Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 7848
W sumie: 156449

News

30.01.2018

 

 

.

.

 

.

06.05.2018

Koncert Patriotyczny Zespołu Oratorium

 

W niedzielę, 6 maja w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu odbył się Koncert Patriotyczny w wykonaniu zespołu wokalno-instrumentalnego Oratorium. Koncert został zorganizowany w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wydarzenie poprowadził ks. Lech Gralak – założyciel oraz kierownik zespołu. Każdy z uczestników otrzymał symboliczną biało-czerwoną opaskę oraz orzełka.

 


Zespół Oratorium jest jednym z najstarszych zespołów współczesnej muzyki religijnej, działającym nieprzerwanie od 10 września 1975r, którego założycielem i kierownikiem jest ks. Lech Gralak. 

 

Motywem przewodnim niedzielnego koncertu było hasło Jana Pawła II o którym każdy z nas powinien pamiętać: „Wolność nie została nam dana na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo”.

 

Przed zwoleńską publicznością oprócz zespołu Oratorium i ks Lecha Gralaka wystąpił także ks. Dariusz Sałek.

 

 

Organizatorzy zadbali o to, by każdy z uczestników mógł włączyć się do wspólnego śpiewania i wyświetlali teksty utworów na telebimie.

 

Ksiądz Lech Gralak dziękując za przybycie apelował, o to by w sercu każdego z nas była nie tylko duma z Ojczyzny ale również uczucie, którym obdarzymy nie tylko kraj ale także jego mieszkańców. Każdy z nas powinien być gotowy do tego by bronić kraju, jego dobrego imienia, wartości i tradycji.

 

03.05.2018

 

OBCHODY 227. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA!

 

Patriotyczny program artystyczny w wykonaniu młodzieży, msza święta z udziałem pocztów sztandarowych i harcerzy, okolicznościowe przemówienie starosty oraz złożenie kwiatów pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Tak wyglądały w naszym mieście uroczystości upamiętniające uchwalenie drugiej na świecie i pierwszej w Europie konstytucji.

 

Pierwsza część obchodów upamiętniających wydarzenia sprzed 227 lat rozpoczęła się 26 kwietnia w Zespole Szkół Licealnych w Zwoleniu. Młodzież przygotowała patriotyczny program pn. „Nauczmy się na pamięć tego kraju…”.

 

W czwartek, 3 maja mieszkańcy Zwolenia świętowanie rozpoczęli od mszy świętej odprawionej w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Msza święta z udziałem samorządowców, licznych pocztów sztandarowych, harcerzy oraz Chóru Betania i Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia odprawiona została o godzinie 10:00. Na liturgii, którą odprawił ksiądz kanonik Bernard Kasprzycki pojawiło się również wielu mieszkańców Zwolenia i okolicznych miejscowości.

Po mszy uczestnicy prowadzeni przez poczty sztandarowe  przemaszerowali pod Pomnik Nieznanego Żołnierza. Przemówienie okolicznościowe pod pomnikiem wygłosił starosta zwoleński Waldemar Urbański, przypominając historię związaną z powstaniem Konstytucji 3 Maja.

 

Okolicznościowe przemówienie wygłosił starosta zwoleński Waldemar Urbański, który nie tylko przytoczył  krótką historię wydarzeń sprzed 227 lat ale również apelował do obecnych o jedność i wzajemne zrozumienie.

 

Następnie przedstawiciele samorządu, placówek oświatowych, stowarzyszeń, partii politycznych i innych organizacji złożyły kwiaty pod pomnikiem.

 

 

Kwiaty pod pomnikiem złożyli przedstawiciele Gminy Zwoleń na  czele z Burmistrz Zwolenia Bogusławą Jaworską.

 

Uroczystości swoim występ uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia. W wykonaniu młodych muzyków usłyszeliśmy Mazurka Dąbrowskiego oraz Rotę. 

 

 

 

24.04.2018

 

SZKOLNY KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ! BĄDŹMY DUMNI Z POLSKI!

 

We wtorek, 24 kwietnia w Publicznej Szkole Podstawowej w Zwoleniu odbył się I Szkolny Koncert Pieśni Patriotycznej. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

 

 

Wydarzenie zainaugurowała Julia Monica, która przybliżyła wszystkim drogę Polski do wolności.

