Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 13904
W sumie: 82048

News

News zdjęcie id 1198

Za nami wernisaż wystawy księdza Stanisława Drąga w zwoleńskim Domu Kultury

04.02.2020

 

 

 

„Jesień życia” –pod takim tytułem odbył się wernisaż wystawy księdza Stanisława Drąga. 31 stycznia w Galerii Przestrzeni Twórczej i Galerii Fotografii i Plastyki Domu Kultury w Zwoleniu zaprezentowano 101 prac, zarówno autorstwa księdza, jak i dzieł pochodzących z jego zbiorów, wykonanych przez innych artystów. Jak podkreślał sam autor kolekcji, była to wystawa jego życia. 

 

Zebranych gości powitała dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu Anna Wierzeczyńska. Wśród nich znaleźli się goście księdza Stanisława pochodzący z Góry Kalwarii, Radomia, Sandomierza, Lipska i Ciepielowa. Obecni byli także samorządowcy miasta Zwoleń i powiatu zwoleńskiego: starosta zwoleński Stefan Bernaciak, wicestarosta Waldemar Urbański, sekretarz powiatu Edyta Sulima, członek Zarządu Powiatu Andrzej Skorek, burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima, zastępca burmistrza Grzegorz Molendowski oraz sekretarz gminy Mirosław Chołuj, a także mieszkańcy okolic.

 

Kilka słów o księdzu

Po przywitaniu gości dyrektor Anna Wieczerzyńska przybliżyła sylwetkę autora. – Ksiądz Stanisław Drąg urodził się nieopodal Zwolenia. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Radomiu, studiował teologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Podjął także studia specjalistyczne z teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W tym czasie uczestniczył w wykładach z historii sztuki i rozwijałswoją pasję z rysunku pod okiem profesora Antoniego Michalaka. Pierwszą wystawę zaprezentował w kuchni mamy, a kolejną w seminarium w Sandomierzu. W ciągu pięćdziesięciu lat stworzył aż 1792 prace. Ksiądz Stanisław maluje portrety, krajobrazy, tworzy także prace obrazujące powstanie styczniowe. Na przestrzeni dotychczasowej twórczości artystycznej prezentował swoje dzieła na ponad stu wystawach, w tym na ponad pięćdziesięciu indywidualnych. W zwoleńskiej prace księdza zagościły po raz czwarty– mówiła dyrektor Anna Wieczerzyńska.

 

                                                    Oficjalne otwarcie wystawy       

 

Zgodnie ze zwoleńską tradycją, otwarcia wystawy dokonał włodarz miasta Zwolenia, Arkadiusz Sulima.

 

– Bardzo dziękuję księdzu Stanisławowi za przyjęcie zaproszenia do Zwolenia. W zwyczaju mam oglądanie wystaw przed ich oficjalnym otwarciem i dużym zaskoczeniem były dla mnie liczne obrazy malowane akwarelami czy olejami, ponieważ księdza Stanisława kojarzyłem głównie z ikonami. Mogę zapewnić, że wystawa jest bardzo ciekawa i warta obejrzenia. Gratuluję autorowi doskonałej twórczości i zapraszam mieszkańców do zwiedzania – powiedział burmistrz Arkadiusz Sulima i życzył autorowi kolejnych wielu lat autorskiej ekspresji.

 

Głos zabrał także starosta zwoleński Stefan Bernaciak.

 

- Ksiądz Stanisław, to wspaniała i wybitna postać. Jestem pod wielkim wrażeniem jego twórczości. Dzieła, które tu dzisiaj oglądamy pokazują ogromną wrażliwość ich autora. Warto jednak dodać, że oprócz tego, że ksiądz pięknie spełnia się jako artysta, to też prężnie działa jako kapłan.Jest budowniczym kościoła parafii p.w. Świętej Jadwigi Królowej na osiedlu Akademickim w Radomiu. Jako samorządowcy szczególnie doceniamy takie działania. Dziękujemy księdzu za zaangażowanie i wspaniałą twórczość – powiedział starosta Stefan Bernaciak.

 

Wystawa życia

 

.

 

Jak podkreślał autor zaprezentowanej kolekcji, ksiądz Stanisław Drąg, była to wystawa jego życia. - Cieszę się, że odbywa się ona na ziemi zwoleńskiej, czyli tu skąd wywodzą się moje korzenie – mówił ksiądz Stanisław Drąg.

O wystawie opowiedział jej komisarz Waldemar Gołdziński, instruktor fotografii i plastyki Domu Kultury w Zwoleniu. – W dwóch galeriachzawisło w sumie 101 prac księdza Stanisława, ale też prace innych mistrzów: księdza Władysława Paciaka, Jury Sulimowa, Edwarda Kiełtyki, Haliny Hermanowicz i Henryka Sarny, pochodzących ze zbiorów księdza. Możemy tu zobaczyć oprócz rysunków węglem także rysunki wykonane piórkiem, ołówkiem, ale też piękne prace malarskie. Oczarowało nas to, że po serii ikon widzimy też takie perełki, jak akwarele, oleje i wiele innych. Zdecydowanie jest to wystawa życia, ale też doskonały wstęp do dalszej twórczości i kolejnych pięknych wystaw księdza Stanisława Drąga – podsumował Waldemar Gołdziński.

 

 

 

 

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

wrzesień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.