Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 5106
W sumie: 56263

News

News zdjęcie id 1176

„To był intensywny czas” – podsumowanie działań samorządów podczas Spotkania Noworocznego 2019

03.01.2020

 

 

 

30 grudnia w sali widowiskowej Domu Kultury w Zwoleniu odbyło się uroczyste spotkanie noworoczne. Jak co roku było ono okazją do podsumowania działalności samorządów powiatu zwoleńskiego i gminy Zwoleń, wspólnych rozmów oraz złożenia życzeń, ale też przedstawienia planów i zamierzeń na nadchodzący czas. Wydarzenie zakończyło się nastrojowym koncertem kolęd.

 

Spotkanie noworoczne odbyło się z inicjatywy starosty zwoleńskiego Stefana Bernaciaka oraz burmistrza Zwolenia Arkadiusza Sulimy. Wzięli w nim udział przedstawiciele samorządów, podległych jednostek, instytucji i placówek z terenu powiatu zwoleńskiego, a także miejscowi przedsiębiorcy.

Zebranych gości powitała dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu Anna Wieczerzyńska. Następnie głos zabrał starosta zwoleński Stefan Bernaciak, który podsumował działalność samorządu powiatu zwoleńskiego w 2019 roku.

 

Wśród najważniejszych inwestycji wymienił przebudowę wnętrz zwoleńskiego szpitala, zakup dwóch karetek dla miejscowego pogotowia, modernizację mostu w Tczowie, czy rozbudowę zaplecza sportowego przy zwoleńskich szkołach średnich.

 

Bilans działań samorządu

 

O tym, jak intensywny dla samorządu gminy Zwoleń był 2019 rok opowiedział burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima.

 

- Gmina Zwoleń przepracowała mijający rok bardzo solidnie. Był to intensywny czas dla całego samorządu. Wśród licznych działań należy wymienić przebudowę ponad 10 kilometrów dróg. Nowy blask zyskał odcinek na trasie Miodne-Linów oraz w miejscowościach: Józefów Michalin, Podzagajnik-Ostrowy, Melanów, Osiny-Melanów, Mieczysławów, Strykowice Błotne-Mieczysławów, Strykowice Górne, Osiny-Pałki, Jasieniec Solecki, Jasieniec Kolonia, Niwki, Wólka Szelężna, Barycz Kolonia, a także ul. Witosa w Zwoleniu. Inwestycje łącznie kosztowały blisko jeden milion trzysta tysięcy złotych. Dzięki przebudowie zdecydowanie poprawiła się jakość tych dróg, ponieważ zyskały nową nawierzchnię asfaltową i utwardzone pobocza. W 2020 roku nie zamierzamy zwalniać tempa i już podpisaliśmy umowę na duże dofinansowanie przebudowy ulicy Targowej w Zwoleniu, które pokryje aż 75% kosztów tego zadania. Złożyliśmy również wnioski o dofinansowania kolejnych planowanych inwestycji – mówił burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima.

 

Liczne dofinansowania

Gospodarz ziemi zwoleńskiej podkreślił również, że gmina Zwoleń w 2019 roku korzystała z wielu programów pomocowych, skutecznie pozyskując dofinansowania zewnętrzne. – Pozyskaliśmy liczne dofinansowania na realizację ważnych społecznie zadań. Jednym z nich była modernizacja boiska piłkarskiego przy ul. Sportowej w Zwoleniu. Otrzymaliśmy także środki zewnętrzne na utworzenie nowego oddziału przedszkolnego dla dzieci 3-4 letnich w zwoleńskiej szkole podstawowej. Wydzielone pomieszczenia zostały przebudowane i przeszły gruntowny remont. Oddział już funkcjonuje. W ciągu tego roku korzystaliśmy także ze środków rządowych. Pozyskaliśmy je między innymi na utworzenie Dziennego Domu Senior+. Przeznaczony pod tą działalność obiekt przeszedł kapitalną modernizację. Został też doskonale wyposażony, tak aby dobrze służyć osobom starszym. W ramach dotacji rządowych pozyskaliśmy także fundusze na zakup ponad trzystu książek dla szkoły podstawowej w Paciorkowej Woli, które wzbogaciły księgozbiór tamtejszej biblioteki. Dzięki rządowym środkom zmodernizowaliśmy również pracownię informatyczną w zwoleńskiej szkole podstawowej. Znalazły się tam nowe komputery, tablica interaktywna oraz umeblowanie sali – powiedział burmistrz Arkadiusz Sulima.