 

 

I Koncert Pieśni Patriotycznej rozpoczęła dyrektor szkoły Elżbieta Wargacka, która nie tylko wyraziła wielką radość z obchodzonego w placówce święta, ale również powitała przybyłych gości.

 

 

Przegląd swoją obecnością uświetnili m.in.: Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska, sekretarz Gminy Zwoleń Mirosław Chołuj, starosta zwoleński Waldemar Urbański oraz wicestarosta Arkadiusz Sulima.

 

 

Oficjalnego otwarcia Koncertu dokonali: Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska oraz starosta zwoleński Waldemar Urbański. Samorządowcy podkreślali, że każdy z nas powinien być dumny z Polski i każdego dnia troszczyć się o Ojczyznę, wykonując jak najlepiej swoje obowiązki.

 

 

 

W koncercie wystąpili zarówno soliści, jak i zespoły. Przed publicznością zaprezentowało się 12 wykonawców, wśród których byli: Julia Nowakowska, zespół „Zwoleniaki”, Maria Wrzeszczowska, zespół „ Gama”, Maria Serafin, duet Konstancja Piotrowska i Amelia Fijoł, Anna Kowalczyk, zespół „ Akolada”, Zuzanna Czachurska , Paweł Kaczmarski, zespół „ Ósemki”, Marta Cieślakowska oraz Maria Płachta.

 

 

Uczestnicy koncertu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez Urząd Miejski w Zwoleniu oraz Radę Rodziców.

 

 

Koncert zakończył taniec z biało-czerwonymi balonami w wykonaniu uczennic z klasy III.

 

 

Miłym akcentem wtorkowego koncertu było wręczenie nagród i dyplomów Urszuli Bronisz-Dąbrowskiej, Teresie Grzybowskiej oraz Ewie Kochanek. Nauczycielki otrzymały nagrody z rąk Burmistrz Zwolenia Bogusławy Jaworskiej oraz Sekretarza Gminy Zwoleń Mirosława Chołuja.

 

 

 

 

18.03.2018

 

18 marca 1942 roku Niemcy w Karolinie w gminie Zwoleń bestialsko zamordowali 55 mężczyzn.  W niedzielę, 18 marca odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 76 lat. W uroczystościach udział wzięły nie tylko rodziny ofiar ale również przedstawiciele samorządu i lokalnych instytucji, młodzież szkolna oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości. Obchody rozpoczęła Msza Święta odprawiona w kościele Zesłania Ducha Świętego w Zwoleniu.

 

W trakcie mszy uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Sycynie zaprezentowali kilkunastominutowy program artystyczny.

 

Następnie uczestnicy obchodów udali się do Karolina, gdzie w pobliskim lesie znajduje się mogiła ofiar.  Tam delegacje gminy, powiatu, lokalnych instytucji oraz przedstawiciele rodzin złożyli pamiątkowe wieńce i zapalili znicze pamięci.

 

Kwiaty przy mogile poległych złożyli przedstawiciele Gminy Zwoleń na  czele z Przewodniczącym Rady Miejskiej Pawłem Sobieszkiem. Obecni byli także: sekretarz Gminy Zwoleń Mirosław Chołuj i zastępca przewodniczącego RM Grzegorz Molendowski.

 

Historię wydarzeń z pamiętnego 18 marca 1942 roku przypomniał Przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Sobieszek.

 

W uroczystościach udział także wzięły poczty sztandarowe, wśród których był między innymi Poczet Sztandarowy Urzędu Miejskiego.

 

W obchodach oprócz zgromadzonych mieszkańców, przedstawicieli władz i instytucji oraz młodzieży obecni byli także członkowie rodzin pomordowanych.

 

Hołd pomordowanym oddali także uczestnicy Stowarzyszenia Zwoleń Biega, którzy w ramach 10 treningów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę pobiegli w niedzielę do Karolina.

 

 

Historia!

