Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 13212
W sumie: 69180

News

News zdjęcie id 921

Jest dofinansowanie na utworzenie Dziennego Domu Seniora! Burmistrz Zwolenia odebrał promesę

11.03.2019

 

 

 

 

.

Gmina Zwoleń otrzyma 300 tys. złotych pomocy finansowej z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na utworzenie placówki, która otoczy dzienną opieką aż 50 osób starszych. Budynek zostanie przystosowany do zaspakajania potrzeb seniorów zarówno z zakresu czynności dnia codziennego, jak i potrzeb edukacyjnych, kulturalno-oświatowych oraz aktywności ruchowej i kinezyterapii, a także usług socjalnych. Będzie to pierwszy tego typu ośrodek w powiecie zwoleńskim. Dzienny Dom Seniora ma powstać jeszcze w tym roku.

 

Jest promesa!

 

.

Celem działań w ramach prowadzonego Dziennego Domu „Senior+” jest poprawa jakości życia mieszkańców w podeszłym wieku w mieście i gminie Zwoleń. – Utworzenie domu opieki dziennej dla osób starszych było jednym z głównych punktów mojego programu wyborczego. Podczas licznych spotkań z mieszkańcamiwielokrotnie zgłaszali mioni potrzebę stworzenia takiego miejsca, dlatego po objęciu stanowiska burmistrza nadałem sprawie tok priorytetowy – podkreśla Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia. - Za nami wiele godzin rozmów oraz przygotowań do realizacji tego zadania i postawiony pierwszy, aczkolwiek można powiedzieć milowy krok, czyli pozyskanie znaczącego dofinansowania zewnętrznego na przystosowanie budynku do potrzeb seniorów oraz zakup wyposażenia - dodaje burmistrz.

 

5 marca burmistrz Arkadiusz Sulima odebrał z rąk wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Kazimierza Kuberskiego promesę dotyczącą przyznanego dofinansowania w ramach programu „Senior+”.

 

Lokalizacja

 

Dzienny Dom Seniora będzie zlokalizowany na terenie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w budynku dydaktycznym potocznie zwanym „B”, znajdującym się przy ul. Wojska Polskiego w Zwoleniu.

 

– Przed nami dopinanie formalności na ostatni guzik, ponieważ nieruchomość, gdzie planowo ma być usytuowany dom opieki dziennej, jest własnością powiatu zwoleńskiego. W 2015 roku została ona przekazana umową użyczenia gminie Zwoleń, ale wyłącznie na potrzeby Muzeum Regionalnego. Wystąpiliśmy już z prośbą do starosty zwoleńskiego o wszczęcie procedury zmiany sposobu użytkowania, po czym wystąpimy o wydanie decyzji pozwolenia na adaptację budynku do potrzeb domu opieki dziennej. Po jej otrzymaniu zamierzamy niezwłocznie rozpocząć procedurę przetargową oraz jak najszybciej przystąpić do prac remontowych. Zależy nam, aby dom opieki dziennej zapoczątkował swoją działalność jeszcze w tym roku – mówi burmistrz Arkadiusz Sulima.

 

Będzie nowocześnie i komfortowo

Powierzchnia budynku, w którym ma być usytuowany dzienny dom opieki wynosi 249 m2. 160 m2 zostanie przeznaczone do działalności seniorów w ramach prowadzonych zajęć. Pozostała powierzchnia, 89m2 będzie zaadoptowana na pomieszczenia towarzyszące. – W budynku powstanie przestrzeń ogólnodostępna, miejsce klubowe z biblioteczką i prasą, pomieszczenie z aneksem kuchennym i kawiarenką, a także gabinet, z którego będzie korzystała wykwalifikowana kadra, jak: lekarz, pielęgniarka, terapeuta, czy nawet kosmetyczka. Znajdzie się tu też pomieszczenie do utrzymania i zwiększenia aktywności ruchowej seniorów oraz sala wykładowo-edukacyjna, jak również wygodne łazienki i pomieszczenia gospodarcze. Cały obiekt zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – informuje Piotr Wajs, kierownik referatu Rozwoju Gospodarczego, koordynator projektu.

 

Profesjonalna opieka i liczne zajęcia aktywizujące

W dziennym domu opieki seniorzy zostaną otoczeni szczególną troską. – Osoby starsze otrzymają pomoc w czynnościach dnia codziennego, ale nie tylko. Będą tu prowadzone liczne zajęcia edukacyjne, czy kulturalno-oświatowe, a także terapii zajęciowej. Chcemy też mocno postawić na aktywność ruchową i kinezyterapię oraz aktywizację społeczną seniorów – wymienia burmistrz Arkadiusz Sulima. – W pracę z osobami starszymi planujemy włączać wolontariuszy, organizacje pozarządowe, ale też stażystów, którzy pomagając jednocześnie zdobędą  niezbędnena rynku pracy doświadczenie. Co ważne, seniorzy spędzający czas w domu opieki dziennej będą mieli zapewniony gorący posiłek – dodaje burmistrz.

Pozyskane dofinansowanie z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „Senior+” wyniesie 300 tys. złotych.Według wstępnych szacunków pokryje ok. 40-50% kosztów całkowitych adaptacji pomieszczeń na potrzeby Dziennego Domu Seniora. Dokładne kwoty będą jednak znane dopiero po zakończeniu procedury przetargowej.

 

 

 

MG

 

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

maj 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.