Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 12169
W sumie: 110736

News

.

08.07.2019

 

 

Kwestionariusz zgłoszeniowy dla osób ubiegających się o pobyt w placówce opieki Dzienny Dom Senior+ znajduje się w linku poniżej:

 

kwestionariusz

wniosek

26.01.2020

Dobiegły końca prace remontowe w budynku przy Zespole Szkół Rolniczo-Technicznych, gdzie usytuowany jest Dzienny Dom Seniora w Zwoleniu. Przebudowane pomieszczenia zyskały nowoczesne, funkcjonalne wyposażenie i są w pełni dostosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Placówka przyjęła już pensjonariuszy i odbywają się tu ciekawe zajęcia, a niebawem oficjalne otwarcie.

 

Przypomnijmy, samorząd gminy Zwoleń pozyskał na utworzenie placówki znaczące dofinansowanie zewnętrzne z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zewnętrzna pomoc finansowa wyniosła 300 tysięcy złotych. – Jest to pierwsza tego typu placówka w regionie, która jest odpowiedzią na zgłaszane zapotrzebowanie społeczne. Dzienny Dom Seniora to wsparcie dla osób, które opiekują się krewnymi w podeszłym wieku oraz samotnych seniorów. Jeśli nie wymagają oni pobytu w całodobowej placówce, mogą starać się o przyjęcie do nowopowstałego Domu Seniora. Z naszej strony zapewniamy opiekę, przynajmniej jeden posiłek obiadowy, kawę i herbatę, ale też terapię zajęciową, czy zajęcia ruchowe. Seniorzy mogą tu przebywać w podobnym wiekowo towarzystwie, nawiązywać znajomości i przyjaźnie, ale przede wszystkim ciekawie spędzać czas, a nawet realizować pasje – mówi burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima.

 

Przebudowane wnętrza

Dzienny Dom Seniora zlokalizowany jest na terenie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w budynku dydaktycznym „B”, znajdującym się przy ul. Wojska Polskiego 78 w Zwoleniu.

 

Pomieszczenia zostały przystosowane do zaspakajania potrzeb seniorów zarówno z zakresu czynności dnia codziennego, jak i potrzeb edukacyjnych, kulturalno-oświatowych oraz aktywności ruchowej, a także usług socjalnych.

 

– Budynek przeszedł gruntowną modernizację, w tym przebudowę wnętrz. Zostały tu wykonane prace sanitarne i wodno-kanalizacyjne. W obiekcie zamontowano nową elektrykę oraz system ogrzewania z piecem gazowym, klimatyzację, a także wentylację z odzyskiem temperatury z wydawanego powietrza, czyli tak zwaną rekuperacją. Wszystkie systemy są sterowane elektroniczne – informuje Piotr Wajs, kierownik referatu Rozwoju Gospodarczego, koordynator projektu.

 

Nowocześnie wyposażone pomieszczenia wielofunkcyjne

Powierzchnia budynku, w którym usytuowany jest Dzienny Dom Seniora wynosi 249 m2. 160 m2 zostało przeznaczone do działalności seniorów w ramach prowadzonych zajęć. Pozostałą powierzchnię, 89m2 zaadoptowano na pomieszczenia towarzyszące. – Seniorzy otrzymali do swojej dyspozycji przestrzeń ogólnodostępną, salę wykładowo-edukacyjną oraz pomieszczenie klubowe. Jest tu także kawiarenka z aneksem kuchennym i wygodne łazienki. Cały obiekt został w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – podkreśla kierownik Piotr Wajs.

Na szczególną uwagę zasługuje to, że poszczególne pomieszczenia Dziennego Domu Seniora zostały bardzo dobrze wyposażone, ukierunkowane na prowadzenie różnych zajęć, pokazów kulinarnych i porad, w tym zdrowotnych.

 

W pomieszczeniu aktywności ruchowej zamontowano drabinki i profesjonalne urządzenia do ćwiczeń, jak: rotor, wioślarze, atlasy, rowerki, bieżnie i orbitery. Są tu także materace i leżanki.

