Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 6539
W sumie: 235355

News

30.01.2018

11.11.2018

Uroczyste obchody Święta Niepodległości w Zwoleniu

Otwarcie wystawy, uroczysta msza święta z udziałem trębaczy zwoleńskiej orkiestry i Chóru Betania, złożenie wiązanek pamiątkowych pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza, przemówienie Burmistrz Bogusławy Jaworskiej, Marsz Niepodległości, Hymn dla Niepodległej  oraz piękny występ artystyczny „Ziemio, Ojczyzno! Kocham Cię całą!”. Właśnie tak w Zwoleniu wyglądały obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

 

 

Niedzielne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Zwoleniu rozpoczęły się o godzinie 9:30 otwarciem wystawy w Muzeum Regionalnym „By żyć w Polsce. Chłopi ziemi radomskiej w walce, obronie i budowie Niepodległej” autorstwa Katarzyny Madejskiej obecnej dyrektor muzeum.

 

 

Wystawa skupia się na ruchu chłopskim, a szczególnie jego stosunku do kwestii niepodległościowej, zaangażowaniu w działalność organizacji i związków politycznych, wojskowych i społecznych, a także rozważa udział włościan w walce o granice nowej Polski. Na wystawie silnie zaakcentowano czas wojny i okupacji austro-węgierskiej, ukazując zniszczenia oraz obciążenia ponoszone przez mieszkańców wsi.

 

 


O godzinie 10:00 w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu została odprawiona uroczysta msza święta za Ojczyznę z udziałem licznie zgromadzonych pocztów sztandarowych, trębaczy, Chóru Betania, harcerzy, zaproszonych gości, samorządowców oraz mieszkańców.

 

 

Po nabożeństwie kolumna marszowa w składzie: poczty sztandarowe, zaproszeni goście oraz uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie po odśpiewaniu Hymnu Państwowego liczne delegacje złożyły kwiaty, oddając w ten sposób hołd poległym za naszą wolność bohaterom.

 

Wiązanki kwiatów w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia składali między innymi samorządowcy z gminy i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych oraz instytucji i placówek oświatowych działających na terenie Gminy Zwoleń.

 

 

Kwiaty przy pomniku złożyli przedstawiciele Gminy Zwoleń na czele z  Burmistrz Zwolenia Bogusławą Jaworską.

 

 

Okolicznościowe przemówienie pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza wygłosiła Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska.

 

 

Bogusława Jaworska w telegraficznym skrócie przypomniała rys historyczny wydarzeń sprzed 100 lat dodając, że dzień 11 listopada powinien być ważny dla każdego Polaka. Burmistrz apelowała do zebranych, by pamięć o bohaterach, którzy poświęcili swoje życie w walce o naszą Ojczyznę towarzyszyła nam nie tylko od święta. Przypomniała także, że dzięki zawiązanemu w lutym Zwoleńskiemu Komitetowi Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości w naszym mieście dla Niepodległej odbyło się ponad 50 wydarzeń.

 

 

Symbolicznym zakończeniem pierwszej części uroczystości było odegranie przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą Miasta Zwolenia jednej z najważniejszych polskich pieśni – ‘’Roty’’.

 

 

 

 

Spod pomnika po raz pierwszy w naszym mieście wyruszył Marsz Niepodległości prowadzony przez uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu w strojach ludowych niosących flagę narodową. Kolejno w kolumnie marszowej znaleźli się orkiestra, poczty sztandarowe, harcerze, zaproszeni goście, samorządowcy oraz mieszkańcy.

Punktualnie o godzinie 12:00 w kinie „Świt” w ramach ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do Hymnu" przy akompaniamencie naszej orkiestry został odśpiewany hymn państwowy.

 

Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego i Niepublicznego Gimnazjum w Zwoleniu przedstawili program patriotyczny pt. „Ziemio, Ojczyzno! Kocham Cię całą”. Młodzież przypomniała nie tylko o najważniejszych wydarzeniach historycznych, które tworzyły swoistą drogę Polaków do wolności ale również o wielkim trudzie i poświęceniu naszych bohaterów narodowych.

