Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 12175
W sumie: 110742

News

News zdjęcie id 1297

30 lat samorządu Miasta i Gminy Zwoleń

27.05.2020

 

 

 

 

 

 

.

„Ostatnie trzydziestolecie było przełomowym czasem dla Małych Ojczyzn. 27 maja 1990 roku weszła w życie ustawa o samorządzie terytorialnym, która głęboko zmieniła ustrój Polski. Władza została zdecentralizowana, a obywatele uzyskali prawo współdecydowania o tym, jak będą wyglądały i rozwijały się ich miejscowości. Reforma bezpośrednio wpłynęła na obraz wsi i miast, przekładając się na życie każdego z mieszkańców, którzy od tego czasu mieli realny wpływ na ważne dla nich przedsięwzięcia. Rozpoczął się okres wielkich zmian.

Każdy oceni minione 30 lat według własnych spostrzeżeń, nie można jednak zaprzeczyć, że Miasto i Gmina Zwoleń zmieniły się nie do poznania. Wypiękniały i stały się przyjaznym miejscem dla mieszkańców. Myślę, że te trzy dziesięciolecia są dla naszej Małej Ojczyzny powodem do dumy. Sukcesywny progres i fundamenty pod dalszy rozwój, to dotychczasowe osiągnięcia samorządów wszystkich kadencji i ich skoordynowanego działania na wielu płaszczyznach współpracy: od szczebla lokalnego, poprzez współdziałanie sąsiedzkie, aż po struktury wojewódzkie i ogólnopolskie.

W tym miejscu dziękuję wszystkim, którzy na przestrzeni 30 lat działali wspólnie, angażowali się w liczne inicjatywy obywatelskie, szukali rozwiązań i pomysłów, wspierali i opiniowali działania. Składam serdeczne podziękowania burmistrzom wszystkich kadencji: Marianowi Krawczykowi, Janowi Pęksykowi, Zbigniewowi Buczmie oraz Bogusławie Jaworskiej. Dziękuję byłym i obecnym przewodniczącym Rady Miejskiej, radnym, sołtysom, pracownikom samorządowym, nauczycielom, strażakom, członkom organizacji pozarządowych, pracownikom jednostek organizacyjnych gminy, mieszkańcom oraz wszystkim tym, którzy przez 30 lat uczestniczyli w rozwoju Miasta i Gminy Zwoleń.

Przed nami kolejne wyzwania i ważne decyzje, które wskażą nowe kierunki rozwoju na najbliższe lata. Chcemy wychodzić naprzeciw potrzebom mieszkańców i podążać ścieżką nowoczesności, budując jednocześnie potencjał gminy. Potrzebny jest zrównoważony wzrost gospodarczy na wielu płaszczyznach. Jako klucz do skutecznej realizacji ważnych społecznie zadań upatruję dobrą współpracę na różnych szczeblach, opartą na szacunku i zrozumieniu. Dlatego dziękując za minione 30 lat, kieruję wyraźne przesłanie: działajmy razem, wspólnie dla przyszłości.”

Burmistrz Zwolenia

Arkadiusz Sulima

 

 

Uroczystość przekazania sztandaru samorządowi Gminy Zwoleń - 25.06.1995 r. W poczcie sztandarowym ówczesny pracownik urzędu - Arkadiusz Sulima, Maria Byzdra i Agnieszka Urbanek.

 

 

Sukcesywny rozwój infrastruktury drogowej

Pozytywne zmiany w gminie Zwoleń widać na wielu obszarach. Jednym z nich jest infrastruktura drogowa, której rozbudowa ma na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i kierowców oraz podwyższenie komfortu użytkowania dróg. Na przestrzeni lat powstało tu blisko 90 km ulic, 50 km chodników, wiele zatok parkingowych i parkingów. Zmodernizowano i rozbudowano także oświetlenie uliczne. Warto podkreślić, że sukcesywnie rozwijana jest tu infrastruktura wodno-kanalizacyjna, a gmina Zwoleń jest zwodociągowana w stu procentach.

 

Tylko w przeciągu ostatniego półtora roku Gmina przebudowała ponad 10 km dróg.

 

Inwestycje dla oświaty

Na przestrzeni wszystkich kadencji samorząd stawiał na poprawę warunków funkcjonowania placówek oświatowych. W minionych latach zostały przeprowadzone inwestycje o charakterze proekologicznym, dbania o środowisko i efektywnego wykorzystania energii. W tym celu wykonano termomodernizacje szkół w Strykowicach Górnych, Paciorkowej Woli, Sydole oraz obydwu budynkach Szkoły Podstawowej w Zwoleniu. Zmodernizowano też szkoły w Baryczy i Sycynie, gdzie zamontowano pompy ciepła oraz instalacje Odnawialnych Źródeł Energii. Remont przeszło również Publiczne Przedszkole nr 1 w Zwoleniu. Wykonano nową elewację, taras, wymieniono okna, dach oraz przebudowano drogi dojazdowe i parking.

W ciągu minionych lat gmina realizowała liczne programy oświatowe, na które pozyskiwano znaczące środki zewnętrzne. Wśród największych można wymienić: Cyfrowa Szkoła, Radosna Szkoła, Aktywna Tablica, Gabinety profilaktyki zdrowotnej czy Odkrywcy nowych możliwości.

