Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 18034
W sumie: 270671

News

News zdjęcie id 549

Tradycje Bożego Narodzenia w Zwyczajach i Wierzeniach Ludu

23.01.2018

 

 

 

W niedzielę, 21 stycznia odbyła się wyjątkowa uroczystość zatytułowana „Tradycje Bożego Narodzenia w zwyczajach i wierzeniach ludu”. Głównym założeniem przedsięwzięcia jest kultywowanie świątecznych zwyczajów oraz przekazywanie ich młodemu pokoleniu. Wydarzenie od lat organizuje Dom Kultury w Zwoleniu. Za scenariusz i scenografię podobnie, jak w latach ubiegłych odpowiedzialni byli: Joanna Tęcza i Michał Tęcza.

Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowało się 11 zespołów artystycznych działających w powiecie zwoleńskim, które wykonały przepiękne kolędy, pastorałki i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia, świętem Trzech Króli, obrzędem kolędowania czy też świętem Matki Bożej Gromnicznej.

 

Wśród zaproszonych na uroczystość gości znaleźli się: Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska, Starosta Zwoleński Waldemar Urbański i wicestarosta Arkadiusz Sulima.

 

Swoją obecnością wydarzenie uświetnili także regionaliści i znawcy kultury: Adolf Krzemiński i Marian Popis.

 

Jako pierwszy na scenie zaprezentował się zespół „Grabowianki” z Grabowa, który nawiązując do tradycyjnych rytuałów oraz zwyczajów ludowych zaprezentował obrzęd wigilijny. Wykonawcy zaprosili również wszystkich zebranych do łamania się opłatkiem, a także złożyli obecnym najserdeczniejsze życzenia noworoczne. 

 

Piękne życzenia noworoczne artystom oraz wszystkim zgromadzonym złożyli również samorządowcy: Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska oraz starosta zwoleński Waldemar Urbański. Burmistrz Jaworska w swojej wypowiedzi podkreśliła, że cieszy ją fakt, że w tradycjach uczestniczą nie tylko starsi artyści ludowi, ale również dzieci i młodzież.

 

Następnie na scenie zaprezentowała się Dziecięca Grupa Folklorystyczno-Rytmiczna, która przedstawiła tradycje związane ze Świętem Trzech Króli oraz obrzęd kolędowania i chodzenia po szczodrakach.

 

W dalszej części widzowie usłyszeli kolędy i pastorałki w wykonaniu zespołów z: Mierziączki, Strykowic Górnych, Łaguszowa, Bartodziej i Sycyny. W przeglądzie wystąpiły także zespoły: Sobótka, Piątkowy Stok i Pogodna Jesień oraz Grupa Artystyczna Zwoleńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

 

„Tradycje Bożego Narodzenia w zwyczajach i wierzeniach ludu” zakończył występ zespołu Korzenia z Łaguszowa, który przedstawił zwyczaje związane z świętem Matki Bożej Gromniczej.

 

Niedzielne spotkanie było dobrym momentem, na to by podziękować grupom artystycznym za całoroczną pracę na rzecz swoich miejscowości. Zespoły z rąk Burmistrz Zwolenia Bogusławy Jaworskiej, starosty Waldemara Urbańskiego, dyrektor Domu Kultury Anny Wieczerzyńskiej, Joanny Tęczy i Adolfa Krzemińskiego otrzymały pamiątkowe dyplomy i kalendarze.

 

Słowa uznania dyrektor Domu Kultury Anna Wieczerzyńska skierowała także do Joanny Tęczy, która od lat zajmuje się właśnie tym wydarzeniem. 

 

 

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

luty 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.