 

W gabinecie zabiegowo-pielęgniarskim znalazła się kozetka, szafka medyczna, stolik zabiegowy, parawan, fotel i biurko. Pozostałe pomieszczenia również zyskały nowe umeblowanie.

 

Ciekawe zajęcia

W Dziennym Domu Senior+ przebywa obecnie 35 osób. Pensjonariusze już uczestniczą w ciekawych zajęciach. – Dom Seniora już funkcjonuje, jednak nadal jesteśmy na etapie dopinania docelowego harmonogramu zajęć i formalności w sprawie kolejnych dwóch aktywności. Już na dniach rozpocznie się działalność pielęgniarska. Będzie również psycholog, który ma wpierać osoby potrzebujące pomocy psychologicznej związanej z trudnościami życia codziennego – informuje Krzysztof Molenda, kierownik Dziennego Domu Senior+ - Seniorzy mogą już natomiast korzystać w pełnym zakresie z codziennej rehabilitacji. Zostały utworzone grupy i w ich ramach odbywają się zajęcia, które cieszą się bardzo dużą popularnością. Warto podkreślić, że nasza najstarsza uczestniczka, która ma 94 lata, również bardzo aktywnie ćwiczy. Także wiek tu nie jest żadną przeszkodą – dodaje kierownik.

 

Seniorzy biorą także udział w terapii zajęciowej.

 

- Jest to różnego rodzaju mix zajęć, które są dobierane w ramach oczekiwań ich uczestników. Są to zarówno zajęcia edukacyjne, jak i rekreacyjne. Mieliśmy już jeden seans filmowy. Chcemy cyklicznie powtarzać kino seniora, w którym będziemy wyświetlali filmy fabularne, czy dokumentalne dotyczące poznawania Polski i wydarzeń historycznych. Już odbywają się zajęcia kulinarne, w ramach których seniorzy przygotowują posiłki, smażą naleśniki, robią budynie i inne desery. Fajnym działaniem, które miało tu miejsce, była integracja międzypokoleniowa. Odwiedziły nas dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu z przedstawieniem z okazji Dnia Babci i Dziadka. Każdy z seniorów otrzymał własnoręcznie przygotowaną kartę z życzeniami. Warte podkreślenia jest też to, że seniorzy zrewanżowali się oddolną inicjatywą i upiekli ciasto oraz przygotowali poczęstunek dla dzieci w postaci ciasteczek, cukierków, soków i napojów. Były łzy wzruszenia, mnóstwo fajnych emocji, był więc to dzień pełen wrażeń – mówi kierownik Krzysztof Molenda

Według zapowiedzi kierownictwa Dziennego Domu Senior+, będzie się tu wiele działo. – W najbliższych dniach odbędzie się spotkanie z panią dietetyk Karoliną Zaporą z Pionek, która nieodpłatnie zapozna nas z zasadami żywienia osób starszych.W planach mamy więcej atrakcyjnych spotkań. Na pewno odwiedzą nas przedstawiciele straży pożarnej i policji, ale też wiele innych ciekawych osób – podsumowuje kierownik Krzysztof Molenda

 

Co ważne, w Dziennym Domu Senior+pozostało kilka ostatnich wolnych miejsc. Wniosek o przyjęcie oraz kwestionariusz zgłoszeniowy dla osób ubiegających się o pobyt w placówce opieki można pobrać ze strony internetowej Urzędu Miasta lub otrzymać go na miejscu. Zapraszamy po informacje w tej sprawie do pokoju nr 7. Kwestionariusze dostępne są także w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Zwoleniu w pokoju nr 1. Informacje udzielane są również pod numerami tel.: 48 6762726 lub 48 6762330.

 

 

 

 


 

W piątek, 29 listopada o godz. 10.00 w sali narad Urzędu Miejskiego w Zwoleniu odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące Dziennego Domu Senior+. Na spotkanie zapraszamy zarówno osoby, które złożyły już wnioski, jak i osoby, które zainteresowane są udziałem w zajęciach Dziennego Domu Senior+.

 

 

.

