Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 2579
W sumie: 36279

News

News zdjęcie id 1334

NIECODZIENNY JUBILEUSZ 100 LAT URODZIN PANI Genowefy Kubiak

26.06.2020

 

 

 

 

To wyjątkowa i piękna uroczystość, która nie zdarza się często. 100 lat życia to piękny wiek i tylko nielicznym dane jest doczekać tak zacnego jubileuszu. Tego niesamowitego daru doświadczyła Pani Genowefa Kubiak z Podzagajnika, która 22 czerwca obchodziła swoje 100 urodziny!

 

Urodziny w czasie pandemii koronawirusa


Świętowanie 100 urodzin Dostojnej Jubilatki niestety pokrzyżowała panująca w kraju pandemia koronawirusa. Mając na uwadze bezpieczeństwo Pani Genowefy uroczystość nie odbyła się w tradycyjnej formie. Nie zabrakło jednak płynących prosto z serca życzeń oraz pięknego bukietu kwiatów.


Specjalne gratulacje i życzenia kolejnych długich lat życia w gronie kochającej rodziny, cierpliwości w zmaganiu się z wszelkimi niedogodnościami dnia codziennego w imieniu swoim i mieszkańców, Jubilatce telefonicznie przekazał burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima. O Pani Genowefie pamiętał także Premier Mateusz Morawiecki,  który przesłał list gratulacyjny.

 


100 lat to za mało…

Słowa tej jakże popularnej piosenki doskonale wpisują się w ten Jubileusz. 100 lat to wiek, nacechowany szczególną wartością, którą tworzyły lata doświadczeń naznaczone blaskami i cieniami codziennego życia. To przeogromna skarbnica prawdy i źródło nadziei, z której korzystały, czerpiąc wiedzę i dojrzałość, najdroższe Jubilatce osoby. 

 

Setna rocznica urodzin jest doskonałą okazją do przypomnienia najważniejszych wydarzeń z życia Jubilatki, która cieszy się znakomitą kondycją, pogodą ducha i wsparciem rodziny.

 

Pomimo sędziwego wieku Genowefa Kubiak jest silna, promienna i otwarta na życie.

 

Genowefa Kubiak urodziła się 22 czerwca 1920 roku - w tym samym roku, w którym urodził się  Papież Jan Paweł II z czego jest bardzo dumna. Była najstarszym dzieckiem swoich rodziców Marianny i Juliana Brzózek. Babcia Pani Genowefy pochodziła z rodziny Bolesławskich - byłego Włodarza Zwolenia. 


Jubilatka miała 8 rodzeństwa (3 braci i 5 sióstr), które przeżyło ciężkie czasy II Wojny Światowej. Obecnie z rodzeństwa pozostały dwie siostry - Jubilatka i jej siostra Danuta. Dziadek Pani Genowefy ze strony babci - Skrzypczak posiadał pokaźny majątek w Rajcu Poduchownym. Był fundatorem dzwonów do kościoła Garnizonowego w Radomiu, na tą okoliczność  otrzymał piękny album jaki wręczano każdemu z fundatorów i budowniczych tego kościoła, który do dziś jest w posiadaniu Jubilatki. Na jednym z dzwonów w kościele Garnizonowym jest grawerton z napisem Fundator - Jan Skrzypczak.

Przed wybuchem II Wojny Światowej Genowefa Kubiak pracowała 3 lata w Warszawie - w cukierni na ul. Mokotowskiej. W okresie okupacji straciła wielu kuzynów. Brat Jubilatki Mieczysław został wywieziony do Niemiec, skąd po wojnie wyjechał do Australii, gdzie mieszkał  do śmierci. Po wojnie 1945 roku Pani Genowefa wyszła za mąż za Henryka Kubiaka. Przez pierwsze 10 lat po ślubie mieszkali w Dęblinie (ówczesna Irena), gdzie mąż Pani Genowefy pracował w piekarni, zaś ona wychowywała najstarszą córkę -  śp. Krystynę, która tam się urodziła. 


Czasy powojenne, to czasy dla rodziny Pani Genowefy bardzo trudne, przeprowadzka do Zwolenia, gdzie urodziły się kolejne dzieci, budowa domu, praca zawodowa.  Wspólnie z mężem Jubilatka do emerytury pracowała w Spółdzielni Wielobranżowej w Zwoleniu. Po śmierci męża w 1999 roku, który był kombatantem została podopieczną Związku Kombatantów. 


Jubilatka urodziła 5 dzieci - jednego syna i 4 córki. Wychowała jednak tylko 3 córki z tej piątki.  Dwoje dzieci zmarło w wieku niemowlęcym.  Doczekała się 5 wnuczek i 9 prawnucząt (5 prawnuczków i 4 prawnuczki). Obecnie mieszka z najmłodszą córką i jest głównie pod jej opieką. Troską jednak otaczają ją też pozostałe dzieci, wnuczęta i prawnuczęta.


Półtora roku temu, 21 lutego 2019 roku Pani Genowefa doznała skomplikowanego złamania lewej nogi. Zaszła potrzeba hospitalizacji. Po powrocie z oddziału Ortopedii w Radomiu  nabawiła się zapalenia płuc. Jak podkreślają najbliżsi Jubilatki, dzięki pomocy zwoleńskich medyków i troskliwości najbliższych wyszła z choroby, wracając do sprawności.

 

Mimo swoich 100 lat, Jubilatka samodzielnie się porusza, wychodzi na spacery i karmi Alpaki, co bardzo lubi, bo dodają Jej - jak sama twierdzi, energii do życia.

 

 

.

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.