Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 7166
W sumie: 143384

News

News zdjęcie id 1130

Mieszkańcy sołectw zdecydowali jakich chcą inwestycji - Fundusz Sołecki 2020

04.11.2019

 

 

 

Wnioski mieszkańców o przeznaczenie środków z funduszy sołeckich na konkretne potrzeby w 2020 roku przeszły pozytywną ocenę formalną i merytoryczną. Zgłaszane przez sołectwa w gminie Zwoleń działania skupiają się wokół miejsc rekreacyjnych, remontów świetlic, czy budowy energooszczędnego oświetlenia ulicznego. Zadania mają przyczynić się do poprawy warunków życia na wsiach.

 

Wnioski przyjęte

Jak podkreślają samorządowcy gminy Zwoleń, mieszkańcy sołectw szukają różnych możliwości efektywnego wykorzystania środków z funduszy sołeckich. Wszystkie wnioski w tej sprawie, które wpłynęły do gminy, zostały pozytywie rozpatrzone. – Aby fundusz sołecki okazał się sukcesem, ważne jest, aby jak najwięcej mieszkańców sołectwa uczestniczyło w podejmowaniu decyzji o projekcie, który chcieliby zrealizować. Inwestycje mają służyć lokalnej społeczności, a więc zaangażowanie mieszkańców jest tu kluczowe. Cieszę się, że mamy społeczeństwo, które chce uczestniczyć w kreowaniu otaczającej rzeczywistości. Dzięki wspólnym wysiłkom możemy zrealizować inwestycje wpływające na poprawę funkcjonalności najbliższego otoczenia, a przecież do tego służą właśnie fundusze sołeckie. Jestem przekonany, że propozycje zadań do realizacji w zbliżającym się roku, które zostały ujęte we wnioskach, z pewnością dobrze przysłużą się mieszkańcom – mówi burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima.

 

Oświetlenie, miejsca rekreacyjne i świetlice. Ale nie tylko

Przypomnijmy, fundusz sołecki jest wyodrębnioną częścią budżetu gminy i budżetu państwa (ok. 29%). Środki te skierowane są na sfinansowanie projektów zgłoszonych we wnioskach przez mieszkańców sołectw. Można je przeznaczyć na realizację tych zadań gminy, które będą służyły poprawie życia na wsi. – Zauważamy w gminie Zwoleń kontynuację rozpoczętego niedawno trendu wśród rodzaju inwestycji, jakich oczekują mieszkańcy. W 2020 nadal chcą iść w kierunku rekreacji, kultury spędzania wolnego czasu, rozwoju psychoruchowego, dbałości o zdrowie, ale też integracji społecznej. W nowym roku budżetowym w ramach funduszy sołeckich pojawia się też wiele zadań polegających na proekologicznym podejściu do życia, czyli na przykład wymianie opraw oświetleniowych lamp ulicznych na energooszczędne. Nadal utrzymywane będą zadania związane z tworzeniem, wyposażaniem i doposażaniem miejsc rekreacyjnych w nowe urządzenia zabawowe i zestawy do ćwiczeń. Mieszkańcy podążają też w kierunku dalszego rozwoju integracji społecznej, poprzez przebudowę, remonty i doposażanie świetlic – podkreśla Piotr Wajs, kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Miejskim w Zwoleniu.

 

Nawiązują współpracę

W rozwoju zaplecza infrastrukturalnego swoich sołectw, mieszkańcy poszukują nowych rozwiązań, wzorują się na sołectwach sąsiednich, często też nawiązują w tej sprawie współpracę, bądź długofalowe działania. – Bardzo dobrym kierunkiem rozwoju sołectw w gminie Zwoleń jest podpatrywanie rozwiązań i pomysłów innych społeczności oraz nawiązywanie współpracy z sąsiadującymi sołectwami. Współpraca najczęściej przejawia się w realizacji dużych, kosztownych, ale znaczących dla gminy i regionu przedsięwzięć. Przykładem może być tu tegoroczne wspólne sfinansowanie przez trzy sołectwa: Karolin, Sydół i Osiny, zadania polegającego na zagospodarowaniu terenu i renowacji pomnika oraz mogiły w Karolinie, miejsca pamięci historycznej. Dobrym przykładem dla innych jest też zakup działki w miejscowości Pałki w sołectwie Mostki, czy przejęcie gruntów od Skarbu Państwa np. w Jasieńcu Kolonia pod obszary użyteczności publicznej, które lokalna społeczność chce w przyszłości wykorzystać pod miejsca rekreacyjne. Te przykłady pokazują, że po uzyskaniu odpowiedniej bazy mieszkańcy konsekwentnie dążą do realizacji zamierzonego zadania i podejmują odpowiednie decyzje zmierzające do zagospodarowania nabytego terenu. W następstwie powstają projekty, które mają być realizowane w przyszłych latach. Jestem przekonany, że ta konsekwencja w długoterminowym i wspólnych działaniu przyniesie wymierne efekty. Jako samorząd jesteśmy otwarci na współpracę w takim zakresie i oferujemy swoje wsparcie – podsumowuje burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima.

 

 

MG

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.