15.11.2019

 

Trwa rekrutacja do Dziennego Domu Seniora w Zwoleniu. Nadal można składać wnioski

 

Już niebawem rozpocznie swoją działalność pierwszy w regionie ośrodek dziennej opieki dla osób starszych, Dzienny Dom Senior+. Obecnie trwa ustalanie zasad rekrutacji oraz nabór wniosków. Dzienną opieką ma zostać otoczone pięćdziesiąt nieaktywnych zawodowo seniorów po sześćdziesiątym roku życia. Samorząd gminy Zwoleń zachęca do zgłaszania osób spełniających to kryterium i wspólnego tworzenia miejsca, które będzie odpowiedzią na ich potrzeby.

Przypomnijmy, Dom Seniora będzie zlokalizowany na terenie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w budynku dydaktycznym „B”, znajdującym się przy ul. Wojska Polskiego w Zwoleniu. Obecnie obiekt przechodzi gruntowną modernizację. Po jej zakończeniu w budynku powstanie przestrzeń ogólnodostępna, miejsce klubowe z biblioteczką i prasą, pomieszczenie z aneksem kuchennym i kawiarenką, a także gabinet, z którego będzie korzystała wykwalifikowana kadra, jak: lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuta lub terapeuta, czy nawet kosmetyczka. Znajdzie się tu też pomieszczenie do utrzymania i zwiększenia aktywności ruchowej seniorów oraz sala wykładowo-edukacyjna, jak również wygodne łazienki i pomieszczenia gospodarcze. Podczas przebudowy i wyposażenia, szczególną uwagę przywiązuje się do warunków dla osób z niepełnosprawnością.

Co ważne, samorząd gminy Zwoleń pozyskał na utworzenie Dziennego Domu Senior+ dofinansowanie z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które wynosi 300 tys. złotych.

 

Decyzja nie musi być trudna

Według psychologów wizja spędzenia kilku godzin dziennie poza domem dla osoby nieaktywnej zawodowo, starszej, czy schorowanej często jawi się jako coś niemożliwego do zrealizowania, budzącego lęk, coś co wykracza poza możliwości fizyczne, psychiczne, czy też materialne. Bywa także, że bliskim seniorów ciężko jest podjąć decyzję o skierowaniu członka rodziny do domu opieki dziennej. Jest to bardzo złożony proces, do którego warto jest się dobrze przygotować.

– Zdajemy sobie sprawę, że przed złożeniem wniosku mogą narastać wątpliwości i mnożyć się pytania, czy dana osoba kwalifikuje się do takiego miejsca, czy sobie poradzi, czy zostanie otoczona odpowiednią opieką lub też czy będzie się tam dobrze czuła i miło spędzała czas. Dlatego uważam, że warto rozmawiać na ten temat, warto do nas przychodzić i pytać. Warto również przełamywać istniejące w Polsce stereotypy i uprzedzenia związane z tego typu miejscami – podkreśla burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima. – W krajach dobrze rozwiniętych domy opieki są bardzo powszechne. Wspierają i aktywizują osoby starsze, a co za tym idzie, pomagają ich rodzinom w codziennym funkcjonowaniu i jest to zupełnie naturalne. Jestem przekonany, że powstający w Zwoleniu dom dziennej opieki okaże się miejscem bardzo przyjaznym i dobrą alternatywą dla własnych czterech ścian, gdzie często panuje martwa cisza uprzykrzająca codzienność i brak kontaktu z drugim człowiekiem. Dokładamy wszelkich starań, aby było to miejsce nowoczesne i odpowiadające na potrzeby osób, które będą chciały spędzać w nim czas – dodaje burmistrz.

 

Trwa nabór wniosków

Jak podkreślają samorządowcy gminy Zwoleń, zasady rekrutacji będą ustalane na podstawie potrzeb najczęściej wykazywanych w składanych wnioskach w jednoczesnym odniesieniu do obowiązujących przepisów.