 

 


Zastępca Burmistrz Zwolenia Grzegorz Molendowski oraz sekretarz Gminy Zwoleń Mirosław Chołuj za piękną lekcję historii podziękowali nie tylko młodym artystom ale również ich nauczycielom i opiekunom, wręczając na ręce dyrekcji symboliczne bukiety kwiatów.

 

 

 

09.11.2018

Ulicami Zwolenia przeszedł czwarty Marsz Niepodległości 

 

Częścią zwoleńskich obchodów święta 11 Listopada był zorganizowany 9 listopada Marsz Niepodległości. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska. Organizatorami marszu byli nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu wraz z oddziałami gimnazjalnymi.

 

Marsz Niepodległości wyruszył spod Pomnika Nieznanego Żołnierza i po drodze zatrzymywał się w miejscach pamięci narodowej. W jego trakcie bardzo ciekawie o dziejach Zwolenia na przestrzeni lat opowiadał Cezary Imański, nauczyciel historii.

 

Uczestnikami marszu oprócz społeczności szkolnej byli również samorządowcy z gminy i powiatu, którzy w miejscach pamięci składali symboliczne wiązanki oraz zapalali znicze pamięci.

 

Samorządowcy tego dnia pokłonili się również bohaterom na cmentarzu parafialnym, w Podborku, Karolinie oraz w Jasieńcu Soleckim.

 

 

09.11.2018

Kocham moją Ojczyznę – program patriotyczny w wykonaniu przedszkolaków 

 

W piątek 9 listopada przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Zwoleniu wystąpiły w programie patriotycznym „Kocham moją Ojczyznę”.

 

Zanim na przedszkolnej scenie wystąpiły dzieci z trzech grup wszystkich zgromadzonych oraz gości wśród których był m.in. Zastępca Burmistrz Zwolenia Grzegorz Molendowski powitała dyrektor przedszkola Małgorzata Krok.

 

 

Zwoleńskie przedszkole przystąpiło do akcji Rekord dla Niepodległej, w związku z czym punktualnie o godz. 11.11 odśpiewano hymn państwowy. Następnie były recytacje i śpiewy. Nie zabrakło także katechizmu polskiego dziecka Władysława Bełzy. Zwieńczeniem uroczystej akademii było zapalenie zniczy i złożenie biało-czerwonych kwiatów pod obrazem Pomnika Nieznanego Żołnierza.

 

 

Wiele ciepłych słów w imieniu Burmistrz Zwolenia Bogusławy Jaworskiej do najmłodszych, rodziców i opiekunów wypowiedział Grzegorz Molendowski.

 

08.11.2018

Trzeci Zwoleński Bieg Niepodległości. Na starcie stanęło 170 biegaczy 

 

W czwartek 8 listopada odbył się nad zalewem trzeci Zwoleński Bieg Niepodległości. Na starcie stanęło 170 zawodników, którzy mieli do pokonania symboliczny dystans 1918 metrów. Każdy z uczestników biegu otrzymał pamiątkowy medal oraz dyplom.

 

Przed biegiem uczestnicy wydarzenia wspólnie odśpiewali hymn państwowy oraz wysłuchali prelekcji nauczyciela historii Pawła Tataka.

 

Oficjalnego otwarcia biegu dokonali samorządowcy z gminy i powiatu oraz główny organizator przedsięwzięcia Jerzy Markiewicz.

 

Uczestnicy biegu pokonali symboliczny dystans 1918 metrów z biało-czerwonymi flagami w rękach.

 

 

Patronat honorowy nad biegiem objęła burmistrz Bogusława Jaworska. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów 100-lecia Niepodległej.

 

30.10.2018

Strofy dla Niepodległej 

30 października w Publicznej Szkole Podstawowej w Zwoleniu zorganizowano wyjątkowe wydarzenie, które wpisało się w obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Strofom dla Niepodległej przyświecały słowa Jana Pawła II  „Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej”.

 

Otwarcia uroczystości dokonała Elżbieta Wargacka – dyrektor szkoły, która powitała przybyłych gości, wśród których znaleźli się m.in.:  Bogusława Jaworska -  burmistrz Zwolenia, Waldemar Urbański – starosta zwoleński, Grzegorz Molendowski – zastępca burmistrz Zwolenia oraz Mirosław Chołuj – sekretarz Gminy Zwoleń.