Bezpośrednią przyczyną mordu w Karolinie była przypadkowa śmierć w Ranachowie Starym  jednego z volksdeutschów Józefa Jägera. O świcie 18 marca 1942 roku oddziały gestapo i żandarmerii przy pomocy miejscowych volksdeutschów przeprowadziły pacyfikacje terenów między Zwoleniem, Ciepielowem a Kazanowem, w szczególności miejscowości: Ranachów, Pcin, Pcinolas, Sydół, Ciepielów, Sycyna, Karolin, Kroczów i Kazanów.

Aresztowanych doprowadzano do dwóch punktów zbornych - w Karolinie tym miejscem była szkoła, zaś w Kazanowie zabudowania jednego z mieszkańców. W szkole hitlerowcy przesłuchiwali aresztowanych stosując okrutne metody. W tym czasie wielu zatrzymanych mieszkańców Karolina kopało dół w polu po przeciwnej stronie drogi. Gdy dół był gotowy około godziny 12.00 aresztowanych wyprowadzono ze szkoły i ustawiono nad brzegiem dołu. Pluton egzekucyjny strzelał w tył głowy, a rannych dobijał z pistoletu dowodzący.

Egzekucję zmuszeni byli oglądać zarówno ci mężczyźni którzy wykopali dół, jak i ludność specjalnie w tym celu spędzona. Zasypania mogiły dokonywali mieszkańcy Karolina. Po tym okropnym mordzie oficer niemiecki wygłosił przemówienie, w którym powiedział że Polacy zginęli za nieposłuszeństwo wobec władzy niemieckiej.

Rok po tych wydarzeniach okupanci wrócili na miejsce kaźni, by dla zatarcia śladów, spalić ciała pomordowanych.

 

 

 

13.03.2018

Z inicjatywy Komitetu Obchodów Jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości w każdy pierwszy wtorek miesiąca na Placu Kochanowskiego w godzinach od 9.00 do 14.00 będziemy mogli posłuchać pieśni i piosenek patriotycznych.

Organizatorem przedsięwzięcia pn. „W 100-lecie Obchodów Odzyskania Niepodległości – Zatrzymaj się, posłuchaj pieśni i piosenek patriotycznych” jest Dom Kultury w Zwoleniu.

Pierwsze słuchanie pieśni odbyło się 13 marca, na następne zapraszamy we wtorek 3 kwietnia.

 

11.03.2018

Drugie spotkanie Zwoleńskiego Komitetu Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości!

 

W piątek, 9 marca w sali narad Urzędu Miejskiego odbyło się drugie spotkanie Zwoleńskiego Komitetu Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Spotkaniu, w którym wzięli udział członkowie komitetu przewodniczyła Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska.

Sekretarz komitetu Edyta Sulima przedstawiła zebranym wykaz planowanych przedsięwzięć, poinformowała także o tym, co zostało już zrealizowane (obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wykład Cezarego Imańskiego „Droga do Niepodległej”) oraz co odbędzie w najbliższej przyszłości (14 marca w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu odbędzie się Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej).

 

Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska zwróciła się z prośbą do uczestników, by informowali komitet o wydarzeniach, które mogłyby wzbogacić jubileuszowe obchody. Jako przykład podała zorganizowaną w Centrum Regionalnym wystawę oraz wyświetlony film o Zagończyku.

 

Burmistrz Jaworska opowiedziała także o możliwości przystąpienia do projektu „Dumni z Polski”, w ramach którego moglibyśmy otrzymać wiele ciekawych gadżetów do wykorzystania np. w konkursach. Poinformowała także, że 4 listopada w Zwoleniu odbędzie się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Starosta Zwoleński Waldemar Urbański zaapelował do wszystkich członków komitetu, o to by zachęcili do udziału w wydarzeniach jak największą ilość osób. Podkreślił, że wydarzenia organizowane są właśnie dla mieszkańców.

Obecny na spotkaniu sędzia Jacek Łata zasugerował, by wszystkie wydarzenia poświecone 100-leciu Odzyskania Niepodległości odbywające się w Zwoleniu na przestrzeni roku zostały spisane w kronice. Sędzia Łata zaproponował rówież: organizowanie rajdów do miejsc historycznych położonych na naszym terenie, zasadzenie 100 drzew, które utworzą Aleję Niepodległości oraz organizowanie imprez sportowo-historycznych upamiętniających miejsca bitew i pojedynków.