- Obecnie jesteśmy na etapie określania regulacji prawnych, czyli ustaleń, kto będzie podlegał wsparciu i na jakich zasadach. Zachęcamy więc do aplikowania, ponieważ właśnie na podstawie wniosków o pomoc w zakresie dziennej opieki dla seniorów będziemy mogli stworzyć odpowiedni profil pomocowy, a także ustalić między innymi zasady odpłatności, bądź też ich umarzania – informuje zastępca burmistrza Grzegorz Molendowski.

- Dążymy do tego, aby te regulacje były odpowiedzią na realny stan zarówno społeczny, zdrowotny, jak i finansowy przyszłych podopiecznych Dziennego Domu Seniora. To bardzo ważny etap w tworzeniu określonych norm dotyczących jego działalności, zasad funkcjonowania i udzielania pomocy konkretnym osobom. Aby jak najpełniej wykorzystać potencjał tego miejsca, nie powinniśmy działać na przykładach statystycznych, ale na wnioskach konkretnych osób, dobrze zapoznać się z ich sytuacją życiową oraz materialną i pod te dane tworzyć odpowiednie regulacje w ramach obowiązujących przepisów. Dlatego chcemy dać mocny sygnał dla lokalnej społeczności, że jest to odpowiedni czas na wspólne tworzenie miejsca, które ma być odpowiedzią na jej potrzeby - dodaje burmistrz Arkadiusz Sulima.

 

Ważne, aby dotrzeć do każdego

 Potrzeba utworzenia Dziennego Domu Seniora w Zwoleniu, jako pierwszej tego typu placówki w regionie jest niezaprzeczalna. Potwierdzają ją wyniki badań prowadzonych do opracowania dokumentów planistycznych Gminy Zwoleń, takich jak: Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Zwolenia na lata 2016 – 2023 i Strategia Rozwoju Gminy Zwoleń na lata 2018-2028” .

Samorząd gminy Zwoleń dokłada wszelkich starań, aby informacja o jego utworzeniu dotarła do jak najszerszej liczby osób.

- Społeczeństwo starzeje się, dlatego potrzeby w zakresie udzielenia opieki i zagospodarowania wolnego czasu seniorom będą rosły z każdym kolejnym rokiem. Dlatego tak ważne jest, aby wychodzić tej grupie społecznej naprzeciw, wspierać zarówno osoby starsze, które są w pełni sprawne, jak również te, które w codziennym funkcjonowaniu muszą liczyć na pomoc innych – mówi Piotr Wajs, kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Zwoleniu. - Szczególny nacisk chcemy położyć na stworzenie oferty dopasowanej do indywidualnych potrzeb tych osób. Dom seniora będzie ośrodkiem wsparcia i dążymy do tego, aby spełniał swoje funkcje w stu procentach. Musi być więc ukierunkowany na potrzeby przebywających w nim osób. Obecnie jesteśmy na etapie rozeznania tych potrzeb i tworzenia w oparciu o nie odpowiednich usług. Naszym zadaniem jest trafne zidentyfikowanie grupy docelowej, rozpoznanie, czy będą to osoby sprawne fizycznie i umysłowo, czy z deficytami w tym zakresie. Ważne dla nas jest również zapoznanie się z ich sytuacją materialną i społeczną. Dlatego chcemy z naszą ofertą dotrzeć do jak największej liczby osób, stąd tak liczne akcje zachęcające do udziału w rekrutacji. Przekazujemy ogłoszenia do parafii, podajemy je też do publicznej informacji poprzez media i ulotki, tak aby dotarły do każdego mieszkańca powiatu, który być może nie wie, że powstaje takie miejsce. Chcemy dać szansę każdej osobie po sześćdziesiątym roku życia, która jest nieaktywna zawodowo. Dzięki wnikliwej analizie wszystkich wniosków, dopiero będziemy mogli ocenić, czy istnieje potrzeba dowozu seniorów do miejsca opieki dziennej, na jakie zajęcia ruchowe czy edukacyjne należy postawić szczególny nacisk oraz jakie powinny być kwoty odpłatności za pobyt w placówce – podsumowuje kierownik Piotr Wajs.

