Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 17024
W sumie: 269661

News

News zdjęcie id 808

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w naszym mieście! Przeżyjmy to raz jeszcze

21.11.2018

 

 

 

 

Rok 2018 był wyjątkowy, głównie dlatego, że przypadła w nim setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Właśnie z tej okazji w naszej gminie odbyło się wiele wydarzeń patriotycznych, których organizatorem lub współorganizatorem był Urząd Miejski w Zwoleniu. W organizację całorocznych obchodów zaangażował się nie tylko samorząd Gminy Zwoleń, ale również samorząd powiatu zwoleńskiego, parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, szkoły, instytucje kultury oraz stowarzyszenia.

W styczniu z inicjatywy Burmistrz Zwolenia Bogusławy Jaworskiej został powołany Komitet Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości, zrzeszający 100 osób. W wyniku prac Komitetu został opracowany całoroczny program obchodów.

 

Zarząd Komitetu tworzyli: Burmistrz Zwolenia, Starosta Zwoleński i Parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu.

 

Obchody rocznicowe w naszej gminie zainaugurowano w lutym, kiedy to do nieba pofrunęło sto białych i czerwonych balonów.

 

 

Wydarzenie to uświetniły wówczas występy: dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu, które zaprezentowały układ choreograficzny pt. „Barwy naszej Ojczyzny” z podkładem muzycznym  „Waltz in the Rain” Fryderyka Chopina oraz zespołu „Sobótka” z Czarnolasu.

 

 

Głównym punktem obchodów były wydarzenia z dnia 11 listopada. Po raz pierwszy w naszym mieście ulicami Zwolenia przeszedł Marsz Niepodległości. Ponadto dla upamiętnienia tego, co wydarzyło się w Polsce 100 lat temu uczestniczyliśmy w wystawie w Muzeum Regionalnym, uroczystej mszy świętej, oddaliśmy hołd bohaterom pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, włączyliśmy się do akcji Niepodległa do Hymnu oraz obejrzeliśmy wzruszające przedstawienie przygotowane przez uczniów liceum i Niepublicznego Gimnazjum.

Zwieńczeniem obchodów była wystawa prac ks. Stanisława Drąga zorganizowana w Domu Kultury w grudniu.

 

 

Na przestrzeni roku uczestniczyliśmy w ponad 50 wydarzeniach upamiętniających setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 

Inauguracja uroczystych obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na wydarzenie zaprosili: Starosta Zwoleński, Burmistrz Zwolenia, PSP Zwoleń.

 

 

Konkurs Plastyczno-Historyczny na plakat „Niepodległa” zorganizowany przez ZSRT w Zwoleniu.

 

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizator: Burmistrz Zwolenia, oddziały gimnazjalne PSP Zwoleń i parafia.

 

 

 

XV Regionalny Przegląd Pieśni i Poezji Patriotycznej „Kocham moją Ojczyznę” zorganizowany przez parafię p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu i Akcję Katolickę Diecezji Radomskiej.

 

 

76. rocznica pomordowanych w Karolinie. Obchody zorganizowali: Burmistrz Zwolenia, PSP w Sycynie, Światowy Związek Żołnierzy AK, Związek Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych oraz parafia p.w. Zesłania Ducha Świętego w Zwoleniu.

 

 

10 treningów na 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę. Organizator – Stowarzyszenie Zwoleń Biega.

 

 

Czwartkowe kwadranse z pieśnią patriotyczną w Publicznej Szkole Podstawowej w Zwoleniu.

 

 

 Szkolny Koncert Pieśni Patriotycznej „Bądźmy Dumni z Polski” zorganizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową w Zwoleniu.

 

____________________________________________________________________________

 

OBCHODY 227. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA!

Organizatorzy – Starostwo Powiatowe w Zwoleniu, Zespół Szkół Licealnych, Niepubliczne Gimnazjum, parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu

 

 

W Zespole Szkół Licealnych w Zwoleniu młodzież przygotowała patriotyczny program pn. „Nauczmy się na pamięć tego kraju…”.

 

 

3 maja 2017 roku odbyły się główne obchody w naszym mieście upamiętniające wydarzenia sprzed 227 lat.

