Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 11981
W sumie: 110548

News

News zdjęcie id 1116

Doposażono miejsca rekreacyjnie w całej gminie Zwoleń. Wartość zadania to blisko 300 tysięcy złotych!

24.10.2019

 

 

 

 

Aż dziesięć miejscowości w gminie Zwoleń wzbogaciło się o nowe urządzenia zabawowe i rekreacyjne. Samorząd gminy pozyskał na ten cel znaczące dofinansowanie zewnętrzne. Nowe sprzęty trafiły do sołectw: Koszary, Mostki, Pałki, Barycz, Strykowice Górne i Paciorkowa Wola Nowa. Zewnętrzną pomoc finansową otrzymał także kompleks sportowy „Orlik” w Zwoleniu, gdzie stanęły między innymi innowacyjne zestawy do ćwiczeń dla osób niepełnosprawnych. W sołectwach: Linów, Męciszów, Paciorkowa Wola Stara, Zielonka Nowa i Koszary urządzenia zabawowo-rekreacyjne zostały zakupione w ramach funduszy sołeckich.

 

Duże zadanie dla dziesięciu miejscowości

Całkowity koszt realizacji zadania to 291 tysięcy 898 zł. Dofinansowania zewnętrzne pozyskane z różnych programów pomocowych pokryły znaczną część tej kwoty. – Zrealizowaliśmy duże i istotne dla mieszkańców gminy zadanie. Miejsca rekreacyjne, szczególnie na wsiach, pełnią bardzo znaczącą rolę w aktywizacji społecznej i integracji, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby były wyposażone w nowoczesny i przede wszystkim bezpieczny sprzęt. Co ważne, pozyskaliśmy na ten cel zewnętrzne dofinansowania, czyli duży zastrzyk gotówki - informuje burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima. – Warto także podkreślić, że zwoleński Orlik oprócz nowych urządzeń, które stanęły na placu zabaw i przy siłowni zewnętrznej, zyskał także innowacyjne zestawy do ćwiczeń dla osób niepełnosprawnych. Do tej pory brakowało w Zwoleniu miejsca przeznaczonego i przystosowanego do potrzeb z zakresu aktywności fizycznej właśnie dla tej grupy społecznej. Postanowiliśmy wypełnić tą lukę i wyjść naprzeciw oczekiwaniom osób z niepełnosprawnościami – podkreśla burmistrz.

 

Mieszkańcy wiedzą czego chcą

Warto dodać, że mieszkańcy wszystkich miejscowości, do których trafił sprzęt sami zadecydowali, jakie urządzenia chcą zakupić. – W sołectwach zauważamy bardzo dobry trend. Mieszkańcy mocno stawiają na rozwój lokalnej infrastruktury pod kątem integracji społecznej. Oczywiście inne obszary są nadal ważne, jednak poziom świadomości w dużej mierze podąża w stronę rekreacji i kultury fizycznej, która w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularna. Mieszkańcy chcą mieć miejsca, w których będą mogli aktywnie spędzać wolny czas – informuje Piotr Wajs, kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Miejskim w Zwoleniu.

– Nikt inny nie zna potrzeb lokalnej społeczności jak sami mieszkańcy, dlatego to właśnie oni zadecydowali, jakie urządzenia chcą widzieć w swoich sołectwach. My jako gmina wspieraliśmy te działania pod względem merytorycznym, formalnym oraz finansowym – dodaje zastępca burmistrza Grzegorz Molendowski.

 

Zwoleński Orlik zyskał nowy blask

 

Na terenie kompleksu sportowego „Orlik” w Zwoleniu stanął szereg urządzeń zabawowo-rekreacyjnych, w tym zestawy do ćwiczeń dla osób niepełnosprawnych: krzesło, przyciskacz nóg i koła Tai Chi.

 

Plac zabaw doposażono w urządzenie linarne „choinka”, huśtawkę „bocianie gniazdo”, równoważnię na sprężynach i huśtawkę sprężynową „śmigło dyliżans”.

 

Przy siłowni plenerowej stanął zestaw treningowy „Baza”, a nawierzchnie przy niektórych sprzętach sprawnościowych zostały wyłożone matami. Ponadto zamontowano ławki narożne, stojaki na rowery oraz stół do szachów.

 

Samorząd pozyskał na ten cel dofinansowanie zewnętrzne w wysokości 79 tysięcy 802 zł. z UE poprzez Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 działanie 19.2 (LEADER).

 

Znaczące dofinansowanie z budżetu Mazowsza

 

 

Samorząd pozyskał również dofinansowanie na utworzenie i doposażenie miejsc rekreacyjnych w sołectwach: Koszary, Mostki w miejscowości Pałki, Barycz, Strykowice Górne i Paciorkowa Wola Nowa. Zostało ono przyznane z budżetu województwa mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2019” i pokryło 50% wartości inwestycji.

 

W Baryczy powstało nowe miejsce rekreacyjne, które zostało wyposażone w karuzelę trójramienną, huśtawkę sprężynową oraz cztery urządzenia do ćwiczeń: wyciąg górny, narciarz, wioślarz i biegacz.

 

 

Nowe miejsce rekreacyjne zostało także utworzone w miejscowości Strykowice Górne. W ramach zadania stanął tu zestaw jednowieżowy oraz dwie huśtawki, wagowa oraz dwuosobowa wahadłowa.

 

Mieszkańcy miejscowości Koszary zdecydowali o doposażeniu już istniejącego miejsca rekreacyjnego. Został zakupiony i zamontowany jednowieżowy zestaw do zabawy dla dzieci oraz dwa urządzenia do ćwiczeń dla dorosłych: wioślarz i narciarz.

 

Na plac zabaw w Pałkach trafiła wieloosobowa huśtawka wahadłowa oraz cztery urządzenia do ćwiczeń: orbitrek, biegacz, wioślarz i wyciąg górny.

 

W Paciorkowej Woli Nowej zamontowano piaskownicę, karuzelę platformową oraz dwa urządzenia do ćwiczeń: motyl rozciągający oraz jeździec.

 

Doposażyli miejsca rekreacyjne w ramach funduszy sołeckich

Mieszkańcy sołectw: Koszary, Linów, Męciszów, Paciorkowa Wola Stara i Zielonka Nowa również postanowili doposażyć miejsca rekreacyjne znajdujące się na ich terenie. Nowe urządzenia zostały zakupione w ramach funduszy sołeckich.

W Koszarach zamontowano huśtawkę wahadłową, wagową i sprężynową oraz karuzelę trójramienną. W Linowie stanęły dwa urządzenia linarne do wspinaczki, a także stół betonowy do pin-ponga. Dla sołectwa Męciszów zakupiono urządzenia ruchome składające się z trzech kładek, a także przeplotnię i ławkę parkową.

 

Miejsce rekreacyjne w Paciorkowej Woli Starej wzbogaciło się o huśtawkę wahadłową i wagową, urządzenie narciarz i ławkę parkową.

 

Plac zabaw w Zielonce Nowej zyskał natomiast huśtawkę słupową, przeplotnię do wspinaczki i ławkę parkową. Ostatnią częścią dużej inwestycji był demontaż połączony z wymianą uszkodzonych elementów urządzenia jednowieżowego z trapem i zjeżdżalnią oraz ponowny jego montaż we wskazanym miejscu przy świetlicy wiejskiej w Strykowicach Górnych.

 

MG

 

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.