Wniosek o przyjęcie oraz kwestionariusz zgłoszeniowy dla osób ubiegających się o pobyt w placówce opieki Dzienny Dom Senior+, można pobrać ze strony internetowej Urzędu Miasta lub otrzymać go na miejscu. Zapraszamy po informacje w tej sprawie do pokoju nr 7. Kwestionariusze dostępne są także w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Zwoleniu w pokoju nr 1. Informacje udzielane są również pod numerami tel.: 48 6762726 lub 48 6762330.

 

 

14.11.2019

12.11.2019

8.11.2019

31.10.2019

16.10.2019

 

04.10.2019

27.09.2019r.

19.09.2019r.

 

 

06.09.2019r.

 

 

30.08.2019r.

 

19.08.2019r.

 

07.08.2019r.

 

08.07.2019r.

JEST WYKONAWCA PRZEBUDOWY WNĘTRZ BUDYNKU ZWOLEŃSKIEGO DOMU SENIORA. RUSZYŁ TAKŻE NABÓR NA POBYT W PLACÓWCE

 

Zakończyła się procedura przetargowa dla zadania przebudowy i dostosowania wnętrz budynku do pełnienia nowej funkcji - Dziennego Domu „Senior+”. Prace budowlane ruszą lada dzień i mają zakończyć się jeszcze w tym roku. Równocześnie prowadzona jest rekrutacja dla osób ubiegających się o korzystanie z usług placówki. Dzienną opieką zostanie otoczonych pięćdziesiąt osób po sześćdziesiątym roku życia.

 

Wykonawcą zadania będzie firma wybrana w przetargu nieograniczonym - Zakład Remontowo-Budowlany „SKOCZEK” ze Zwolenia. Przedsiębiorstwo przedstawiło najkorzystniejszą ofertę, która opiewa na kwotę 748 tys. 990 zł. 8 lipca podpisano stosowną umowę, a prace budowlane ruszą lada dzień.

 

Nadzór inwestorski nad przebiegiem inwestycji sprawował będzie Włodzimierz Maciaś. 

 

– Cieszę się, że procedura przetargowa została przeprowadzona bardzo sprawnie i doszło do wyboru wykonawcy, liczę na to, że równie sprawnie będą przebiegały prace budowlane. Chcemy jeszcze w tym roku zakończyć przygotowanie obiektu do pełnienia nowej funkcji.Planujemy takżedo końca roku zamknąć rekrutację pensjonariuszy, tak aby z początkiem przyszłego roku Dzienny Dom „Senior+” mógł rozpocząć swoją działalność – informuje burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima.

 

Szeroki zakres prac budowlanych

Dom Seniora będzie zlokalizowany na terenie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w budynku dydaktycznym „B”, znajdującym się przy ul. Wojska Polskiego w Zwoleniu. Istniejący budynek posiada jedną kondygnację nadziemną - parter, poddasze nieużytkowe oraz częściowe podpiwniczenie. Budynek w całości zostanie przystosowany i wyposażony do pełnienia funkcji edukacyjno-oświatowych i całodziennej opieki dla seniorów.

Zakres robót będzie bardzo szeroki. – Prace obejmą roboty rozbiórkowe ścian i ścianek, warstw podłogi i wykonanie kilku poszerzeń oraz kilku nowych otworów na przejścia.Następnie zostaną wymurowane ścianki działowe, wymienione drzwi zewnętrzne i wykonane schody zewnętrzne wraz z pochylnią dla niepełnosprawnych. Będzie też nowa instalacja wodociągowa, kanalizacji sanitarnej, centralnego ogrzewania z kotłownią gazową, instalacja gazowa, wentylacji mechanicznej i klimatyzacji oraz instalacja elektryczna – wymienia Piotr Wajs, kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego.

Po modernizacji w budynku powstanie przestrzeń ogólnodostępna, miejsce klubowe z biblioteczką i prasą, pomieszczenie z aneksem kuchennym i kawiarenką, a także gabinet, z którego będzie korzystała wykwalifikowana kadra, jak: lekarz, pielęgniarka, terapeuta, czy nawet kosmetyczka. Znajdzie się tu też pomieszczenie do utrzymania i zwiększenia aktywności ruchowej seniorów oraz sala wykładowo-edukacyjna, jak również wygodne łazienki i pomieszczenia gospodarcze.

