Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 10277
W sumie: 220457

News

News zdjęcie id 491

Uroczyste obchody Święta Niepodległości!

13.11.2017

 

 

 

Uroczysta msza święta z udziałem trębaczy zwoleńskiej orkiestry i Chóru Betania, złożenie wieńców pamiątkowych pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza, przemówienie Burmistrz Bogusławy Jaworskiej oraz piękny występ artystyczny „Kocham Cię Polsko” w sali kina Świt. Właśnie tak w Zwoleniu wyglądały obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

Sobotnie obchody Narodowego Święta Niepodległości w Zwoleniu rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej z udziałem licznie zgromadzonych pocztów sztandarowych, trębaczy oraz Chóru Betania. Mszę za Ojczyznę celebrowali: proboszcz parafii ks. Bernard Kasprzycki oraz ks. Lech Gralak.

 

Po nabożeństwie zebrani utworzyli korowód i przemaszerowali w asyście pocztów sztandarowych pod Pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie po odśpiewaniu Hymnu Państwowego liczne delegacje złożyły kwiaty, oddając w ten sposób hołd poległym za naszą wolność bohaterom.

 

Kwiaty przy pomniku złożyli przedstawiciele Gminy Zwoleń na czele z  Burmistrz Zwolenia Bogusławą Jaworską.

 

Okolicznościowe przemówienie pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza wygłosiła Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska, która w telegraficznym skrócie przypomniała rys historyczny wydarzeń sprzed 99 lat dodając, że dzień 11 listopada powinien być ważny dla każdego Polaka. Burmistrz Jaworska pod pomnikiem apelowała o jedność rodaków i wzajemne zrozumienie, to właśnie tych cech brakuje obecnym elitom.

 

Symbolicznym zakończeniem pierwszej części uroczystości było odegranie przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą Miasta Zwolenia jednej z najważniejszych polskich pieśni – ‘’Roty’’.

 


Wartę przy pomniku podczas uroczystości pełnili zwoleńscy harcerze.

 

Druga część obchodów zorganizowana została w sali kina Świt. Z artystycznym programem patriotycznym "Kocham Cię Polsko” wystąpili uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Paciorkowej Woli.

 

Uczniowie słowem i pieśniami przypomnieli najważniejsze wydarzenia, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę Niepodległości. W ich programie artystycznym nie zabrakło informacji o Józefie Piłsudskim.

 

Młodzi artyści apelowali do wszystkich obecnych, o to by każdy z nas troszczył się o Ojczyznę. Przypomnieli, że wolność nie została nam dana raz na zawsze, i że również od każdego z nas zależą jej dalsze losy. Swój występ zakończyli płynącymi z głośników słowami naszego wielkiego rodaka – Świętego Jana Pawła II.

"Każdy z Was, znajduje w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych".

 

Zastępca Burmistrz Zwolenia Włodzimierz Kabus za piękną lekcję historii podziękował nie tylko młodym artystom ale również ich nauczycielom i opiekunom.

 


Uroczystości zakończyły się wspólnym zdjęciem.

 

 

 

 

 

Burmistrz zaprasza

<p>Bogusława Jaworska</p>

Bogusława Jaworska

Przyjęcia interesantów:

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.