Ponadto glos zabrali również: Jerzy Markiewicz, Grzegorz Molendowski i profesor Henryk Bednarczyk.  Panowie zwrócili uwagę na to, by w miarę możliwości na realizację zadań uzyskać pomoc finansową ze środków zewnętrznych.

O wydarzeniach, które upamiętnią obchody mówiły także: Elżbieta Nowakowska (rajdy Grupy Rowerowej drogami Polskiej Niepodległości), dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Sycynie Grażyna Krześniak-Pakalińska (uroczystości rocznicowe w Karolinie), dyrektor biblioteki Ewa Kulińska (Narodowe Czytanie) oraz Grażyna Zielińska (działalność harcerstwa).

 

 

 

.

 

02.03.2018

Wykład Cezarego Imańskiego „Droga do Niepodległej”!

 

W piątek, 2 marca z inicjatywy Komitetu Organizacyjnego Obchodów Jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości  i Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbył się w sali widowiskowej Domu Kultury wykład Cezarego Imańskiego „Droga do Niepodległej”.

 

Historyk Cezary Imański w przygotowanej specjalnie na wykład prezentacji multimedialnej pn. „Polska Niepodległa” przybliżył drogę, jaką musiał przejść nasz kraj by odzyskać niepodległość.

 

Obecni zapoznali się także z wydarzeniami, które przyczyniły się do tego, że Polski Naród  przez 123 lata nie  miał własnego państwa. 

 

 

01.03.2018

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych! 

 

W czwartek, 1 marca po raz ósmy w Polsce obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości upamiętniające wydarzenia mające miejsce po II wojnie światowej odbywały się również w naszym mieście.

 

Rozpoczęły się one tradycyjnie  przemarszem ulicami miasta delegacji uczniów i nauczycieli ze szkół funkcjonujących na ternie Gminy Zwoleń na cmentarz parafialny, gdzie przy mogiłach żołnierzy z oddziałów „Beliny” i „Orła” ze Zgrupowania Zagończyka odbyła się główna część obchodów.

 

Podczas uroczystości, krótką historię walk i Żołnierzy Niezłomnych przypomniał Zbigniew Plewicki, zastępca dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu.

 

Apel poległych odczytała uczennica 3 klasy gimnazjum.

 

Modlitwę w intencji żołnierzy i ich rodzin odmówili: ks. Bernard Kasprzycki i ks. Krzysztof Badeński.

 

Kwiaty przy mogiłach żołnierzy złożyli między innymi: sekretarz Gminy Zwoleń Mirosław Chołuj, Przewodniczący Rady Miejskiej w Zwoleniu Paweł Sobieszek, Starosta Zwoleński Waldemar Urbański, Wicestarsota Arkadiusz Sulima i Sekretarz Powiatu  Edyta Sulima

W uroczystościach udział wzięli samorządowcy, księża, przedstawiciele lokalnych instytucji i szkół. Nie zabrakło także licznie zgromadzonej młodzieży oraz mieszkańców, a także członków rodzin poległych i pomordowanych żołnierzy.  

 

W najbliższą niedzielę, 4 marca w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu o godzinie 10.00 zostanie odprawiona msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.

 

 

28.02.2018

Wykaz planowanych przedsięwzięć w związku z Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę!

 

 .

20.02.2018

Serdecznie zapraszamy!

.

11.02

Inauguracja Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę!

 

W niedzielę, 11 lutego w 593. Rocznicę Narodzin Miasta zainaugurowaliśmy Obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji mieszkańcy wspólnie z przedstawicielami samorządów na czele z Burmistrz Zwolenia Bogusławą Jaworską oraz starostą zwoleńskim Waldemarem Urbańskim utworzyli z balonów biało-czerwoną flagę, która poszybowała do nieba.

 

Uroczystości na rynku poprowadził Zastępca Burmistrz Zwolenia Włodzimierz Kabus.

 

Wszystkich uczestników wydarzenia w patriotyczny nastrój wprowadził występujący na scenie zespół Sobótka z Czarnolasu. W jego wykonaniu mogliśmy usłyszeć najbardziej znane pieśni patriotyczne.

