Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 7139
W sumie: 143357

News

News zdjęcie id 1247

„Czeka nas obywatelski test z odpowiedzialności” - posiedzenie sztabu kryzysowego w Zwoleniu

18.03.2020

 

 

 

16 marca 2020 r. w Starostwie Powiatowym w Zwoleniu odbyło się kolejne, trzecie już, spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie koordynacji działań związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania koronawirusa SARS-CoV-2. W trakcie posiedzenia omówiono sytuację w powiecie zwoleńskim, zasady kwarantanny oraz ograniczenie funkcjonowania poszczególnych jednostek organizacyjnych na tym terenie. Wystosowano też apel do mieszkańców, aby zachowywali się odpowiedzialnie i w miarę możliwości pozostawali w swoich domach.

 

Sytuacja w powiecie zwoleńskim pod ścisłą kontrolą

Zebranych uczestników spotkania, włodarzy poszczególnych gmin oraz przedstawicieli jednostek organizacyjnych i edukacyjnych z terenu powiatu zwoleńskiego powitał starosta zwoleński Stefan Bernaciak. – Sytuacja jest bardzo dynamiczna i może zmieniać się z godziny na godzinę. Musimy zacieśniać współpracę, być w stałym kontakcie ze służbami i dbać o dobry przepływ informacji. Należy łączyć siły i być gotowymi do podejmowania określonych decyzji – podkreślał starosta Stefan Bernaciak. 
 

 

Następnie głos zabrała Teresa Kacperczyk-Baran, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zwoleniu, która przedstawiła sytuację w powiecie zwoleńskim.

 

- W tej chwili nadzorem epidemiologicznym objęte jest kilkadziesiąt osób. Są to osoby, które wróciły z zagranicy i nie miały kontaktu z chorymi. Dla ponad dwudziestu osób zastosowaliśmy natomiast kwarantannę. Sytuacja jest jednak bardzo dynamiczna i zmienia się z godziny na godzinę. Na tą chwilę nie ma potwierdzonych zachorowań na terenie powiatu zwoleńskiego. Szczegółowe komunikaty w tej sprawie na bieżąco publikujemy na stronie internetowej naszej stacji – powiedziała dyrektor Teresa Kacperczyk-Baran.  

Podczas zebrania poinformowano, że od 16 marca aż do odwołania została wstrzymana obsługa interesantów i zawieszona działalność przyjmowania materiałów do badań w zwoleńskim Sanepidzie. Kontakt w ważnych sprawach możliwy jest tylko w formie telefonicznej, elektronicznej i pocztowej.  - Od półtorej tygodnia pracujemy niemal non stop. Odbieramy całe mnóstwo telefonów, nie tylko z naszego terenu, ale też spoza niego. Wynika to z trudności w dodzwonieniu się do siedzib przypisanych do danego powiatu. Pytania są bardzo różne. Otrzymujemy też tak zwane donosy, czyli zgłoszenia osób, które powinny zostać objęte nadzorem. To nas bardzo cieszy, bo świadczy o tym, że ludzie traktują sprawę poważnie i zachowują się bardzo odpowiedzialnie – poinformowała dyrektor Teresa Kacperczyk-Baran.

 

Przymusowa kwarantanna

Od soboty 14 marca weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego w całym kraju. W związku z tym wszystkie osoby, które powracają z zagranicy podlegają obowiązkowej, czternastodniowej kwarantannie. - Dostajemy już informacje od straży granicznej i wydajemy decyzje o kwarantannie. Mogą one obejmować zarówno całą rodzinę, jak też tylko osobę, która wróciła, jeżeli w danym domu jest możliwość odizolowana jej. W tej kwestii ściśle współpracujemy z policją, która sprawdza, czy zasady kwarantanny są przestrzegane  – mówiła dyrektor Teresa Kacperczyk-Baran.

Jak poinformowano, w przypadku osób, które nie mają odpowiedniego miejsca na odbycie kwarantanny, decyzją wojewody mazowieckiego musi być im ono zapewnione. - Wspólnie ze starostami, burmistrzem i wójtami gmin z terenu powiatu zwoleńskiego przeprowadziliśmy postepowanie i przyjęliśmy wspólne stanowisko w spawie wyznaczenia punktów do kwarantanny. O ich wyposażenie musimy zadbać sami. Należy zapewnić sprzęt kwaterunkowy, pościel, środki higieny oraz zorganizować wyżywienie. Procedura jest w trakcie – podkreślił Mirosław Solecki, inspektor wieloosobowego stanowiska ds. Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Zwoleniu.

Wszystkie osoby poddane kwarantannie zostaną przebadane pod kątem nosicielstwa wirusa SARS-CoV-2. – Próbki będą pobierane przez mobilne zespoły, które będą jeździły do osób objętych kwarantanną. Niebawem do dyspozycji lekarzy zostaną udostępnione testy przesiewowe, które są mniej czułe, ale dają wstępny wynik już po kilku minutach – poinformowała dyrektor Teresa Kacperczyk-Baran.

Co ważne, w instrukcji wydanej przez wojewodę mazowieckiego, do dowożenia żywności osobom objętym kwarantanną wyznaczono jednostki OSP. Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu zwrócił uwagę na potrzebę doposażenia druhów w maseczki i środki dezynfekujące. - Musimy zabezpieczać się, aby zachować zdolność ratowniczą – podkreślał komendant bryg. Paweł Potucha.

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.