Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 15780
W sumie: 83924

News

News zdjęcie id 1392

Wernisaż wyjątkowej wystawy

14.09.2020

 

 

 

11 września w Domu Kultury w Zwoleniu odbył się wernisaż wyjątkowej wystawy pod tytułem „Sentymentalne Powroty”. Ekspozycją tym razem są piękne lalki artystyczne. Zmysłem twórczym autorek była prezentacja wielu różnych kompozycji tematycznych ilustrujących życie w przedwojennej Polsce. Klimat oddany poprzez stroje z epoki i scenki sytuacyjne w jakich przedstawione są lalki z pewnością warto zobaczyć.

 

Uroczyste otwarcie wystawy

 

Wystawa została zaaranżowana w Galerii Fotografii i Plastyki Domu Kultury w Zwoleniu. Zebranych na wernisażu gości powitała dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu Anna Wieczerzyńska, która podkreśliła, że ze względu na trwającą pandemię COVID-19 musiał się on odbyć w bardzo kameralnym gronie. – Ze względów bezpieczeństwa zapraszam mieszkańców regionu do odwiedzania wystawy indywidualnie. Będzie ona dostępna w godzinach pracy Domu Kultury przez cały wrzesień i trzy pierwsze tygodnie października – poinformowała dyrektor Anna Wieczerzyńska.

 

Oficjalnego otwarcia wystawy tradycyjnie dokonał burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima.

 

– Zdecydowanie warto obejrzeć zaprezentowaną tu ekspozycję. To niesamowita wystawa. Po raz pierwszy gościmy tego typu eksponaty w Domu Kultury w Zwoleniu. Artystyczne lalki przenoszą nas w czasie w lata dwudzieste przedwojennej Polski i wspaniale oddają ówczesny klimat – powiedział burmistrz Arkadiusz Sulima.

 

 

Następnie głoś zabrał komisarz wystawy Waldemar Godziński. – Wystawa „Sentymentalne powroty” jest zupełnie nietypowa i jedyna w swoim rodzaju. Jestem przekonany, że będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem. Inspiracją do tworzenia lalek była literatura i w dużym stopniu stare fotografie. Uzupełnieniem wystawy są fotografie naszego miasta Zwolenia, które doskonale nawiązują do scenek rodzajowych zaaranżowanych poprzez lalki – podkreślał Waldemar Gołdziński.

 

Lalkarstwo to ich pasja

 

Autorkami prac zaprezentowanych na wystawie są Anna Michalczyk, Paulina Romanowska i Jolanta Weiser z Radomia. Szycie lalek odbywa się według własnych projektów pań i jest dla nich prawdziwą pozazawodową pasją, którą zajmują się z powodzeniem od kilku lat. Lalki wykonane są z tkanin, z dużą dbałością o szczegóły i starannością. Inspirowane są historią, literaturą i folklorem. Uwzględniają modę i styl minionych lat.

- Lalkami zajmujemy się od kilku lat. W pewnym momencie zaproponowano nam zorganizowanie wystawy lalkarskiej z okresu międzywojennego. Cieszyła się ona bardzo dużym powodzeniem i zainteresowaniem i to nas ośmieliło, żeby wyjść z naszymi lalkami dalej. Dlatego jesteśmy z nimi dzisiaj w Zwoleniu – mówiła Jolanta Weisner.

„Sentymentalne powroty” były reprezentowane już między innymi w Radomiu, Kielcach i Lublinie. Jak podkreślały autorki lalek,  inspiracje do ich strojów czerpią ze starych, rodzinnych zdjęć. Warto dodać, że kolejna wystawa, którą panie już przygotowują będzie składała się z lalek nawiązujących do postaci literackich.

Co ważne, w aranżacji wystawy w Galerii Domu Kultury w Zwoleniu wykorzystane zostały fotografie archiwalne miasta Zwolenia z okresu międzywojennego, pochodzące ze zbiorów Ewy i Waldemara Gołdzińskich.

    

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

wrzesień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.