 

Strofy dla Niepodległej poprowadził Paweł Przepiórka – uczeń klasy VIIIB.

   

 

Akademia składała się z dwóch części. Pierwszą wypełnił bogaty program artystyczny. Uczniowie wyrecytowali najpiękniejsze utwory poetyckie o tematyce patriotycznej oraz zaśpiewali trzy pieśni patriotyczne.

 

Druga poświęcona została podsumowaniu gminnego konkursu historycznego „ Setna rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę” skierowanego do uczniów szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych. Najlepsi okazali się: Adrian Dudziński, Nina Przybylska, Kinga Kajdan, Łukasz Krawiec, Kinga Wójcik i Julia Gołda.

 

Konkurs został przeprowadzony przez Zespół Doradców Metodycznych w Zwoleniu, któremu przewodniczy Krzysztof Śmietanka. Za realizację odpowiedzialny był nauczyciel historii Cezary Imański. Patronatem konkurs objęła Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska, która również ufundowała nagrody dla uczestników.

 

14.10.2018

Poświęcenie i odsłonięcie Pomnika Żołnierzy Niezłomnych 

 

W niedzielę 14 września na Cmentarzu Parafialnym w Zwoleniu poświęcony został Pomnik Żołnierzy Niezłomnych. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.30 koncertem patriotycznym Roberta Grudnia „Niepodległa” oraz wprowadzeniem historycznym prof. Marka Wierzbickiego z radomskiej delegatury IPN. O godzinie 15 ks. Bp Piotr Turzyński odprawił Mszę Świętą za żołnierzy ze zgrupowania Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka” ekshumowanych w maju tego roku. Następnie odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie Pomnika. W uroczystościach udział wzięła kompania honorowa oraz orkiestra Wojska Polskiego, a także wielu zaproszonych gości.

 

30.09.2018

UROCZYSTOŚCI PATRIOTYCZNE W JASIEŃCU SOLECKIM Z OKAZJI ODSŁONIĘCIA ODNOWIONEGO GROBU NIEZNANYCH ŻOŁNIERZY POLSKICH

 

 

W niedzielę, 30 września w Jasieńcu Soleckim odbyła się patriotyczna uroczystość odsłonięcia i poświęcenia odnowionego Grobu Nieznanych Żołnierzy Polskich poległych we wrześniu 1939 roku w okolicach Sycyny.

 

 

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 13.00 Mszą Świętą odprawioną w kościele parafialnym przez księdza proboszcza Dariusza Czajkowskiego. 

 

Następnie zaproszeni goście oraz licznie przybyli mieszkańcy w kolumnie marszowej prowadzeni przez poczty sztandarowe oraz asystę Wojska Polskiego przeszli na cmentarz, gdzie przy odnowionej mogile Nieznanych Żołnierzy Polskich odbyła się dalsza część uroczystości.

 

Obecne na wydarzeniu dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Baryczy odśpiewały hymn narodowy.

 

Ksiądz Dariusz Czajkowski modląc się za poległych w obronie naszej Małej Ojczyzny poświęcił odnowiony grób.

 

Asystę honorową przy pomniku pełnili żołnierze Wojska Polskiego z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.

 

Hołd poległym składając kwiaty złożyło wiele delegacji, w tym przedstawiciele Gminy Zwoleń na czele z  Burmistrz Zwolenia Bogusławą Jaworską.

 

O wydarzeniach z 1939 roku opowiedział Władysław Kapciak.

 

Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska podziękowała wszystkim tym, którzy przyczynili się do odnowienia Grobu Nieznanych Żołnierzy Polskich oraz przygotowania pięknej uroczystości, która była niczym innym, jak żywą lekcją historii. Burmistrz nie kryła również radości, z faktu, że odnowienie pomnika nastąpiło właśnie w roku Niepodległej, kiedy to wszyscy dziękujemy za wolną Ojczyznę.

 

 

Przewodniczący Komitetu organizacyjnego ds. odnowienia pomnika Włodzimierz Piskorek podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację uroczystości oraz pomogli w odnowieniu pomnika.