 

Obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości zainaugurowali: Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska – przewodnicząca komitetu oraz Starosta Zwoleński Waldemar Urbański – wiceprzewodniczący komitetu.

 

Burmistrz Jaworska zachęcała mieszkańców gminy do zaangażowania się w prace komitetu Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Docelowo komitet składać się ma ze 100 osób. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 marca. Bogusława Jaworska w swoim przemówieniu podkreśliła, że każdy z nas może mieć wpływ na to, jak będą wyglądały te wyjątkowe obchody w naszym mieście.

 

Uroczystości swoim występem ubogacili uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu, którzy zaprezentowali układ choreograficzny pt. „Barwy naszej Ojczyzny” z podkładem muzycznym  „Waltz in the Rain” Fryderyka Chopina.

 

Mieszkańcy wspólnie z przedstawicielami samorządów na czele z Burmistrz Zwolenia Bogusławą Jaworską oraz Starostą Zwoleńskim Waldemarem Urbańskim utworzyli ze 100 balonów biało-czerwoną flagę, która poszybowała do nieba. 

 

 

 

 

30.01

 

Komitet Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę został powołany w naszym mieście 30 stycznia 2018 roku zarządzeniem Burmistrz Zwolenia. Powodem powołania Komitetu jest nie tylko chęć przygotowania w Zwoleniu wyjątkowych obchodów, ale także przybliżenie mieszkańcom historii wydarzeń tamtych lat.

Pragniemy podkreślić, że obchody jubileuszu mają charakter otwarty. Ich intencją jest zaangażowanie w organizację tego święta jak największej ilości mieszkańców, dlatego też będziemy wdzięczni za wszelkie sugestie dotyczące wspólnego świętowania rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości.

Zachęcamy mieszkańców gminy do zaangażowania się w prace Komitetu. Komitet docelowo będzie składał się ze 100 osób. Zgłoszenia przyjmować będziemy do 30 marca (decyduje kolejność zgłoszeń).

Na bazie zebranych propozycji, oraz w wyniku prac Komitetu zostanie opracowany całoroczny program obchodów, który będzie realizowany w ciągu całego 2018 roku.

 

Na spotkaniu organizacyjnym, które odbyło się w czwartek, 18 stycznia w sali narad Urzędu Miejskiego ustalono skład Komitetu oraz zaproponowano wydarzenia upamiętniające setną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Wśród planowanych przedsięwzięć znalazły się między innymi: ekshumacja Grobu Zagończyka, wybudowanie kaplicy na nowym cmentarzu, cykliczne słuchanie pieśni patriotycznych na Placu Kochanowskiego, konkursy wiedzy historycznej, w tym konkurs wiedzy dla dorosłych „Droga do niepodległości naszej Ojczyzny”, biegi i marsze oraz karaoke pieśni patriotycznych na placu przy kościele z radomskim zespołem Oratorium.

Zadaniem Komitetu jest inicjowanie i promowanie działań związanych z obchodami, a także zachęcanie jak największej liczby mieszkańców do aktywnego udziału w organizowanych wydarzeniach. Obchody 100-lecia Odzyskania prze Polskę Niepodległości zainaugurujemy w Zwoleniu już 11 lutego podczas obchodów 593. rocznicy Narodzin Miasta. Uroczystości rozpoczniemy na Placu Kochanowskiego o godzinie 15.30 wypuszczeniem w powietrze białych i czerwonych balonów.

Zachęcamy mieszkańców do zapoznania się z zamieszczonymi poniżej tekstami pieśni patriotycznych, które będziemy wspólnie śpiewać podczas Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

 

ROTA

MY PIERWSZA BRYGADA

CZERWONE MAKI POD MONTE CASINO

PIECHOTA

BIAŁE RÓŻE

HEJ, HEJ UŁANI

WOJENKO, WOJENKO

WARSZAWIANKA 1831

DZIŚ DO CIEBIE PRZYJŚĆ NIE MOGĘ

O MÓJ ROZMARYNIE 

 

 

 

Burmistrz zaprasza

<p>Bogusława Jaworska</p>

Bogusława Jaworska

Przyjęcia interesantów:

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.