Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 9169
W sumie: 93575

News

News zdjęcie id 1113

W Zwoleniu po raz pierwszy pobiegli maraton!

09.10.2019

 

 

 

5 października przy zwoleńskim zalewie odbył się I Maraton Ziemi Zwoleńskiej i Powiatu Zwoleńskiego. Był to jednocześnie 100 Maraton Zbigniewa Jurka, mieszkańca Zwolenia, wielkiego miłośnika biegania i współzałożyciela Stowarzyszenia Zwoleń Biega. Od tej chwili biegacz należy do elitarnego Polskiego Klubu 100 Maratonów! Pomimo pochmurnej pogody, atmosfera była tu naprawdę gorąca.

 

 

Zebranych gości przywitali przedstawiciele władz samorządowych, burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima, zastępca burmistrza Grzegorz Molendowski oraz wicestarosta powiatu zwoleńskiego Waldemar Urbański.

 

– Jest to pierwszy maraton ziemi zwoleńskiej, czyli wyjątkowa impreza biegowa dla prawdziwych śmiałków, ponieważ dystans to aż 42 kilometry. Przed biegaczami stoi więc bardzo duże wyzwanie. Jednak nie jest najważniejsze to, aby pokonać ten odcinek w całości, tylko to, aby tu dzisiaj być i wspierać Zbigniewa Jurka w tak wyjątkowym dla niego momencie, jego setnym maratonie – powiedział burmistrz Arkadiusz Sulima.

Wicestarosta Waldemar Urbański podkreślił, że maraton jest wspaniałą promocją zarówno gmin, miasta Zwolenia, jak i całego powiatu zwoleńskiego. –Wszystkim zebranym serdecznie dziękujemy, że są tu dzisiaj z nami. Na starcie biegu ustawiło się blisko czterdziestu biegaczy i gratulujemy każdemu z osobna podjęcia się tego niełatwego wyzwania. Wierzę, że za rok na linii startu stanie jeszcze więcej uczestników. A zapewniam, że warto, bo atmosfera jest naprawdę cudowna – powiedział wicestarosta Waldemar Urbański.

 

Warto dodać, że imprezę biegową zaszczyciła swoją obecnością Aneta Rajda, ultramaratonka, mistrzyni Polski w biegu 24-godzinnym, dwukrotna zdobywczyni II miejsca w Mistrzostwach Polski w Biegu 24-godzinnym oraz drużynowego Wicemistrzostwa Świata w biegu 24-godzinnym, a także drużynowego Mistrzostwa Europy w biegu 24-godzinnym.

 

Podjęli wyzwanie

 

W biegu wystartowało w sumie 38 osób, w tym zarówno maratończycy, jak i amatorscy miłośnicy biegów, a także przyjaciele i znajomi Zbigniewa. Nie wszyscy pokonali cały dystans, jednak każdy otrzymał medal za udział, jako uhonorowanie podjęcia wyzwania.

 

Trasę maratonu wynoszącą dokładnie 42,195 km pokonało 18 zawodników, w tym 4 reprezentantów stowarzyszenia Zwoleń Biega. Łącznie podczas maratonu uczestnicy przebiegli 1150 km.

Pierwsze miejsce wśród mężczyzn zdobył Karol Grabda z Mirowa z czasem 2 godziny 53 minuty i 23 sekundy. Drugie miejsce wywalczył Michał Kolaszt z Iłży uzyskując czas 2 godziny 54 minuty i 46 sekund, a trzecie Rafał Wojtuniak z Małęczyna z czasem 3 godziny i 4 sekundy. Wśród kobiet najszybsza okazała się Aneta Rajda z Katowic, która uzyskała czas 3 godziny 25 minut i 13 sekund. Druga na metę dobiegła Anna Wójcik z Lipska z czasem 3 godziny 55 minut i 41 sekund, a trzecia Dorota Szeszko z Bytomia z czasem 4 godziny 16 minut i 43 sekundy. Zwycięzcy zostali uhonorowani pucharami.

 

Warto dodać, że w trakcie biegu w namiocie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego odbywały się ciekawe konkursy z nagrodami dla kibiców.

 

 

Dołączył do elitarnego klubu

 

 

Zwoleński bieg był setnym maratonem 59-letniego Zbigniewa Jurka, a tym samym spełnieniem jego marzenia. – Przebiegnięcie stu maratonów było moim marzeniem, które ziściło się właśnie dzisiaj. Tym bardziej jest mi miło, że stało się to w miejscu, w którym mieszkam – powiedział Zbigniew Jurek.