 

Rangę wydarzenia podniosły swoją obecnością poczty sztandarowe.

 

 

 

 

 

30.09.2018

Koncert "Niepodległa 1918"

 

.

.

 

.

06.05.2018

Koncert Patriotyczny Zespołu Oratorium

 

W niedzielę, 6 maja w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu odbył się Koncert Patriotyczny w wykonaniu zespołu wokalno-instrumentalnego Oratorium. Koncert został zorganizowany w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wydarzenie poprowadził ks. Lech Gralak – założyciel oraz kierownik zespołu. Każdy z uczestników otrzymał symboliczną biało-czerwoną opaskę oraz orzełka.

 


Zespół Oratorium jest jednym z najstarszych zespołów współczesnej muzyki religijnej, działającym nieprzerwanie od 10 września 1975r, którego założycielem i kierownikiem jest ks. Lech Gralak. 

 

Motywem przewodnim niedzielnego koncertu było hasło Jana Pawła II o którym każdy z nas powinien pamiętać: „Wolność nie została nam dana na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo”.

 

Przed zwoleńską publicznością oprócz zespołu Oratorium i ks Lecha Gralaka wystąpił także ks. Dariusz Sałek.

 

 

Organizatorzy zadbali o to, by każdy z uczestników mógł włączyć się do wspólnego śpiewania i wyświetlali teksty utworów na telebimie.

 

Ksiądz Lech Gralak dziękując za przybycie apelował, o to by w sercu każdego z nas była nie tylko duma z Ojczyzny ale również uczucie, którym obdarzymy nie tylko kraj ale także jego mieszkańców. Każdy z nas powinien być gotowy do tego by bronić kraju, jego dobrego imienia, wartości i tradycji.

 

03.05.2018

 

OBCHODY 227. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA!

 

Patriotyczny program artystyczny w wykonaniu młodzieży, msza święta z udziałem pocztów sztandarowych i harcerzy, okolicznościowe przemówienie starosty oraz złożenie kwiatów pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Tak wyglądały w naszym mieście uroczystości upamiętniające uchwalenie drugiej na świecie i pierwszej w Europie konstytucji.

 

Pierwsza część obchodów upamiętniających wydarzenia sprzed 227 lat rozpoczęła się 26 kwietnia w Zespole Szkół Licealnych w Zwoleniu. Młodzież przygotowała patriotyczny program pn. „Nauczmy się na pamięć tego kraju…”.

 

W czwartek, 3 maja mieszkańcy Zwolenia świętowanie rozpoczęli od mszy świętej odprawionej w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Msza święta z udziałem samorządowców, licznych pocztów sztandarowych, harcerzy oraz Chóru Betania i Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia odprawiona została o godzinie 10:00. Na liturgii, którą odprawił ksiądz kanonik Bernard Kasprzycki pojawiło się również wielu mieszkańców Zwolenia i okolicznych miejscowości.

Po mszy uczestnicy prowadzeni przez poczty sztandarowe  przemaszerowali pod Pomnik Nieznanego Żołnierza. Przemówienie okolicznościowe pod pomnikiem wygłosił starosta zwoleński Waldemar Urbański, przypominając historię związaną z powstaniem Konstytucji 3 Maja.

 

Okolicznościowe przemówienie wygłosił starosta zwoleński Waldemar Urbański, który nie tylko przytoczył  krótką historię wydarzeń sprzed 227 lat ale również apelował do obecnych o jedność i wzajemne zrozumienie.

 

Następnie przedstawiciele samorządu, placówek oświatowych, stowarzyszeń, partii politycznych i innych organizacji złożyły kwiaty pod pomnikiem.

 

 

Kwiaty pod pomnikiem złożyli przedstawiciele Gminy Zwoleń na  czele z Burmistrz Zwolenia Bogusławą Jaworską.

 

Uroczystości swoim występ uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia. W wykonaniu młodych muzyków usłyszeliśmy Mazurka Dąbrowskiego oraz Rotę. 

 

 

 

24.04.2018

 

SZKOLNY KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ! BĄDŹMY DUMNI Z POLSKI!