 

Wykwalifikowana opieka i ciekawe zajęcia

Dzienny Dom Seniora zagwarantuje wparcie osobom nieaktywnym zawodowo w wieku 60+. Placówka zapewniać będzie co najmniej ośmiogodzinną ofertę usług z posiłkiem w dniach od poniedziałku do piątku.

W dziennym domu opieki seniorzy zostaną otoczeni szczególną troską. Osoby starsze, chore lub niepełnosprawne otrzymają pomoc w czynnościach dnia codziennego, ale nie tylko, bo mogą mieć przyznane usługi opiekuńcze (w tym specjalistyczne) w zależności od potrzeb i sytuacji materialnej skierowanej osoby. Zakłada się, iż będą tu prowadzone liczne zajęcia edukacyjne, czy kulturalno-oświatowe, a także terapii zajęciowej. Zakres świadczeń obejmować będzie też zajęcia wspomagające aktywność ruchową. W planach jest kinezyterapia oraz zajęcia sportowo-rekreacyjne.

 

Ruszyła rekrutacja

Osoby zainteresowane pobytem w Dziennym Domu „Senior+” mogą już składać zgłoszenia zarówno w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Zwoleniu, w pokoju nr 1, jak i w Urzędzie Miejskim w Zwoleniu, w pokoju nr 7. – Podstawowym kryterium przyjęcia i płatności będzie wiek kandydata, dochód na osobę, a w niektórych przypadkach warunki życia osoby ubiegającej się o dzienną opiekę.Kwestionariusz można pobrać ze strony internetowej Urzędu Miasta lub otrzymać go na miejscu. Dodam tylko, że już jest bardzo duże zainteresowanie projektem, co świadczy o tym, że takie miejsce w gminie jest niezmiernie potrzebne – informuje zastępca burmistrza Grzegorz Molendowski.

 

Znaczące dofinansowanie

Przypomnijmy, samorząd gminy Zwoleń pozyskał na utworzenie Dziennego Domu „Senior+” dofinansowanie z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które wynosi 300 tys. złotych. 5 marca burmistrz Arkadiusz Sulima odebrał z rąk wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Kazimierza Kuberskiego promesę dotyczącą przyznanego dofinansowania w ramach programu „Senior+”. Warto dodać, że samorząd gminy planuje także złożenie wniosku o dofinansowanie funkcjonowania Dziennego Domu „Senior+” na 2020 rok.

 

 

26.06.2019r.

Rozpoczynamy nabór na pobyt w Dziennym Domu "Seniora+"

 

.

11.03.2019r.

JEST DOFINANSOWANIE NA UTWORZENIE DZIENNEGO DOMU SENIORA! BURMISTRZ ZWOLENIA ODEBRAŁ PROMESĘ

 

Gmina Zwoleń otrzyma 300 tys. złotych pomocy finansowej z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na utworzenie placówki, która otoczy dzienną opieką aż 50 osób starszych. Budynek zostanie przystosowany do zaspakajania potrzeb seniorów zarówno z zakresu czynności dnia codziennego, jak i potrzeb edukacyjnych, kulturalno-oświatowych oraz aktywności ruchowej i kinezyterapii, a także usług socjalnych. Będzie to pierwszy tego typu ośrodek w powiecie zwoleńskim. Dzienny Dom Seniora ma powstać jeszcze w tym roku.

 

Jest promesa!

 

.

Celem działań w ramach prowadzonego Dziennego Domu „Senior+” jest poprawa jakości życia mieszkańców w podeszłym wieku w mieście i gminie Zwoleń. – Utworzenie domu opieki dziennej dla osób starszych było jednym z głównych punktów mojego programu wyborczego. Podczas licznych spotkań z mieszkańcamiwielokrotnie zgłaszali mioni potrzebę stworzenia takiego miejsca, dlatego po objęciu stanowiska burmistrza nadałem sprawie tok priorytetowy – podkreśla Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia. - Za nami wiele godzin rozmów oraz przygotowań do realizacji tego zadania i postawiony pierwszy, aczkolwiek można powiedzieć milowy krok, czyli pozyskanie znaczącego dofinansowania zewnętrznego na przystosowanie budynku do potrzeb seniorów oraz zakup wyposażenia - dodaje burmistrz.