To jednak nie jedyne działania samorządu gminy Zwoleń w mijającym roku. – Dużym przedsięwzięciem, jakie udało na się zrealizować w 2019 roku było doposażenie placów zabaw i miejsc rekreacyjnych w całej gminie Zwoleń, na kwotę blisko 300 tysięcy złotych. Wykonaliśmy także częściowe oświetlenie ulic Sienkiewicza, Bogusza, Wojska Polskiego, Perzyny, gdzie zamontowano nowoczesne LEDy. Podejmowaliśmy również działania proekologiczne i szkoleniowe. Zrealizowaliśmy między innymi cykl szkoleń pod nazwą „Podniesienie kompetencji cyfrowych”. Pozyskaliśmy na ten cel 123 tysiące 600 złotych. W ramach tego grantu zakupiliśmy 24 komputery przenośne i przeszkoliliśmy 312 osób – poinformował burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima. Na zakończenie złożył podziękowania swoim współpracownikom za zaangażowanie w realizację wymienionych zadań i wsparcie w pracy na rzecz lokalnego społeczeństwa. Złożył także zebranym życzenia noworoczne.

 

Zwoleń kulturą stoi

 

O wydarzeniach kulturalnych odbywających się na terenie gminy Zwoleń opowiedziała dyrektor zwoleńskiego Domu Kultury Anna Wieczerzyńska.

 

– Głównym fundamentem zwoleńskiej kultury jest bardzo prężnie działające Kino „Świt”. Od kapitalnego remontu minął już rok i od tego czasu w wielofunkcyjnej sali odbywają się różnego rodzaju koncerty, spektakle teatralne, spotkania, zajęcia artystyczne, czy konkursy. Działa tam też kino konesera, w ramach którego wprowadziliśmy nieodpłatne seanse, również bezpłatne środy dla szkół. Wyświetliliśmy 40 filmów, które obejrzało około 1200 osób. Działa tu też kino komercyjne i zgodnie z unijnym projektem obowiązującym nas po modernizacji obiektu stanowi ono 20% wszystkich seansów. W ramach tej działalności wyświetliliśmy 232 seanse, w tym 54 tytuły. Obejrzało je 14 tysięcy 300 osób. Podliczając liczbę uczestników wszystkich wydarzeń w Kinie Świt, a tych w 2019 roku było wiele, daje nam to 23 tysiące gości na przestrzeni całego roku. Jest to imponująca suma, z czego jesteśmy bardzo dumni. Kino zdecydowanie ożywiło zwoleńską kulturę – powiedziała dyrektor Anna Wierzeczyńska. Wspomniała także o sukcesach zespołów Domu Kultury w Zwoleniu, które mają na swoim koncie osiągnięcia o skali ogólnopolskiej i międzynarodowej.

 

Na zakończenie spotkania noworocznego przed zebraną publicznością wystąpił Zespół Wokalny z Domu Kultury w Zwoleniu działający pod kierownictwem Piotra Markowskiego.

 

Sala wypełniła się nastrojowymi kolędami i pieśniami o tematyce świątecznej. Warto dodać, że zespół wydał właśnie swoją pierwszą płytę, którą zaproszeni goście otrzymali w prezencie. Po zakończeniu koncertu zebrani wymienili się noworocznymi życzeniami i wznieśli tradycyjny toast lampką szampana.

 

 

 

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.