MOPS ZWOLEŃ
 
GŁÓWNA
PRACOWNICY
DZIAŁALNOŚĆ
ŚWIADCZENIA
OGŁOSZENIA
AKTUALNOŚCI
 
 

 
 
PROJEKT SYSTEMOWY 2010
 
 
 

 
 
PROJEKT SYSTEMOWY 2009
 
O PROJEKCIE
CEL PROJEKTU
GRUPA DOCELOWA
DZIAŁANIA
KONTAKT
LINKI
AKTUALNOŚCI
 
 

 
 
PROJEKT SYSTEMOWY 2008
 
 
 

 
 
UWAGA:
 
Informacji udzielamy pod numerem:
(048)676 23 30.
 
 
 
 
 
W związku z realizacją przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zwoleniu projektu: "Uwierz w swoje możliwości" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Poddziałanie. 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej w dniu 15.06.2009 roku rozpoczęły się warsztaty Aktywne poszukiwanie pracy.
Program zajęć obejmował następujące zagadnienia:
  1. Poznajmy się - warsztaty integracyjno-motywacyjne. Planowanie, wyznaczanie celów i odpowiednie zarządzanie sobą.
  2. Moje umiejętności, możliwości i predyspozycje zawodowe. Rynek pracy - drogi i sposoby poszukiwania zatrudnienia.
  3. Redagowanie dokumentów aplikacyjnych (zasady pisania CV i listu motywacyjnego). Wstępne przygotowanie się do rozmowy z pracodawcą - Autoprezentacja.
  4. Rozmowa kwalifikacyjna z pracodawcą. Mój pierwszy dzień w pracy.
Celem warsztatów z doradcą zawodowym było zdobycie wiedzy i umiejętności dotyczących intensywnego i efektywnego poszukiwania pracy przez uczestników projektu "Uwierz w swoje możliwości".
     
     
     
     
   
 
Od 22.06.2009r. do 27.06.2009r. uczestnicy projektu "Uwierz w swoje możliwości" uczestniczyli w zajęciach grupowych z psychologiem w ramach Treningu umiejętności psychospołecznych.
Program zajęć obejmował następujące zagadnienia:
  • Integracja grupy.
  • Poczucie własnej wartości.
  • Realizacja celów życiowych.
  • Emocje.
  • Komunikacja interpersonalna.
  • Rozwiązywanie konfliktów.
  • Asertywność.
  • Radzenie sobie ze stresem.
  • W jaki sposób nabyte umiejętności mogę wykorzystać w swoim życiu? - podsumowanie zajęć grupowych.
Celem treningu umiejętności psychospołecznych - zajęć grupowych było:
  • Integracja grupy.
  • Wzmacnianie poczucia własnej wartości.
  • Dostarczenie uczestnikom wiedzy dotyczącej umiejętności psychospołecznych.
  • Kształtowanie umiejętności z zakresu komunikacji interpersonalnej, rozwiązywania konfliktów, zachowań asertywnych, radzenia sobie ze stresem, autoprezentacji.
  • Pogłębienie autorefleksji uczestników, świadomości i rozumienia własnych emocji.
  • Zmotywowanie do aktywnego udziału w dalszej części projektu oraz do podjęcia aktywności zawodowej.
     
Po zajęciach grupowych rozpoczęły się konsultacje indywidualne z psychologiem po 4 godz. dla każdego uczestnika projektu "Uwierz w swoje możliwości". Tematyka konsultacji obejmuje:
  • Aktualne problemy uczestników.
  • Samoocena, poczucie własnej wartości, umiejętność autoprezentacji.
  • Emocje, radzenie sobie z napięciem emocjonalnym.
  • Komunikacja interpersonalna.
  • Rozwiązywanie konfliktów. Asertywność.
  • Radzenie sobie ze stresem.
  • Motywacja w realizacji celów życiowych.
  • Motywacja do podnoszenia kwalifikacji i aktywnego poszukiwania pracy.
Cele konsultacji:
  • Pomoc uczestnikom w rozwiązywaniu aktualnych problemów.
  • Udzielanie wsparcia emocjonalnego.
  • Wzmacnianie poczucia własnej wartości uczestników.
  • Zmotywowanie do podjęcia aktywności zawodowej.
  • Pogłębienie autorefleksji uczestników.
  • Doskonalenie umiejętności psychospołecznych: wglądu we własne emocje, nazywania ich i wyrażania, skutecznego komunikowania się z innymi, rozwiązywania konfliktów, asertywnych zachowań, radzenia sobie ze stresem, autoprezentacji.
 
