandemia koronawirusa pokrzyżowała nasze plany i konkurs został odwołany. Sytuacja bardzo mocno dotknęła sfery kulturalnej. Byliśmy zmuszeni przenieść działalność Domu Kultury w Zwoleniu do Internetu. Jednak małymi kroczkami staramy się wracać do bezpośrednich spotkań. Dziś, choć w mocnym reżimie sanitarnym, odbywa się konkurs recytatorski, co nas bardzo cieszy, ponieważ żadne spotkanie wirtualne nie zastąpi tych na żywo – powiedziała Anna Wieczerzyńska, dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu.

 

Wspólnie otworzyli wydarzenie

Do eliminacji powiatowych konkursów recytatorskich przystąpiło w sumie 55 recytatorów, którzy reprezentowali placówki oświatowe i kulturalne z terenu powiatu zwoleńskiego.

 

.

 

Zebranych gości powitała dyrektor Anna Wieczerzyńska. Następnie głos zabrał wicestarosta zwoleński Waldemar Urbański. – Gratuluję młodym artystom uczestnictwa w konkursie i życzę dużo odwagi oraz występów bez tremy – mówił wicestarosta Waldemar Urbański. W imieniu burmistrza Zwolenia Arkadiusza Sulimy, który tego dnia ze względu na obowiązki służbowe nie mógł być obecny podczas konkursu, przemawiał sekretarz gminy Zwoleń Mirosław Chołuj. – Już sam występ na takiej scenie, przed publicznością jest sukcesem, dlatego już teraz mogę gratulować recytatorom, którzy podjęli się tego wyzwania – mówił sekretarz Mirosław Chołuj i życzył udanych prezentacji.

Adolf Krzemiński, prezes Zarządu Towarzystwa Kultury Teatralnej „Ziemia Radomska” w Radomiu i przewodniczący komisji konkursowej podziękował dyrektor Domu Kultury Annie Wieczerzyńskiej i pracownikom placówki za zorganizowanie wydarzenia. – W Zwoleniu zawsze jest serdeczna i miła atmosfera, za co bardzo dziękuję. Dziękuję również tutejszym władzom samorządowym, które są bardzo życzliwe, za wspieranie tego konkursu – powiedział Adolf Krzemiński.

 

Występy oceniała komisja artystyczna

 

.

 

Recytatorów prezentujących się na zwoleńskiej scenie oceniała wykwalifikowana komisja artystyczna. Przewodniczącym jury był Adolf Krzemiński – prezes Zarządu Towarzystwa Kultury Teatralnej „Ziemia Radomska” w Radomiu, prezes Stowarzyszenia Literackiego „Łuczywo”, poeta, regionalista. W skład kapituły konkursu wszedł także Marian Popis – v-ce prezes Zarządu Towarzystwa Kultury Teatralnej „Ziemia Radomska” w Radomiu, polonista. Członkiem jury była także Elżbieta Nowakowska – emerytowana dyrektor Muzeum Regionalnego w Zwoleniu, reżyser teatrów amatorskich.

 

Prezentacje na wysokim poziomie

Prezentacje w ramach Małego Konkursu Recytatorskiego odbywały się według poszczególnych kategorii wiekowych. Najlepsi recytatorzy zostali zakwalifikowani do Rejonowego Koncertu Laureatów w Radomiu.

W kategorii przedszkolaków i uczniów klas zerowych zwyciężyli i przeszli do kolejnego etapu: Adrian Madejski z PSP w Przyłęku i Blanka Nowak z PSP w Rawicy. Jurorzy przyznali tu też aż dziesięć wyróżnień. W kategorii uczniów klas I-IV szkół podstawowych wśród najlepszych recytatorów, którzy zaprezentują się w Radomiu znalazły się: Lena Zofia Dąbrowska z PSP w Przyłęku, Hanna Gregorczyk z PSP w Zwoleniu, Gabriela Warchoł z PSP w Rawicy oraz Julia Winiarska z Domu Kultury w Zwoleniu. Wyróżnienia trafiły do sześciu osób. W kategorii klas V-VIII szkół podstawowych zwyciężył Bartosz Banaszek z PSP w Tczowie. Wyróżnienia otrzymało pięć osób. - Bardzo podobały nam się występy młodych recytatorów, stąd tyle nagród i wyróżnień. Zwykle kwalifikujemy do koncertu laureatów po jednej osobie z każdej kategorii, jednak z racji wysokiego poziomu wytypowaliśmy więcej uczestników. Dziękujemy nie tylko młodym artystom, ale także opiekunom i rodzicom, że w tych trudnych czasach udało się tak dobrze przygotować do występów dzieci i młodzież – mówił Adolf Krzemiński.

 

Laureaci eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

Po prezentacjach młodszych artystów scenę opanowali uczestnicy 65. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Zwyciężczynią eliminacji powiatowych w kategorii młodzieży szkół ponadpodstawowych została Monika Żaczkiewicz reprezentująca Dom Kultury w Zwoleniu. Jury przyznało tu dwa wyróżniania. Najlepsza w kategorii dorosłych okazała się natomiast Małgorzata Grabara, również reprezentująca Dom Kultury w Zwoleniu. Kapituła przyznała w tej kategorii dwa wyróżnienia.

Wszyscy uczestnicy konkursów recytatorskich otrzymali pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Dom Kultury w Zwoleniu. Laureaci i wyróżnieni zostali nagrodzeni książkami, które zasponsorowali: Starostwo Powiatowe w Zwoleniu oraz Dom Kultury w Zwoleniu.

 

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.