 

____________________________________________________________________________

 

Publiczna Szkoła Podstawowa w Baryczy zorganizowała  konkurs „Mistrz pięknego czytania prozy patriotycznej”.

 

 

Parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu zaprosiła na Patriotyczny Koncert Zespołu „Oratorium” z Radomia.

 

 

Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych zorganizował konkurs historyczny
„KU NIEPODLEGŁEJ” przeznaczony dla szkół gimnazjalnych. Patronat nad konkursem objął Starosta Zwoleński.

 

 

Dwuetapowy rajd rowerowy "Drogami Polskiej Niepodległości"  Organizatorzy: Burmistrz Zwolenia, Grupa Rowerowa Zwoleń. 

 

 

Piknik z okazji Dnia Dziecka „Biało-Czerwono, Sportowo i Zdrowo” zorganizowany w Publicznej Szkole Podstawowej w Zwoleniu.

 

 

Powiatowy Turniej Wiedzy o Polsce. Organizatorzy: Starosta Zwoleńskie, Burmistrz Zwolenia i Publiczna Szkoła Podstawowa w Baryczy.

 

 

„RzeczpospoCzyta”- III Zwoleńska Noc Bibliotek. Organizatorzy: Burmistrz Zwolenia, MGBP w Zwoleniu, Grupa Kobiet Kreatywnych, PSP Sycyna i PSP Zwoleń.

 

 

Rodzinny Festyn Patriotyczny pn. „W gościnnym Gnieździe Ojczystym Jana Kochanowskiego” zorganizowany w ramach Dni Sycyny. Organizatorami wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Zwoleniu, Urzęd Miejski w Zwoleniu, Stowarzyszenie Oświatowe Sycyna, Stowarzyszenie Nasz Jasieniec oraz Stowarzyszenie „Zwoleń Biega”.

 

 

72. rocznica bitwy stoczonej przez partyzantów Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka” z oddziałami Armii Czerwonej. Głównym organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Zwoleń Biega. W przygotowania zaangażowali się również: Gmina Zwoleń, Starostwo Powiatowe w Zwoleniu, Instytut Pamięci Narodowej, Ministerstwo Obrony Narodowej, zwoleńscy harcerze, Dom Kultury, Rycerze Kolumba, parafia pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego i Zwoleńska Grupa Regionalna.

 

 

Narodowe Czytanie w ogrodach biblioteki. Organizatorzy: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, Burmistrz Zwolenia i Dom Kultury.

 

 

„Czytanie na dywanie –poznajemy historię Polski” we wszystkich grupach przedszkolnych Publicznego Przedszkola nr 1.

 

 

„Śpiewanie na dywanie” – przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 1 śpiewały wspólnie z rodzicami pieśni patriotyczne.

 

 

Publiczne Przedszkole nr 1 zorganizowało konkurs plastyczny „A to Polska właśnie”.

 

 

Koncert Niepodległa 1918. Wydarzenie odbyło się w ramach ogólnopolskiego projektu autorskiego Roberta Grudnia „Zrozumieć Niepodległą”. Na koncert zaprosiła parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu.

 

Konkurs plastyczny „Polska oczami dziecka – 100-lecie odzyskania niepodległości” zorganizowany przez: Ochotniczą Straż Pożarną w Jasieńcu Soleckim, Stowarzyszenie Nasz Jasieniec i Starostwo Powiatowe.

 

 

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Jasieńcu Soleckim. Festyn został zorganizowany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Jasieńcu Soleckim i Stowarzyszenie Nasz Jasieniec.

 

 

Publiczna Szkoła Podstawowa w Paciorkowej Woli zorganizowała konkurs plastyczny „Patriotyczna zakładka do książki”.

 

 

Odsłonięcie i poświęcenie odnowionego Grobu Nieznanych Żołnierzy Polskich poległych we wrześniu 1939 roku w okolicach Sycyny. Organizatorzy: Burmistrz Zwolenia, Komitet organizacyjny ds. odnowienia pomnika.