Tym samym biegacz dołączył do elitarnego Polskiego Klubu 100 Maratonów. Zapytany co czuje się w tak wyjątkowej chwili, odpowiedział z dużym dystansem i poczuciem humoru: - Każdy zapewne czuje coś innego. Ja praktycznie nic nie czułem, bo byłem tak zaziębiony, że cieszyłem się, że to już meta. A mówiąc zupełnie poważnie, to niesamowite uczucie. Czekałem na ten dzień prawie dwadzieścia lat, wrażenia musiały być więc wspaniałe – powiedział Zbigniew Jurek. – Dziękuję wszystkim uczestnikom maratonu, bez was ten bieg nie mógłby się odbyć. Szczególne podziękowania należą się mojej najbliższej rodzinie, która przez 19 lat wspierała mnie w dążeniu do dzisiaj osiągniętego celu. Głęboki ukłon należy się także samorządom z terenu powiatu zwoleńskiego, które wsparły organizację maratonu – dodał wzruszony biegacz.

 

Jak na prawdziwy jubileusz przystało, nie mogło zabraknąć tortu i morza gratulacji, które popłynęły do maratończyka.

 

Jak to się zaczęło?

Jak poinformował Zbigniew Jurek, zamiłowanie do sportu towarzyszyło mu od najmłodszych lat. W szkole średniej osiągał świetne wyniki w biegach na dystansach średnich. W 1975 roku zdobył mistrzostwo Radomia Szkół Ponadpodstawowych w biegu ma dystansie 800 m. Swoją przygodę z biegami długodystansowymi rozpoczął w 2000 roku, a już rok później przebiegł swój pierwszy maraton w Toruniu. - Kiedy zacząłem swoją przygodę z bieganiem, ludzie podchodzili do tego typu aktywności dość sceptycznie. Jeśli już ktoś uprawiał ten sport, robił to wieczorem, trochę ukradkiem. Dziś bieganie stało się bardzo popularne, a nawet modne, z czego się bardzo cieszę, bo zdecydowanie rozrosło się grono osób do wspólnego pokonywania kolejnych kilometrów, co z kolei daje pozytywną energię i impuls do samorozwoju. U mnie poszło to lawinowo, bo marzenie o pokonaniu maratonu spełniło się już po dziesięciu miesiącach. Zacząłem biegać w czerwcu 2000 roku, a w maju 2001 roku przebiegłem swój pierwszy maraton – poinformował Zbigniew Jurek.

Na maratonach jednak nie poprzestał. Na swoim koncie ma między innymi biegi 12-godzinne w Rudzie Śląskiej, bieg 60-kilometrowy w Rudzie Śląskiej, bieg przełajowy w Parchatce na dystansie 57 km, czterokrotny udział w czteroetapowym Biegu Pamięci Dzieci Zamojszczyzny na dystansie 100 km z najlepszym wynikiem 7h 53 minuty oraz prestiżowy 100-kilometrowy bieg górski 7 Dolin w Krynicy Zdrój. W 2018 roku wspólnie z przyjaciółmi z Rudy Śląskiej wziął udział w pielgrzymce biegowej z Rudy Śląskiej do Watykanu, gdzie łącznie pokonali dystans 1462 km. Wraz ze swoim starszym bratem Stanisławem Jurkiem są inicjatorami wielu imprez biegowych na terenie powiatu zwoleńskiego. Warto też dodać, że są także współzałożycielami Stowarzyszenia Zwoleń Biega. – Założenie Stowarzyszenia było pokłosiem pomysłu na grupowe bieganie. Wtedy też wystartowało nowe wydarzenie sportowe w Zwoleniu, Bieg Sylwestrowy, który do tej pory jest obecny w tutejszej przestrzeni biegowej i odbywa się cyklicznie każdego roku. Wtedy była to bardzo spontaniczna decyzja, która zgromadziła więcej niż dziesięć osób, co dało nam impuls do tego, aby się zrzeszyć i zorganizować formalnie. Bieganie towarzyszy mi więc zawsze i wszędzie, to moje życie i wielka pasja – podsumował Zbigniew Jurek.

 

.

 

Współorganizatorem zwoleńskiego maratonu był Urząd Miasta i Gminy Zwoleń. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęły samorządy: powiatu zwoleńskiego oraz gmin Kazanów, Policzna, Przyłęk, Tczów i Zwoleń. Do imprezy sportowej dołączyła również fundacja Follow Me z akcją „Zdrowie mierzone kilometrami”, która za każdy przebiegnięty kilometr przekaże 1 złoty na potrzeby dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie.

 

MG

 

 

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.