Od 04.07.2009r. do 10.07.2009r. uczestnicy projektu "Uwierz w swoje możliwości" uczestniczyli w warsztatach ABC Przedsiębiorczości.
Program zajęć obejmował następujące zagadnienia:
  • Podstawowe cechy i umiejętności osoby przedsiębiorczej.
  • Plusy i minusy pracy na własny rachunek.
  • Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy na podstawie Kodeksu Pracy.
  • Rodzaje umów o pracę - ich wady i zalety.
  • Urlopy pracownicze i okresy wypowiadania umów.
  • Formy wynagradzania pracowników.
  • Podstawowe dokumenty kasowe niezbędne przy prowadzeniu działalności gospodarczej.
  • Etapy rejestracji działalności gospodarczej:
    1. Urząd Gminy, KRS
    2. Urząd Statystyczny
    3. Urząd Skarbowy
    4. Bank
    5. Zus lub KRUS
    6. Inne instytucje.
  • Podstawowe cechy działalności indywidualnej.
  • Formy prawno- organizacyjne przedsiębiorstw.
  • Zasady lokalizacji firmy.
  • Pomysł na własną działalność.
  • Analiza SWOT własnej działalności.
  • Sporządzenie prostego biznesplanu.
  • Rozliczenie podatkowe PIT -37.
  • Opracowanie własnego pomysłu na działalność gospodarczą.
Celem warsztatów ABC Przedsiębiorczości było:.
  • Kształcenie postawy rzetelnej pracy i przedsiębiorczości.
  • Kształtowanie umiejętności pracy w zespole i skutecznego komunikowania się.
  • Kształtowanie umiejętności aktywnego poszukiwania pracy i świadomego jej wyboru.
  • Uświadamianie własnych możliwości i predyspozycji zawodowych oraz przekonywanie do konieczności wzięcia odpowiedzialności za własne postępowanie.
  • Ocena swoich predyspozycji pod kątem rynku pracy.
  • Wszechstronny rozwój słuchacza przygotowujący do aktywności zawodowej i odnalezienia się na rynku pracy w okresie zmieniającej się rzeczywistości społeczno-gospodarczej.
  • Stosowanie metod aktywnego poszukiwania pracy z wykorzystaniem instytucji pośrednictwa pracy.
  • Budowanie zachowań przedsiębiorczych oraz kształtowanie relacji ze środowiskiem lokalnym czy regionalnym.
  • Rozwijanie zainteresowania podejmowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej.
  • Poznanie podstawowych zasad podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej w różnych formach.
  • Umożliwienie poznania specyfiki lokalnego rynku pracy.
  • Przygotowanie do świadomego podejmowania decyzji.
  • Pomoc w rozwijaniu umiejętności samokształcenia i samodoskonalenia.
  • Zaszczepianie potrzeby przekwalifikowywania się.
     
     
   
 
W ramach aktywnej integracji w dniach 18-19 sierpnia 2009 roku zorganizowano wyjazd integracyjno - edukacyjny do Kazimierza Dolnego dla uczestników projektu "Uwierz w swoje możliwości". Celem takiego wyjazdu było umocnienie postaw społecznych u uczestników projektu co może mieć pozytywny wpływ na ich funkcjonowanie w grupie i społeczeństwie.
Program wyjazdu integracyjno - edukacyjnego obejmował:
  • zajęcia warsztatowe z psychologiem,
  • zajęcia edukacyjne:
    • "Historia i współczesność Kazimierza" - atrakcje turystyczne miasta i okolic,
    • "Walory przyrodniczo - rekreacyjne Kazimierza" - Kaźmierski Park Krajobrazowy.
     
     
     
     
     
 
Po zajęciach warsztatowych i wyjeździe integracyjno - edukacyjnym rozpoczęły się szkolenia zawodowe przyuczające do zawodu uczestników projektu "Uwierz w swoje możliwości".
W szkoleniu zawodowym "Sprzedawca z obsługą kasy fiskalnej i komputera" uczestniczy 10 osobowa grupa.
Celem szkolenia jest przygotowanie do pracy na stanowisku sprzedawcy - zapoznanie uczestników z zagadnieniami sprzedaży, magazynowania, obsługi kasy fiskalnej oraz zasadami wykorzystywania komputera do pracy w handlu.
Zajęcia rozpoczęły się 28.08.2009r. a zakończą się 20.10.2009r. egzaminem sprawdzającym wiedzę i umiejętności zdobytych na kursie.
     
     
   
     
   
 
 
Pozostała 10-osobowa grupa uczestników projektu "Uwierz w swoje możliwości" rozpoczęła zajęcia na szkoleniu zawodowym "Mała gastronomia z obsługą kasy fiskalnej".
Celem szkolenia jest przygotowanie uczestników projektu do pracy w gastronomii oraz zapoznanie z obsługą kasy fiskalnej.
Zajęcia rozpoczęły się 28.08.2009r. a zakończą się 06.10.2009r. egzaminem, którego celem jest sprawdzenie umiejętności praktycznych uczestników projektu "Uwierz w swoje możliwości" zdobytych na szkoleniu.
     
     
     
   
W dniu 06.10.2009 r. wszystkie Panie uczestniczące na kurs "Mała gastronomia z obsługą kasy fiskalnej" w ramach projektu "Uwierz w swoje możliwości" uzyskały wynik pozytywny z egzaminu końcowego.
     
