Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 17039
W sumie: 269676

News

News zdjęcie id 1189

Nie dla produkcji drobiu w takiej lokalizacji. Samorząd gminy Zwoleń pomaga mieszkańcom w walce z planowaną budową kurzych ferm

17.01.2020

 

 

 

Mieszkańcy wsi Sydół i Karolin położonych w gminie Zwoleń nadal żyją w strachu o swoje zdrowie i komfort życia, ponieważ w ich bliskim sąsiedztwie ma powstać ogromna ferma drobiu. Według planu inwestycja zlokalizowana będzie na terenie gminy Tczów, w bezpośredniej granicy z gminą Zwoleń. Zwoleński samorząd dokłada wszelkich starań, aby pomóc mieszkańcom w tej niełatwej przeprawie z uciążliwym, potencjalnym sąsiadem. W tym celu przekazał środki finansowe na utworzenie kontrraportu, który ma ich przed nim uchronić.

 

Nie dla masowej produkcji

Planowana inwestycja przewiduje budowę ferm drobiu w miejscowości Brzezinki Stare w gminie Tczów. Miejscowość ta znajduje się przy granicy gminy Zwoleń i położonych tu miejscowości Karolin oraz Sydół. – Skala planowanej hodowli ma wynosić 277 tysięcy 500 sztuk drobiu w jednym cyklu. Mieszkańcy obawiają się uciążliwości związanych z tak potężną produkcją. Boją się emisji amoniaku i siarkowodoru, które mogą istotnie pogorszyć jakość powietrza i wpływać na zanieczyszczenie środowiska, co z kolei może mieć dla nich negatywne skutki zdrowotne. Obawiają się też uciążliwości odorowej zdecydowanie obniżającej komfort ich życia. Przedsiębiorca, co prawda, przedstawił w raporcie środki, jakie zamierza przedsięwziąć w celu zabiegania tym uciążliwościom, jednak uważam, że sprawa jest na tyle poważna, że należy się nad nią bardzo mocno pochylić i zbadać, czy działania te są wystarczające dla naszych mieszkańców. Stąd konieczność przygotowania kontrraportu, który jak wiemy, jest bardzo kosztowny – informuje burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima.

 

Nie zgadzają się z raportem przedsiębiorcy

Warto dodać, że mieszkańcy miejscowości Sydół i Karolin uznani zostali stronami postępowania i na etapie udziału społeczeństwa wnosili do organu prowadzącego postępowanie, czyli gminy Tczów, protesty świadczące o ich obawach o swoje życie i zdrowie. Zarzucają raportowi o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko brak rzetelności w prezentowanych informacjach, jak również brak rzetelności w ocenie wpływu inwestycji na środowisko naturalne oraz warunki życia i zdrowie mieszkańców tych wsi.

 

Samorząd gminy Zwoleń pomaga. Będzie kontrraport

Pomimo, że gmina Zwoleń nie jest stroną w sprawie, bo organem prowadzącym postępowanie jest gmina Tczów, to jednak samorząd Zwolenia nie zamierza zostawić swoich mieszkańców samych sobie. – Od początku aktywnie monitorujemy sprawę. Uczestniczymy w spotkaniach i konsultacjach, zaangażowaliśmy także pracujących w naszym Urzędzie Gminy specjalistów i zaoferowaliśmy ich pomoc samorządowi gminy Tczów oraz mieszkańcom Karolina i Sydołu. Potencjalna ferma drobiu w tak bliskiej odległości od zabudowy mieszkalnej, a należy podkreślić, że według planów ma ona powstać zaledwie 84 metry od budynków położonych w miejscowości Sydół, jest nie do przyjęcia. Dlatego też podjęliśmy decyzję o udzieleniu gminie Tczów pomocy finansowej w wysokości 12 tysięcy 300 złotych. Środki te zostaną przeznaczone na wnikliwą analizę wpływu szkodliwych substancji emitowanych przez fermę na środowisko naturalne i zdrowie mieszkańców oraz analizy stopnia uciążliwości emitowanych odorów. W tym celu zostanie sporządzony kontrraport, który może być podstawą do zablokowania inwestycji – podsumowuje burmistrz Arkadiusz Sulima.

 

 

 

 

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

luty 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.