Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 2108
W sumie: 19280

News

News zdjęcie id 985

Po raz kolejny w Zwoleniu wystąpiły najlepsze chóry z kraju

16.05.2019

 

 

 

10 maja w Urzędzie Miejskim w Zwoleniu odbyły się III Spotkania Chóralne, wydarzenie, do udziału w którym zapraszane są najlepsze chóry w Polsce. W wypełnionej po brzegi sali konferencyjnej rozbrzmiewały popularne utwory muzyki rozrywkowej, ludowej i regionalnej. Publiczność nagrodziła artystów owacjami na stojąco.

 

Zwoleńskie Spotkania Chóralne organizowane są przez Dom Kultury w Zwoleniu i już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń muzycznych w mieście. - Z roku na rok przybywa słuchaczy, którzy z niecierpliwością czekają na kolejne spotkania z muzyką chóralną. Cieszę się, że wydarzenie jest tak dobrze przyjęte przez jej miłośników. Serdecznie zapraszam mieszkańców gminy do udziału w kolejnych edycjach Spotkań Chóralnych, ale też i w innych wydarzeniach kulturalnych, które mają miejsce w naszej gminie. Będzie nam bardzo miło gościć każdego, kto zechce w nich uczestniczyć – podkreślił Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia.  

 

Bogaty wachlarz gatunków muzycznych

 

Przybyłych gości powitała dyrektor zwoleńskiego Domu Kultury, Anna Wieczerzyńska.

 

Wśród publiczności znaleźli się  przedstawiciele gminy Zwoleń i powiatu zwoleńskiego: burmistrza Zwolenia Arkadiusz Sulima, zastępca burmistrza Grzegorz Molendowski, sekretarz gminy Mirosław Chołuj, sekretarz powiatu Edyta Sulima, a także dyrektorzy szkół, instytucji kultury, zakładów pracy, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy i miłośnicy muzyki chóralnej.

W koncercie swoje umiejętności wokalne zaprezentowały trzy chóry: Chór Miasta Szydłowca „Gaudium Canti” pod dyrekcją Danuty Klepaczewskiej, Chór Fermata z Kozienic pod dyrekcją Anny Kuczmery oraz Chór Kameralny z Domu Kultury w Zwoleniu pod dyrekcją Piotra Markowskiego. Wykonawcy zaprezentowali bardzo zróżnicowany repertuar, począwszy od utworów dawnych mistrzów, poprzez piosenki ludowe, aż do standardów muzyki rozrywkowej.

 

Chór Miasta Szydłowca Gaudium Kanti

Jako pierwszy wystąpił Chór Miasta Szydłowca Gaudium Kanti. Powstał on w 1999 roku przy Szydłowieckim Centrum Kultury Zamek. Aktualnie jest to trzygłosowy kameralny zespół skupiający około 20 pań. Repertuar chóru obejmuje muzykę sakralną, tradycyjne kolędy i pastorałki, pieśni bożonarodzeniowe z różnych stron świata, pieśni narodowe i ludowe, muzykę współczesną oraz utwory popularne i poetyckie. Dyrygentem, kierownikiem artystycznym oraz autorem aranżacji jest Danuta Klepaczewska. Chór uczestniczył między innymi w uroczystościach nadania dyplomów „Piękniejsza Polska” pod honorowym patronatem Prezydenta RP, czy w Europejskich Spotkaniach Chóralnych. Koncertował w Wilnie i wielu innych miejscach. W Zwoleniu publiczność mogła usłyszeć w jego wykonaniu pięć utworów.

 

Chór Fermata

Kolejny przed zwoleńską publicznością wystąpił Chór Fermata z Kozienic. Działa on przy Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkoły Muzycznej Kanon w Kozienicach i występuje pod dyrekcją Anny Kuczmery. Powstał w 2012 roku  z inicjatywy dyrektora szkoły muzycznej oraz władz gminy Kozienice. Chór ma na swoim koncie wiele występów, podczas których prezentował różnorodny repertuar, od muzyki sakralnej, po muzykę rozrywkową. Z ważniejszych osiągnięć zespołu należy wymienić udział w kolejnych edycjach festiwali i wydarzeń międzynarodowych. Artyści doskonalą swoje umiejętności wokalne w cyklicznych warsztatach prowadzonych przez znanych i cenionych polskich chórmistrzów. W zwoleńskim koncercie chór Fermata zaprezentował pięć utworów.

 

Chór Kameralny

 

Jako ostatni wystąpił Chór Kameralny z Domu Kultury w Zwoleniu, który istnieje od 2011 roku. Tworzą go pasjonaci muzyki. Jego repertuar to utwory z kręgu muzyki współczesnej, rozrywkowej, kompozycje dawnych mistrzów oraz kolędy.

 

Zwoleński chór występował między innymi w Sali Kongresowej w Warszawie, czy w zaprzyjaźnionym ze Zwoleniem słowackim mieście Zwolene. Towarzyszył też na scenie wielu znanym artystom: Zbigniewowi Wodeckiemu, czy Andrzejowi Rybińskiemu. W swoim dorobku artystycznym posiada znaczące nagrody i wyróżnienia. Zdobył między innymi pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Radomiu, pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Puławach i drugą nagrodę w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. – Jest to perełka naszego miasta – podkreślała dyrektor Anna Wieczerzyńska. Dyrektorem chóru, dyrygentem oraz autorem licznych aranżacji jest Piotr Markowski. Zwoleńska publiczność mogła usłyszeć pięć utworów w wykonaniu artystów.

 

Pamiątkowe grawertony, siła głosów trzech chórów i owacje na stojąco

 

.

Po zakończeniu występów głos zabrał burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima. – Piękny wieczór, piękne utwory, piękni i uzdolnieni artyści i wielu miłośników muzyki na widowni. Bardzo się cieszę, że mamy takie wydarzenie w Zwoleniu, że chóry przyjmują od nas zaproszenia oraz chętnie występują i prezentują swoje umiejętności przed zwoleńską publicznością. Przyznam, że ja osobiście się rozpłynąłem słuchając koncertu – mówił burmistrz.

 

Aby upamiętnić trzecią edycję Spotkań Chóralnych burmistrz Arkadiusz Sulima wraz ze swoim zastępcą Grzegorzem Molendowskim wręczyli na ręce dyrektorów chórów pamiątkowe grawertony.

 

Bardzo spontanicznym i niezwykle miłym, a także widowiskowym elementem spotkania było wspólne wykonanie przez chóry dwóch utworów: „Prząśniczki” Jana Moniuszki do słów Jana Czeczota oraz „Wiosny” Skaldów. Siła głosów trzech chórów wybrzmiewających jednocześnie zrobiła na słuchaczach ogromne wrażenie. Publiczność wstała z miejsc i włączyła się we wspólny śpiew. Występ zakończył się gromkimi owacjami na stojąco.  

 

MG

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.