 

We wtorek, 24 kwietnia w Publicznej Szkole Podstawowej w Zwoleniu odbył się I Szkolny Koncert Pieśni Patriotycznej. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

 

 

Wydarzenie zainaugurowała Julia Monica, która przybliżyła wszystkim drogę Polski do wolności.

 

 

I Koncert Pieśni Patriotycznej rozpoczęła dyrektor szkoły Elżbieta Wargacka, która nie tylko wyraziła wielką radość z obchodzonego w placówce święta, ale również powitała przybyłych gości.

 

 

Przegląd swoją obecnością uświetnili m.in.: Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska, sekretarz Gminy Zwoleń Mirosław Chołuj, starosta zwoleński Waldemar Urbański oraz wicestarosta Arkadiusz Sulima.

 

 

Oficjalnego otwarcia Koncertu dokonali: Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska oraz starosta zwoleński Waldemar Urbański. Samorządowcy podkreślali, że każdy z nas powinien być dumny z Polski i każdego dnia troszczyć się o Ojczyznę, wykonując jak najlepiej swoje obowiązki.

 

 

 

W koncercie wystąpili zarówno soliści, jak i zespoły. Przed publicznością zaprezentowało się 12 wykonawców, wśród których byli: Julia Nowakowska, zespół „Zwoleniaki”, Maria Wrzeszczowska, zespół „ Gama”, Maria Serafin, duet Konstancja Piotrowska i Amelia Fijoł, Anna Kowalczyk, zespół „ Akolada”, Zuzanna Czachurska , Paweł Kaczmarski, zespół „ Ósemki”, Marta Cieślakowska oraz Maria Płachta.

 

 

Uczestnicy koncertu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez Urząd Miejski w Zwoleniu oraz Radę Rodziców.

 

 

Koncert zakończył taniec z biało-czerwonymi balonami w wykonaniu uczennic z klasy III.

 

 

Miłym akcentem wtorkowego koncertu było wręczenie nagród i dyplomów Urszuli Bronisz-Dąbrowskiej, Teresie Grzybowskiej oraz Ewie Kochanek. Nauczycielki otrzymały nagrody z rąk Burmistrz Zwolenia Bogusławy Jaworskiej oraz Sekretarza Gminy Zwoleń Mirosława Chołuja.

 

 

 

 

18.03.2018

 

18 marca 1942 roku Niemcy w Karolinie w gminie Zwoleń bestialsko zamordowali 55 mężczyzn.  W niedzielę, 18 marca odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 76 lat. W uroczystościach udział wzięły nie tylko rodziny ofiar ale również przedstawiciele samorządu i lokalnych instytucji, młodzież szkolna oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości. Obchody rozpoczęła Msza Święta odprawiona w kościele Zesłania Ducha Świętego w Zwoleniu.

 

W trakcie mszy uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Sycynie zaprezentowali kilkunastominutowy program artystyczny.

 

Następnie uczestnicy obchodów udali się do Karolina, gdzie w pobliskim lesie znajduje się mogiła ofiar.  Tam delegacje gminy, powiatu, lokalnych instytucji oraz przedstawiciele rodzin złożyli pamiątkowe wieńce i zapalili znicze pamięci.

 

Kwiaty przy mogile poległych złożyli przedstawiciele Gminy Zwoleń na  czele z Przewodniczącym Rady Miejskiej Pawłem Sobieszkiem. Obecni byli także: sekretarz Gminy Zwoleń Mirosław Chołuj i zastępca przewodniczącego RM Grzegorz Molendowski.

 

Historię wydarzeń z pamiętnego 18 marca 1942 roku przypomniał Przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Sobieszek.

 

W uroczystościach udział także wzięły poczty sztandarowe, wśród których był między innymi Poczet Sztandarowy Urzędu Miejskiego.

 

W obchodach oprócz zgromadzonych mieszkańców, przedstawicieli władz i instytucji oraz młodzieży obecni byli także członkowie rodzin pomordowanych.

 

Hołd pomordowanym oddali także uczestnicy Stowarzyszenia Zwoleń Biega, którzy w ramach 10 treningów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę pobiegli w niedzielę do Karolina.

 

 

Historia!