 

 

Odsłonięcie pomnika Żołnierzy Niezłomnych w Zwoleniu. Organizatorzy: Rodziny Żołnierzy Niezłomnych, Światowy Związek Żołnierzy AK w Zwoleniu i parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego.

 

 

Inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku połączona z drugą częścią wykładu Cezarego Imańskiego. Organizator ZUTW.

 

 

W Publicznej Szkole Podstawowej w Zwoleniu zorganizowano Strofy dla Niepodległej.

 

 

Zespół Nauczycieli Doradców Metodycznych w Zwoleniu zorganizował konkurs historyczny „Setna rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę”.

 

 

Wystawa "Pamiętamy o bohaterach i wydarzeniach naszej ziemi" zorganizowana przez Akcję Katolicką, Burmistrz Zwolenia, Muzeum Regionalne i Dom Kultury w Zwoleniu.

 

 

III Bieg Niepodległości. Organizatorzy: Burmistrz Zwolenia, UMKS Orlęta i PSP Zwoleń.

 

 

IV Marsz Niepodległości. Organizatorzy: Burmistrz Zwolenia, UMKS Orlęta i PSP Zwoleń.

 

 

Montaż słowno-muzyczny „Kocham moją Ojczyznę” w Publicznym Przedszkolu nr 1.

 

 

Akademia z okazji 100-rocznicy odzyskania Niepodległości w Zespole Szkół Rolniczo-Technicznych.

 

 

Turniej piłki ręcznej drużyn niezrzeszonych zorganizowany przez UMKS Orlęta pod patronatem Burmistrza Zwolenia. 

 

 

II Rajd Rowerowy Szlakiem I Brygady Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudzkiego. Organizator Grupa Rowerowa Zwoleń.

 

 

Cykl zajęć „Kto Ty jesteś?” dla przedszkolaków z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu.

 

 

Święto Narodowe 

100 Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

 

Organizatorzy: Burmistrz Zwolenia, Proboszcz parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Swiętego w Zwoleniu, Muzeum Regionalne, Dom Kultury, Światowy Związek Żołnierzy AK, Związek Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych, Liceum Ogólnokształcące i Niepubliczne Gimnazjum.

 

 

 

Wystawa w Muzeum Regionalnym „By żyć w Polsce. Chłopi ziemi radomskiej w walce, obronie i budowie Niepodległej” autorstwa Katarzyny Madejskiej obecnej dyrektor muzeum.

 

 

W kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu została odprawiona uroczysta msza święta za Ojczyznę z udziałem licznie zgromadzonych pocztów sztandarowych, trębaczy, Chóru Betania, harcerzy, zaproszonych gości, samorządowców oraz mieszkańców.

 

 

Pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza delegacje uczestniczące w uroczystości złożyły kwiaty, oddając w ten sposób hołd poległym za naszą wolność bohaterom.

 

 

Po raz pierwszy w naszym mieście przeszedł Marsz Niepodległości prowadzony przez uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu w strojach ludowych niosących flagę narodową.

 

 

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego i Niepublicznego Gimnazjum w Zwoleniu przedstawili program patriotyczny pt. „Ziemio, Ojczyzno! Kocham Cię całą”.

____________________________________________________________________________

 

 

W Publicznej Szkole Podstawowej w Zwoleniu uczniowie przygotowali Program patriotyczny „Jesteśmy Polką i Polakiem”.

 

 

Międzyprzedszkolny konkurs patriotyczny „Polska Moja Ojczyzna”. Organizator - Publiczne Przedszkole nr 1.

 

Konkurs Pieśni Patriotycznej zorganizowany w Publicznej Szkole Podstawowej w Zwoleniu (przy ul. Kościelnej).

 

 

Koncert Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pn. „Ojczyzno ma”. Organizatorzy:  Burmistrz Zwolenia i Proboszcz parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu

 

 

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu uczęszczający na świetlicę wspólnie z zaprzyjaźnionym zespołem Piątkowy Stok przygotowali program patriotyczny.

 

Wystawa prac ks. Stanisława Drąga "Piękna nasza Polska cała" zorganizowana przez Dom Kultury w Zwoleniu.

 

 

 

 

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

luty 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.