Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 15066
W sumie: 267703

News

News zdjęcie id 533

Radni Gminy Zwoleń jednogłośnie przyjęli projekt budżetu na 2018 rok!

04.01.2018

 

 

 

W piątek, 29 grudnia w sali narad Urzędu Miejskiego w Zwoleniu odbyła się kolejna sesja Rady Miejskiej. Radni w trakcie sesji przegłosowali 12 uchwał. Głównym punktem piątkowej sesji było uchwalenie budżetu na rok 2018.

 

Zanim radni zajęli się procedowaniem budżetu, głos zabrał ks. kanonik Bernard Kasprzycki, który odmówił nie tylko modlitwę ale również złożył obecnym najserdeczniejsze życzenia na Nowy Rok. Następnie rozdał zebranym opłatek, by wszyscy mogli się nim połamać i złożyć sobie życzenia.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej w Zwoleniu Paweł Sobieszek życzył wszystkim wiele zdrowia oraz wielu sukcesów w Nowym Roku.

 

Kolejnym punktem piątkowej sesji były sprawozdania z działalności międzysesyjnej Burmistrz Zwolenia Bogusławy Jaworskiej oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Pawła Sobieszka, a także informacje o ogłoszonych i rozstrzygniętych przetargach, które przekazał obecnym zastępca burmistrz Włodzimierz Kabus.

 

Uchwalenie budżetu! Radni byli jednogłośni!

 

Głównym punktem sesji było oczywiście uchwalenie budżetu. Zanim do tego doszło, przewodniczący poszczególnych komisji przedstawili pozytywne opinie odnośnie projektu. Każda z komisji zaznaczyła, także że w przypadku pojawienia się wolnych środków w ciągu roku, należałoby dodać do budżetu pewne inwestycje, które w tym momencie nie mogą być ujęte w projekcie, gdyż ich realizacja przekracza aktualne możliwości gminy. W sumie radni zgłosili około 20 wniosków.

 

Skarbnik gminy Maria Kalbarczyk przedstawiła radnym opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie projektu budżetu oraz wieloletniej prognozy finansowej.

 

Głos zabrała również Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska, która zwróciła uwagę radnych, na to, że w budżecie znalazły się głównie inwestycje, na które możemy uzyskać dofinansowanie zewnętrzne. W swojej wypowiedzi zapewniła także radnych, że jeśli pojawią się w ciągu roku środki to na pewno część zgłaszanych przez nich wniosków zostanie zrealizowana.

 

 

Co nas czeka w 2018 roku?

Dochody budżetu na rok 2018 zaplanowano na ponad 64 mln 699 tys. zł. Wydatki inwestycyjne wynoszą 14.670 950, 98 zł.  Gmina po raz kolejny wprowadziła do budżetu przedsięwzięcia realizowane w ramach Funduszu Sołeckiego, które w tym roku opiewają na kwotę 435 723,44 zł.

Niewątpliwie jedną z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji jest przebudowa i rozbudowa zabytkowego Kina Świt. Inwestycja ta opiewa na kwotę blisko 6 mln zł. Ponad 400 tys. zł przeznaczono na budowę małej infrastruktury rekreacyjnej tzw. mokrego chodnika w miejskim parku. 

Kolejne 5 mln zł gmina planuje zainwestować w drogi i chodniki. Największym zadaniem będzie przebudowa ul. Świętego Jana i Świętej Anny – inwestycja ta jednak uzależniona jest od wsparcia zewnętrznego pochodzącego z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.  Wśród większych przedsięwzięć znalazły się przebudowy dróg w Paciorkowej Woli Nowej, Koszarach, Strykowicach Błotnych, Baryczy Kolonii oraz w ul. Krótkiej w Zwoleniu.

Duże wydatki związane będą  także z wodociągami i kanalizacją. Około 750 tys. zł  trafi do Podzagajnika, natomiast około 1 mln do Zwolenia – 100 tys. zł gminę będzie kosztowała przebudowa kanalizacji sanitarnej w ul. Krótkiej, 900 tys. zł. zaplanowano na budowę wodociągów w ulicach: Kochanowskiego i Konopnickiej. Ponadto 130 tys. zł gmina zainwestuje w projekty sieci kanalizacyjnych, wodociągowych i oświetleniowych.  

Prawie 134 tys. zł to wydatki związane z oświetleniem ulic, placów i dróg.  Gmina będzie też kontynuować prace związane z doposażeniem placów zabaw i modernizacją budynków świetlic.

Pragniemy zaznaczyć, że w trakcie obecnego roku budżetowego ilość zaplanowanych inwestycji może ulec zmianie. Prognozy inwestycyjne są zależne od sytuacji finansowej Gminy Zwoleń, a także od akceptacji wniosków złożonych o dofinansowanie zewnętrzne.

 

Radni jednogłośnie przegłosowali jeszcze 10 uchwał!

 

Jedna z nich dotyczyła między innymi regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Zwoleń. Przypominamy, że od 1 stycznia 2018 roku dochodzi worek koloru brązowego na odpady ulegające biodegradacji. Odpady te będą również mogły być wystawiane w pojemnikach w kolorze brązowym. Zmiany dotyczą też opakowań wielomateriałowych (np. kartony po mleku, czy soku) – od stycznia będą zbierane w worek/pojemnik w kolorze żółtym, który do tej pory przeznaczony był tylko na plastik oraz opakowań po żywności, które uległy zabrudzeniu – od stycznia wystarczy pojemniki te tylko dobrze opróżnić bez konieczności mycia.

Radni nadali także Publicznej Szkole Podstawowej w Sycynie imię Jana Kochanowskiego oraz przyjęli Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przeciwdziałania Narkomanii i Przemocy na rok 2018. Radni ustalili też tryb udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych przedszkoli i szkół. Gmina Zwoleń do każdego przedszkolaka w niepublicznych przedszkolach dopłaca 75% kosztów utrzymania przedszkolaka w publicznej placówce. Rada Miejska podjęła także decyzję o cofnięciu dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki i kluby dziecięce na terenie Gminy Zwoleń. Uchwała ta obowiązywać będzie od 1 lutego 2018 roku.

 

 

 

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

luty 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.