Bezpośrednią przyczyną mordu w Karolinie była przypadkowa śmierć w Ranachowie Starym  jednego z volksdeutschów Józefa Jägera. O świcie 18 marca 1942 roku oddziały gestapo i żandarmerii przy pomocy miejscowych volksdeutschów przeprowadziły pacyfikacje terenów między Zwoleniem, Ciepielowem a Kazanowem, w szczególności miejscowości: Ranachów, Pcin, Pcinolas, Sydół, Ciepielów, Sycyna, Karolin, Kroczów i Kazanów.

Aresztowanych doprowadzano do dwóch punktów zbornych - w Karolinie tym miejscem była szkoła, zaś w Kazanowie zabudowania jednego z mieszkańców. W szkole hitlerowcy przesłuchiwali aresztowanych stosując okrutne metody. W tym czasie wielu zatrzymanych mieszkańców Karolina kopało dół w polu po przeciwnej stronie drogi. Gdy dół był gotowy około godziny 12.00 aresztowanych wyprowadzono ze szkoły i ustawiono nad brzegiem dołu. Pluton egzekucyjny strzelał w tył głowy, a rannych dobijał z pistoletu dowodzący.

Egzekucję zmuszeni byli oglądać zarówno ci mężczyźni którzy wykopali dół, jak i ludność specjalnie w tym celu spędzona. Zasypania mogiły dokonywali mieszkańcy Karolina. Po tym okropnym mordzie oficer niemiecki wygłosił przemówienie, w którym powiedział że Polacy zginęli za nieposłuszeństwo wobec władzy niemieckiej.

Rok po tych wydarzeniach okupanci wrócili na miejsce kaźni, by dla zatarcia śladów, spalić ciała pomordowanych.

 

 

 

13.03.2018

Z inicjatywy Komitetu Obchodów Jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości w każdy pierwszy wtorek miesiąca na Placu Kochanowskiego w godzinach od 9.00 do 14.00 będziemy mogli posłuchać pieśni i piosenek patriotycznych.

Organizatorem przedsięwzięcia pn. „W 100-lecie Obchodów Odzyskania Niepodległości – Zatrzymaj się, posłuchaj pieśni i piosenek patriotycznych” jest Dom Kultury w Zwoleniu.

Pierwsze słuchanie pieśni odbyło się 13 marca, na następne zapraszamy we wtorek 3 kwietnia.

 

11.03.2018

Drugie spotkanie Zwoleńskiego Komitetu Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości!

 

W piątek, 9 marca w sali narad Urzędu Miejskiego odbyło się drugie spotkanie Zwoleńskiego Komitetu Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Spotkaniu, w którym wzięli udział członkowie komitetu przewodniczyła Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska.

Sekretarz komitetu Edyta Sulima przedstawiła zebranym wykaz planowanych przedsięwzięć, poinformowała także o tym, co zostało już zrealizowane (obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wykład Cezarego Imańskiego „Droga do Niepodległej”) oraz co odbędzie w najbliższej przyszłości (14 marca w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu odbędzie się Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej).

 

Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska zwróciła się z prośbą do uczestników, by informowali komitet o wydarzeniach, które mogłyby wzbogacić jubileuszowe obchody. Jako przykład podała zorganizowaną w Centrum Regionalnym wystawę oraz wyświetlony film o Zagończyku.

 

Burmistrz Jaworska opowiedziała także o możliwości przystąpienia do projektu „Dumni z Polski”, w ramach którego moglibyśmy otrzymać wiele ciekawych gadżetów do wykorzystania np. w konkursach. Poinformowała także, że 4 listopada w Zwoleniu odbędzie się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Starosta Zwoleński Waldemar Urbański zaapelował do wszystkich członków komitetu, o to by zachęcili do udziału w wydarzeniach jak największą ilość osób. Podkreślił, że wydarzenia organizowane są właśnie dla mieszkańców.

Obecny na spotkaniu sędzia Jacek Łata zasugerował, by wszystkie wydarzenia poświecone 100-leciu Odzyskania Niepodległości odbywające się w Zwoleniu na przestrzeni roku zostały spisane w kronice. Sędzia Łata zaproponował rówież: organizowanie rajdów do miejsc historycznych położonych na naszym terenie, zasadzenie 100 drzew, które utworzą Aleję Niepodległości oraz organizowanie imprez sportowo-historycznych upamiętniających miejsca bitew i pojedynków.

