Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 5626
W sumie: 56783

News

News zdjęcie id 1335

Deszcz nagród dla zwoleńskich recytatorów

30.06.2020

 

 

 

Recytatorzy ze Zwolenia zdobywają kolejne nagrody. Tym razem zostali docenieni podczas XXIV Przeglądu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej w Lipsku, gdzie zajęli czołowe miejsca w swoim kategoriach wiekowych. Poprzednio młodzi artyści osiągnęli sukcesy także w XXIV Małym Konkursie Recytatorskim w Piotrkowie Trybunalskim oraz XIV Ogólnopolskim Festiwalu Artystycznym Dzieci i Młodzieży „Słowo i Piosenka 2020” w Iłży.

Trwa dobra passa recytatorów ze Zwolenia, którzy kształcą swoje umiejętności pod okiem instruktora teatru Domu Kultury w Zwoleniu Bartosza Pietrzyka. Od września 2019 roku opiekuje się on dwiema grupami teatralnymi: „Teatr po Schodach” oraz „Teatr Kulisa”. Prób i ćwiczeń nie przerwała nawet społeczna kwarantanna, dzięki czemu uczestnicy zajęć odnoszą kolejne sukcesy.

- Ćwiczenia zaczęliśmy jeszcze przed wybuchem pandemii. Przygotowywaliśmy się do ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego, jednak sytuacja epidemiczna zmieniła nasze plany i nadała im nowy kierunek. W czasie kwarantanny przenieśliśmy się do Internetu. Chętni młodzi aktorzy mieli indywidualne zajęcia on-line co najmniej raz w tygodniu. Kiedy pojawiły się konkursy internetowe uznaliśmy, że się zgłaszamy – informuje Bartosz Pietrzyk, instruktor teatru.

 

Pierwsze duże sukcesy

Wytężona praca przyniosła wymierne efekty. Podczas XXIV Małego Konkursu Recytatorskiego w Piotrkowie Trybunalskim podopieczni Bartosza Pietrzyka odnieśli duże sukcesy. Warto dodać, że w wydarzeniu, które odbyło się on-line, brali udział recytatorzy z całej Polski. Julia Winiarska zajęła tu bardzo wysokie trzecie miejsce. Antonina Muniak i Zuzanna Sałek otrzymały zaś wyróżnienia.

Zwoleńscy artyści tryumfowali także podczas XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Artystycznego Dzieci i Młodzieży „Słowo i Piosenka 2020” on-line w Iłży. Julia Winiarska zdobyła nagrodę w kategorii wiekowej 7-12 lat, natomiast Urszula Adamiec zwyciężyła wśród uczestników powyżej 16 roku życia. Wyróżnienie otrzymała Zuzanna Sałek.

 

Podium w Lipsku

Kolejne dobre wieści dla zwoleńskich recytatorów pojawiły się 26 czerwca, kiedy ogłoszono wyniki XXIV Przeglądu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej Lipsko 2020. W kategorii prezentacji „Teatr Jednego Aktora” w klasach I-III drugie miejsce zdobyła Julia Winiarska. W klasach IV-VI trzecie miejsce zajęła Antonina Muniak. W klasach VII-VIII zaszczytne, pierwsze miejsce przypadło Zuzannie Sałek.

- Przegląd w Lipsku był dla nas większym wyzwaniem, niż dotychczasowe konkursy, ponieważ musieliśmy pracować tu z tekstami w formie etiudy teatralnej. Na ich podstawie powstawały monodramy. Ważna była już nie tylko interpretacja, ale też ruch sceniczny oraz gra z rekwizytem, pojawiły się więc podstawowe techniki aktorskie. Trzeba docenić to, że zwoleńscy recytatorzy wspaniale sobie poradzili, pomimo tego, że konkurencja była ogromna. Nie spodziewałem się tak dobrych wyników – podkreśla Bartosz Pietrzyk.

Warto dodać, że w Lipsku zwyciężali nie tylko recytatorzy. Inni reprezentanci Zwolenia poradzili sobie równie dobrze. W kategorii „Muzyka” klas I-III drugie miejsce zajęła Katarzyna Bik. Solistkę przygotował instruktor śpiewu Domu Kultury w Zwoleniu Piotr Markowski. W kategorii „Taniec” klas I-III pierwsze miejsce zdobyła Lena Galbarczyk i ex aequo Martyna Kaca. W klasach VII-VIII zwyciężyła Patrycja Rybak. Tancerki przygotowała instruktorka tańca DK w Zwoleniu Aneta Adamiec.

 

Aktorstwo pomaga w życiu

Jak informuje Bartosz Pietrzyk, do grup teatralnych w Domu Kultury w Zwoleniu może dołączyć każdy. Nie trzeba mieć wyjątkowych predyspozycji aktorskich, a warto dodać, że zajęcia te niosą ze sobą wiele korzyści. Dają nie tylko satysfakcję, ale też pozytywnie wpływają na wiele obszarów życia. – Stawiamy nacisk na dykcję i emisję głosu, dzięki czemu uczestnikom zajęć łatwiej jest komunikować się z innymi w codziennym życiu. Ponadto uczymy się jak wyrażać emocje, a to wspaniały trening psychologiczny, który wypracowuje pewność siebie i odwagę do wystąpień publicznych. Umiejętność opanowania tremy przydaje się chociażby podczas różnego rodzaju egzaminów, ale też w wielu innych stresujących sytuacjach. Zapraszam dzieci i młodzież, aby dołączały do zajęć teatralnych – zachęca Bartosz Pietrzyk.

Słów uznania dla laureatów konkursów nie szczędzi burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima. – Cieszę się, że Zwoleń to miasto ludzi pełnych pasji. Gratuluję i dziękuję młodym artystom, że tak wspaniale nas reprezentują w regionie. Życzę każdemu dużo zapału w samodoskonaleniu i kolejnych zwycięstw – podsumowuje burmistrz Arkadiusz Sulima.

 

 

 

 

 

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.