     
     
 
W ramach aktywnej integracji zorganizowano dla uczestników projektu "Uwierz w swoje możliwości" dodatkowe działania:
  • Warsztaty autoprezentacji (zajęcia praktyczne z kosmetyczką i fryzjerką)
    Celem warsztatów jest poprawa wizerunku uczestników projektu co wpłynie pozytywnie na ich funkcjonowanie w życiu zawodowym i osobistym.
  • Warsztaty pierwsza pomoc przedmedyczna
    Celem warsztatów jest kształtowanie poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych, uświadomienie rangi bezpieczeństwa i pierwszej pomocy oraz poznanie zasad udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.
  • Wyjazd studyjny 2-dniowy do gospodarstwa agroturystycznego
    Celem wyjazdu jest zapoznanie się uczestników projektu z ciekawymi formami działalności gospodarczej co może przyczynić się do aktywizacji zawodowej i podjęcia inicjatyw w środowisku lokalnym. Przewidziano panel dyskusyjny z gospodarzami obiektu na temat prowadzenia działalności agroturystycznej. W ramach wyjazdu uczestnicy projektu zapoznają się z walorami turystycznymi, krajoznawczymi i kulturalnymi odwiedzanego regionu.
W dniach 14-15 października 2009 r. uczestniczki kursu "Mała gastronomia z obsługą kasy fiskalnej" brały udział w warsztatach autoprezentacji.
     
     
     
 
W dniach 16-17 października 2009 r. uczestniczki kursu "Sprzedawca z obsługą kasy fiskalnej i komputera" brały udział w warsztatach autoprezentacji.
     
     
     
 
 
W dniach 22.10.2009 r. - 23.10.2009 r. dla uczestniczek projektu "Uwierz w swoje możliwości" zorganizowano wyjazd studyjny do gospodarstwa agroturystycznego w Bieszczady.
Program wyjazdu obejmował min.:
  • Zwiedzanie rynku i piwnic w Sandomierzu.
  • Zwiedzanie muzeum budownictwa wiejskiego w Sanoku.
  • Panel dyskusyjny "Podejmowanie działalności oraz zasady funkcjonowania gospodarstw agroturystycznych".
  • Zwiedzanie zapory w Solinie oraz przejazd statkiem po Zalewie Solińskim.
     
     
     
     
   
 
W dniu 27 października 2009 r. uczestniczki kursu "Mała gastronomia z obsługą kasy fiskalnej" brały udział w zajęciach w ramach warsztatów Pierwsza Pomoc Przedmedyczna.
     
     
     
 
W dniu 28 października 2009 r. uczestniczki kursu "Sprzedawca z obsługą kasy fiskalnej i komputera" brały udział w zajęciach w ramach warsztatów Pierwsza Pomoc Przedmedyczna.
     
     
     
   
 
W dniu 10.12.2009r. odbyła się konferencja zorganizowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zwoleniu podsumowująca realizację projektu "Uwierz w swoje możliwości" w 2009 roku.
Konferencję rozpoczęła Pani Jolanta Szarpak Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zwoleniu od przywitania przybyłych na spotkanie gości oraz uczestniczki projektu.
Wśród gości, którzy przyjęli nasze zaproszenie na konferencję byli m.i.n:
  • Pani Bogusława Jaworska - Burmistrz Zwolenia,
  • Pan Włodzimierz Kabus - Zastępca Burmistrza Zwolenia,
  • Pan Jan Nowakowski - Koordynator ds. Kształcenia Zawodowego OKZ "Profesja",
  • Pan Tomasz Skawiński - Kierownik Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Zwoleniu.
Następnie Pani Renata Bednarczyk podsumowała realizację projektu "Uwierz w swoje możliwości" w 2009 r. Działania podjęte w ramach projektu miały podstawowy cel:

Wzrost aktywności bezrobotnych osób na rynku pracy.

Poprzez uczestnictwo w projekcie "Uwierz w swoje możliwości" Panie:
  • zwiększyły swoje kwalifikacje zawodowe ułatwiające podjęcie zatrudnienia,
  • zdobyły wiedzę dotyczącą intensywnego i efektywnego poszukiwania pracy,
  • uzyskały wsparcie psychologiczne,
  • zdobyły wiedzę dotyczącą podejmowania i prowadzenia własnej działalności,
  • zdobyły umiejętności autoprezentacji i kreowania własnej osoby,
  • umocniły postawy społeczne.
Po oficjalnych wystąpieniach odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń i certyfikatów dla beneficjentek, które ukończyły szkolenia i warsztaty w ramach projektu "Uwierz w swoje możliwości".
Wszyscy uczestnicy konferencji dostali również gadżety promocyjne.
Na zakończenie Kierownik projektu Pani Jolanta Szarpak zaprosiła wszystkich do pamiątkowego zdjęcia.
     
     
     
     
   
 
 
 


Strona internetowa wykonana została w ramach projektu
"Uwierz w swoje możliwości" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki PO KL Priorytet VII. Promocja integracji społecznej. Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.