Ponadto glos zabrali również: Jerzy Markiewicz, Grzegorz Molendowski i profesor Henryk Bednarczyk.  Panowie zwrócili uwagę na to, by w miarę możliwości na realizację zadań uzyskać pomoc finansową ze środków zewnętrznych.

O wydarzeniach, które upamiętnią obchody mówiły także: Elżbieta Nowakowska (rajdy Grupy Rowerowej drogami Polskiej Niepodległości), dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Sycynie Grażyna Krześniak-Pakalińska (uroczystości rocznicowe w Karolinie), dyrektor biblioteki Ewa Kulińska (Narodowe Czytanie) oraz Grażyna Zielińska (działalność harcerstwa).

 

 

 

.

 

02.03.2018

Wykład Cezarego Imańskiego „Droga do Niepodległej”!

 

W piątek, 2 marca z inicjatywy Komitetu Organizacyjnego Obchodów Jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości  i Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbył się w sali widowiskowej Domu Kultury wykład Cezarego Imańskiego „Droga do Niepodległej”.

 

Historyk Cezary Imański w przygotowanej specjalnie na wykład prezentacji multimedialnej pn. „Polska Niepodległa” przybliżył drogę, jaką musiał przejść nasz kraj by odzyskać niepodległość.

 

Obecni zapoznali się także z wydarzeniami, które przyczyniły się do tego, że Polski Naród  przez 123 lata nie  miał własnego państwa. 

 

 

01.03.2018

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych! 

 

W czwartek, 1 marca po raz ósmy w Polsce obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości upamiętniające wydarzenia mające miejsce po II wojnie światowej odbywały się również w naszym mieście.

 

Rozpoczęły się one tradycyjnie  przemarszem ulicami miasta delegacji uczniów i nauczycieli ze szkół funkcjonujących na ternie Gminy Zwoleń na cmentarz parafialny, gdzie przy mogiłach żołnierzy z oddziałów „Beliny” i „Orła” ze Zgrupowania Zagończyka odbyła się główna część obchodów.

 

Podczas uroczystości, krótką historię walk i Żołnierzy Niezłomnych przypomniał Zbigniew Plewicki, zastępca dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu.

 

Apel poległych odczytała uczennica 3 klasy gimnazjum.

 

Modlitwę w intencji żołnierzy i ich rodzin odmówili: ks. Bernard Kasprzycki i ks. Krzysztof Badeński.

 

Kwiaty przy mogiłach żołnierzy złożyli między innymi: sekretarz Gminy Zwoleń Mirosław Chołuj, Przewodniczący Rady Miejskiej w Zwoleniu Paweł Sobieszek, Starosta Zwoleński Waldemar Urbański, Wicestarsota Arkadiusz Sulima i Sekretarz Powiatu  Edyta Sulima

W uroczystościach udział wzięli samorządowcy, księża, przedstawiciele lokalnych instytucji i szkół. Nie zabrakło także licznie zgromadzonej młodzieży oraz mieszkańców, a także członków rodzin poległych i pomordowanych żołnierzy.  

 

W najbliższą niedzielę, 4 marca w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu o godzinie 10.00 zostanie odprawiona msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.

 

 

28.02.2018

Wykaz planowanych przedsięwzięć w związku z Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę!

 

 .

20.02.2018

Serdecznie zapraszamy!

.

11.02

Inauguracja Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę!

 

W niedzielę, 11 lutego w 593. Rocznicę Narodzin Miasta zainaugurowaliśmy Obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji mieszkańcy wspólnie z przedstawicielami samorządów na czele z Burmistrz Zwolenia Bogusławą Jaworską oraz starostą zwoleńskim Waldemarem Urbańskim utworzyli z balonów biało-czerwoną flagę, która poszybowała do nieba.

 

Uroczystości na rynku poprowadził Zastępca Burmistrz Zwolenia Włodzimierz Kabus.

