Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 12042
W sumie: 80186

News

News zdjęcie id 1139

Uroczyste obchody 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości w Zwoleniu

11.11.2019

 

 

 

Bieg i Marsz Niepodległości, Rajd Rowerowy do Lasek, uroczysta msza święta z udziałem pocztów sztandarowych, harcerzy, trębaczy zwoleńskiej orkiestry i Chóru Betania, złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza, przemówienie Burmistrza Arkadiusza Sulimy, Hymn dla Niepodległej  oraz piękny występ artystyczny „Wolna Niepodległa”. Właśnie tak w Zwoleniu wyglądały obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

Obchody w naszym mieście rozpoczęły się w piątek 8 listopada czwartym Biegiem Niepodległości. Wzięło w nim udział 170 uczestników, którzy mieli do pokonania symboliczny dystans 1918 metrów. Po raz piąty został także zorganizowany Marsz Niepodległości. Ulicami Zwolenia z biało-czerwonymi flagami przemaszerowała społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły.

Odzyskanie Niepodległości przez Polskę uczciła także Grupa Rowerowa Zwoleń, która w sobotę 9 listopada wspólnie z Burmistrzem Zwolenia Arkadiuszem Sulimą oraz z-cą Grzegorzem Molendowskiem oddała hołd Legionistom, którzy zginęli podczas bitwy z Rosjanami w 1914 roku w Anielinie, Brzóstowie i Laskach.

 

Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Zwoleniu rozpoczęły się  w poniedziałek, 11 listopada o godzinie 10:00 mszą świętą odprawioną w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego.

 

Po nabożeństwie kolumna marszowa prowadzona przez poczet sztandarowy Urzędu Miejskiego przeszła pod pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie po odśpiewaniu Hymnu Państwowego liczne delegacje złożyły kwiaty, oddając w ten sposób hołd poległym za naszą wolność bohaterom.

Wiązanki kwiatów w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia składali między innymi samorządowcy z gminy i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, partii politycznych oraz instytucji i placówek oświatowych działających na terenie Gminy Zwoleń.

 

 Kwiaty przy pomniku złożyli przedstawiciele Gminy Zwoleń na czele z  Burmistrzem Zwolenia Arkadiuszem Sulimą.

 

 

Okolicznościowe przemówienie pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza wygłosił Burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima.

 

Burmistrz w telegraficznym skrócie przypomniał rys historyczny wydarzeń sprzed 101 lat dodając, że dzień 11 listopada powinien być ważny dla każdego Polaka. Zapelowała do zebranych, by pamięć o bohaterach, którzy poświęcili swoje życie w walce o naszą Ojczyznę towarzyszyła nam nie tylko od święta.

- Zebraliśmy się tu, po to, aby oddać hołd twórcom i obrońcom odrodzonego w listopadzie 1918 roku Państwa Polskiego. Aby dać świadectwo naszej wdzięczności dla pełnej poświęcenia i bohaterstwa walki wielu pokoleń Polaków. Tym wszystkim którzy walczyli i trudzili się w służbie Ojczyźnie, winni jesteśmy pamięć i najwyższe uznanie. Udział w dzisiejszej uroczystości jest potwierdzeniem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy walczyli o wolność i niepodległość. Wobec Polaków którzy w walce poświęcili to co, najcenniejsze dla każdego człowieka, oddali swoje życie za miłość do kraju i za wiarę w zwycięstwo. Dzięki tej ofierze złożonej przez nich mamy własne Państwo, godło, flagę, hymn i własny język. Mamy także instytucje, urzędy, szkoły, w których mówimy i posługujemy się językiem polskim. – mówił burmistrz Arkadiusz Sulima - Miesiąc listopad to miesiąc zadumy i refleksji nad przeszłością. Musimy jednak myśleć także o przyszłości, aby to co dali nam nasi przodkowie nie zostało nam ograniczone, żebyśmy tych wartości nie zostali pozbawieni. Musimy wiedzieć, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, że wolność trzeba umacniać w procesie codziennego życia. Każdy z nas musi być oddany Ojczyźnie, to oddanie musi być ponad podziałami, wszelkimi sporami i kłótniami. Każdy spór musi biec ku dialogowi i szukaniu płaszczyzny porozumienia. Tylko w ten sposób będziemy w stanie budować bardzo silne Państwo, takie którego nigdy nie uda się złamać, zburzyć, a tym samym wymazać z mapy. – dodał burmistrz

 

Symbolicznym zakończeniem pierwszej części uroczystości było odegranie przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą Miasta Zwolenia jednej z najważniejszych polskich pieśni – ‘’Roty’’.

 

Asystę przy pomniku pełnili licznie zgromadzeni harcerze.

 

Następnie uroczystości przeniosły się do kina „Świt”, gdzie punktualnie o godzinie 12:00 w ramach ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do Hymnu" wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy. Odśpiewanie hymnu zakończyło część oficjalną obchodów.

 

W części artystycznej uczniowie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych im. Bohaterów Walki z Faszyzmem w Zwoleniu przedstawili program patriotyczny pt. „Wolna Niepodległa”.

 

Młodzież przypomniała nie tylko o najważniejszych wydarzeniach historycznych, które tworzyły swoistą drogę Polaków do wolności ale również o wielkim trudzie i poświęceniu naszych bohaterów narodowych.

 

Młodym artystom za piękny występ podziękował Burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima. Podziękowania i symboliczne kwiaty otrzymali również opiekunowie i nauczyciele uczniów.

 

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

wrzesień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.