Co ważne, podczas trwającej obecnie kadencji samorządu w Szkole Podstawowej w Zwoleniu powstał nowoczesny oddział przedszkolny, na utworzenie którego pozyskano znaczące dofinansowanie rządowe. Zmodernizowano tu też pracownię językowo-komputerową, gdzie trafił sprzęt najnowszej generacji. Ponadto przekazano aż 44 laptopy dla szkół w Paciorkowej Woli, Baryczy, Sycynie i Zwoleniu. Na realizację tych zadań, także pozyskano duże środki zewnętrzne.

 

Kultura na miarę XXI wieku

W 2018 roku przeprowadzono bardzo ważną inwestycję dla lokalnej kultury – rozbudowano i przebudowano zabytkowe Kino Świt w Zwoleniu. Budynek zyskał zupełnie nowy blask i został wyposażony w najlepszy sprzęt kinotechniczny, nowoczesne systemy oświetleniowe oraz elektroakustyczne. W pięknej sali widowiskowej odbywają się nie tylko projekcje filmów, ale także liczne wydarzenia kulturalne, koncerty i pokazy.

Warto przypomnieć także, że w 2015 roku miał miejsce remont zabytkowego obiektu Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu oraz sali widowiskowej Domu Kultury. W 2019 roku wyremontowano natomiast małą galerię Domu Kultury.

 

Sport, rekreacja i rozwój sołectw

W 2008 roku na stadionie miejskim przy ul. Parkowej w Zwoleniu zostały wybudowane nowe trybuny z częściowym zadaszeniem. Co ważne, obecny samorząd gminy Zwoleń stara się o pozyskanie dofinansowania zewnętrznego na kompleksową modernizację obiektu.

 

.

W 2009 roku w Zwoleniu wybudowano wielofunkcyjne boiska sportowe „Orlik 2012” wraz z placem zabaw i miasteczkiem ruchu drogowego. W kolejnych latach utworzono tu siłownię plenerową. Nieustannie trwało także tworzenie nowych i doposażanie istniejących miejsc rekreacyjnych oraz placów zabaw w sołectwach gminy Zwoleń. Tylko w ubiegłym roku samorząd przeznaczył na ten cel ponad 300 tysięcy złotych.

Co ważne, w gminie Zwoleń nieustannie dba się o sukcesywny rozwój sołectw, jako wyrównywanie różnic pomiędzy obszarami miejskimi, a wiejskimi. Oprócz nowych placów zabaw i miejsc rekreacyjnych powstają tu prężnie działające świetlice wiejskie.

W 2017 roku zakończyła się długo wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja- uruchomiono kąpielisko nad zalewem. Oddano do użytku piaszczystą plażę, wydzielone kąpieliska, pływające pomosty, przystań ze sprzętem wodnym oraz sanitariaty wraz z małą architekturą.

 

Nowy ratusz i zmodernizowany park

Jedną ze sztandarowych inwestycji w gminie Zwoleń wciągu minionych lat była budowa ratusza. Znalazła się w nim siedziba Urzędu Miejskiego oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Całkowity koszt realizacji zadania to ponad 8 milionów złotych.

 

 

.

Nowy wygląd zyskał także pobliski park miejski. W 2018 roku przeprowadzono tu prace związane z budową małej infrastruktury. Oprócz nowoczesnej fontanny znalazły się też tabliczki z fraszkami Jana Kochanowskiego, renesansowy fotel wieszcza oraz posąg Urszulki.

 

Pierwszy w regionie Dom Seniora

W 2020 roku obecny samorząd gminy Zwoleń zrealizował innowacyjne na tym terenie zadanie, które zostało w całości skierowane do seniorów i odpowiadające na ich potrzeby. 20 lutego zainaugurowano działalność Dziennego Domu Senior+ w Zwoleniu. Jest to pierwsza tego typu inwestycja w regionie i największa w całym województwie mazowieckim.

Przypomnijmy, samorząd obecnej kadencji pozyskał na utworzenie Dziennego Domu Senior+ dofinansowanie z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które wyniosło blisko 300 tysięcy złotych. Całkowity koszt realizacji zadania to 911 tysięcy złotych. Dzienny Dom Senior+ gwarantuje wsparcie osobom nieaktywnym zawodowo w wieku powyżej sześćdziesiątego roku życia. Przebywający w nim pensjonariusze biorą czynny udział w codziennych zajęciach rehabilitacyjnych oraz terapii zajęciowej.

 

 

 

.

Prężnie działające stowarzyszenia i organizacje

Samorządy wszystkich kadencji zawsze stawiały na wsparcie potrzeb lokalnych stowarzyszeń i tak jest do dziś. Na terenie gminy Zwoleń działa szereg organizacji kulturalnych, w tym: Nasz Jasieniec, zespoły folklorystyczne, koła gospodyń wiejskich, a także perełka ziemi zwoleńskiej, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia, która obchodzi już 27. jubileusz istnienia. Młodzi muzycy doskonale promują Miasto i Gminę Zwoleń zarówno w kraju, jak i zagranicą, osiągając światowe sukcesy.

Mieszkańcy gminy Zwoleń zrzeszają się także w organizacjach sportowych. Działają tu: Miejski Klub Sportowy Zwolenianka, Uczniowski Międzyszkolny Klub Sportowy Orlęta, Młodzieżowy Parafialny Klub Sportowy Zwoleń, Grupa Rowerowa Zwoleń i wiele innych.


 

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.