 

Wszystkich uczestników wydarzenia w patriotyczny nastrój wprowadził występujący na scenie zespół Sobótka z Czarnolasu. W jego wykonaniu mogliśmy usłyszeć najbardziej znane pieśni patriotyczne.

 

Obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości zainaugurowali: Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska – przewodnicząca komitetu oraz Starosta Zwoleński Waldemar Urbański – wiceprzewodniczący komitetu.

 

Burmistrz Jaworska zachęcała mieszkańców gminy do zaangażowania się w prace komitetu Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Docelowo komitet składać się ma ze 100 osób. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 marca. Bogusława Jaworska w swoim przemówieniu podkreśliła, że każdy z nas może mieć wpływ na to, jak będą wyglądały te wyjątkowe obchody w naszym mieście.

 

Uroczystości swoim występem ubogacili uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu, którzy zaprezentowali układ choreograficzny pt. „Barwy naszej Ojczyzny” z podkładem muzycznym  „Waltz in the Rain” Fryderyka Chopina.

 

Mieszkańcy wspólnie z przedstawicielami samorządów na czele z Burmistrz Zwolenia Bogusławą Jaworską oraz Starostą Zwoleńskim Waldemarem Urbańskim utworzyli ze 100 balonów biało-czerwoną flagę, która poszybowała do nieba. 

 

 

 

 

30.01

 

Komitet Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę został powołany w naszym mieście 30 stycznia 2018 roku zarządzeniem Burmistrz Zwolenia. Powodem powołania Komitetu jest nie tylko chęć przygotowania w Zwoleniu wyjątkowych obchodów, ale także przybliżenie mieszkańcom historii wydarzeń tamtych lat.

Pragniemy podkreślić, że obchody jubileuszu mają charakter otwarty. Ich intencją jest zaangażowanie w organizację tego święta jak największej ilości mieszkańców, dlatego też będziemy wdzięczni za wszelkie sugestie dotyczące wspólnego świętowania rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości.

Zachęcamy mieszkańców gminy do zaangażowania się w prace Komitetu. Komitet docelowo będzie składał się ze 100 osób. Zgłoszenia przyjmować będziemy do 30 marca (decyduje kolejność zgłoszeń).

Na bazie zebranych propozycji, oraz w wyniku prac Komitetu zostanie opracowany całoroczny program obchodów, który będzie realizowany w ciągu całego 2018 roku.

 

Na spotkaniu organizacyjnym, które odbyło się w czwartek, 18 stycznia w sali narad Urzędu Miejskiego ustalono skład Komitetu oraz zaproponowano wydarzenia upamiętniające setną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Wśród planowanych przedsięwzięć znalazły się między innymi: ekshumacja Grobu Zagończyka, wybudowanie kaplicy na nowym cmentarzu, cykliczne słuchanie pieśni patriotycznych na Placu Kochanowskiego, konkursy wiedzy historycznej, w tym konkurs wiedzy dla dorosłych „Droga do niepodległości naszej Ojczyzny”, biegi i marsze oraz karaoke pieśni patriotycznych na placu przy kościele z radomskim zespołem Oratorium.

Zadaniem Komitetu jest inicjowanie i promowanie działań związanych z obchodami, a także zachęcanie jak największej liczby mieszkańców do aktywnego udziału w organizowanych wydarzeniach. Obchody 100-lecia Odzyskania prze Polskę Niepodległości zainaugurujemy w Zwoleniu już 11 lutego podczas obchodów 593. rocznicy Narodzin Miasta. Uroczystości rozpoczniemy na Placu Kochanowskiego o godzinie 15.30 wypuszczeniem w powietrze białych i czerwonych balonów.

Zachęcamy mieszkańców do zapoznania się z zamieszczonymi poniżej tekstami pieśni patriotycznych, które będziemy wspólnie śpiewać podczas Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

 

ROTA

MY PIERWSZA BRYGADA

CZERWONE MAKI POD MONTE CASINO

PIECHOTA

BIAŁE RÓŻE

HEJ, HEJ UŁANI

WOJENKO, WOJENKO

WARSZAWIANKA 1831

DZIŚ DO CIEBIE PRZYJŚĆ NIE MOGĘ

O MÓJ ROZMARYNIE 

 

 

 

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.