 

5 marca burmistrz Arkadiusz Sulima odebrał z rąk wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Kazimierza Kuberskiego promesę dotyczącą przyznanego dofinansowania w ramach programu „Senior+”.

 

Lokalizacja

 

Dzienny Dom Seniora będzie zlokalizowany na terenie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w budynku dydaktycznym potocznie zwanym „B”, znajdującym się przy ul. Wojska Polskiego w Zwoleniu.

 

– Przed nami dopinanie formalności na ostatni guzik, ponieważ nieruchomość, gdzie planowo ma być usytuowany dom opieki dziennej, jest własnością powiatu zwoleńskiego. W 2015 roku została ona przekazana umową użyczenia gminie Zwoleń, ale wyłącznie na potrzeby Muzeum Regionalnego. Wystąpiliśmy już z prośbą do starosty zwoleńskiego o wszczęcie procedury zmiany sposobu użytkowania, po czym wystąpimy o wydanie decyzji pozwolenia na adaptację budynku do potrzeb domu opieki dziennej. Po jej otrzymaniu zamierzamy niezwłocznie rozpocząć procedurę przetargową oraz jak najszybciej przystąpić do prac remontowych. Zależy nam, aby dom opieki dziennej zapoczątkował swoją działalność jeszcze w tym roku – mówi burmistrz Arkadiusz Sulima.

 

Będzie nowocześnie i komfortowo

Powierzchnia budynku, w którym ma być usytuowany dzienny dom opieki wynosi 249 m2. 160 m2 zostanie przeznaczone do działalności seniorów w ramach prowadzonych zajęć. Pozostała powierzchnia, 89m2 będzie zaadoptowana na pomieszczenia towarzyszące. – W budynku powstanie przestrzeń ogólnodostępna, miejsce klubowe z biblioteczką i prasą, pomieszczenie z aneksem kuchennym i kawiarenką, a także gabinet, z którego będzie korzystała wykwalifikowana kadra, jak: lekarz, pielęgniarka, terapeuta, czy nawet kosmetyczka. Znajdzie się tu też pomieszczenie do utrzymania i zwiększenia aktywności ruchowej seniorów oraz sala wykładowo-edukacyjna, jak również wygodne łazienki i pomieszczenia gospodarcze. Cały obiekt zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – informuje Piotr Wajs, kierownik referatu Rozwoju Gospodarczego, koordynator projektu.

 

Profesjonalna opieka i liczne zajęcia aktywizujące

W dziennym domu opieki seniorzy zostaną otoczeni szczególną troską. – Osoby starsze otrzymają pomoc w czynnościach dnia codziennego, ale nie tylko. Będą tu prowadzone liczne zajęcia edukacyjne, czy kulturalno-oświatowe, a także terapii zajęciowej. Chcemy też mocno postawić na aktywność ruchową i kinezyterapię oraz aktywizację społeczną seniorów – wymienia burmistrz Arkadiusz Sulima. – W pracę z osobami starszymi planujemy włączać wolontariuszy, organizacje pozarządowe, ale też stażystów, którzy pomagając jednocześnie zdobędą  niezbędnena rynku pracy doświadczenie. Co ważne, seniorzy spędzający czas w domu opieki dziennej będą mieli zapewniony gorący posiłek – dodaje burmistrz.

Pozyskane dofinansowanie z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „Senior+” wyniesie 300 tys. złotych.Według wstępnych szacunków pokryje ok. 40-50% kosztów całkowitych adaptacji pomieszczeń na potrzeby Dziennego Domu Seniora. Dokładne kwoty będą jednak znane dopiero po zakończeniu procedury przetargowej.

 

 

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.