Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 2581
W sumie: 293595

News

News zdjęcie id 1143

Trwa rekrutacja do Dziennego Domu Seniora w Zwoleniu. Nadal można składać wnioski

15.11.2019

 

 

 

Już niebawem rozpocznie swoją działalność pierwszy w regionie ośrodek dziennej opieki dla osób starszych, Dzienny Dom Senior+. Obecnie trwa ustalanie zasad rekrutacji oraz nabór wniosków. Dzienną opieką ma zostać otoczone pięćdziesiąt nieaktywnych zawodowo seniorów po sześćdziesiątym roku życia. Samorząd gminy Zwoleń zachęca do zgłaszania osób spełniających to kryterium i wspólnego tworzenia miejsca, które będzie odpowiedzią na ich potrzeby.

Przypomnijmy, Dom Seniora będzie zlokalizowany na terenie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w budynku dydaktycznym „B”, znajdującym się przy ul. Wojska Polskiego w Zwoleniu. Obecnie obiekt przechodzi gruntowną modernizację. Po jej zakończeniu w budynku powstanie przestrzeń ogólnodostępna, miejsce klubowe z biblioteczką i prasą, pomieszczenie z aneksem kuchennym i kawiarenką, a także gabinet, z którego będzie korzystała wykwalifikowana kadra, jak: lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuta lub terapeuta, czy nawet kosmetyczka. Znajdzie się tu też pomieszczenie do utrzymania i zwiększenia aktywności ruchowej seniorów oraz sala wykładowo-edukacyjna, jak również wygodne łazienki i pomieszczenia gospodarcze. Podczas przebudowy i wyposażenia, szczególną uwagę przywiązuje się do warunków dla osób z niepełnosprawnością.

Co ważne, samorząd gminy Zwoleń pozyskał na utworzenie Dziennego Domu Senior+ dofinansowanie z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które wynosi 300 tys. złotych.

Decyzja nie musi być trudna

Według psychologów wizja spędzenia kilku godzin dziennie poza domem dla osoby nieaktywnej zawodowo, starszej, czy schorowanej często jawi się jako coś niemożliwego do zrealizowania, budzącego lęk, coś co wykracza poza możliwości fizyczne, psychiczne, czy też materialne. Bywa także, że bliskim seniorów ciężko jest podjąć decyzję o skierowaniu członka rodziny do domu opieki dziennej. Jest to bardzo złożony proces, do którego warto jest się dobrze przygotować.

– Zdajemy sobie sprawę, że przed złożeniem wniosku mogą narastać wątpliwości i mnożyć się pytania, czy dana osoba kwalifikuje się do takiego miejsca, czy sobie poradzi, czy zostanie otoczona odpowiednią opieką lub też czy będzie się tam dobrze czuła i miło spędzała czas. Dlatego uważam, że warto rozmawiać na ten temat, warto do nas przychodzić i pytać. Warto również przełamywać istniejące w Polsce stereotypy i uprzedzenia związane z tego typu miejscami – podkreśla burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima. – W krajach dobrze rozwiniętych domy opieki są bardzo powszechne. Wspierają i aktywizują osoby starsze, a co za tym idzie, pomagają ich rodzinom w codziennym funkcjonowaniu i jest to zupełnie naturalne. Jestem przekonany, że powstający w Zwoleniu dom dziennej opieki okaże się miejscem bardzo przyjaznym i dobrą alternatywą dla własnych czterech ścian, gdzie często panuje martwa cisza uprzykrzająca codzienność i brak kontaktu z drugim człowiekiem. Dokładamy wszelkich starań, aby było to miejsce nowoczesne i odpowiadające na potrzeby osób, które będą chciały spędzać w nim czas – dodaje burmistrz.

Trwa nabór wniosków

Jak podkreślają samorządowcy gminy Zwoleń, zasady rekrutacji będą ustalane na podstawie potrzeb najczęściej wykazywanych w składanych wnioskach w jednoczesnym odniesieniu do obowiązujących przepisów.

- Obecnie jesteśmy na etapie określania regulacji prawnych, czyli ustaleń, kto będzie podlegał wsparciu i na jakich zasadach. Zachęcamy więc do aplikowania, ponieważ właśnie na podstawie wniosków o pomoc w zakresie dziennej opieki dla seniorów będziemy mogli stworzyć odpowiedni profil pomocowy, a także ustalić między innymi zasady odpłatności, bądź też ich umarzania – informuje zastępca burmistrza Grzegorz Molendowski.

- Dążymy do tego, aby te regulacje były odpowiedzią na realny stan zarówno społeczny, zdrowotny, jak i finansowy przyszłych podopiecznych Dziennego Domu Seniora. To bardzo ważny etap w tworzeniu określonych norm dotyczących jego działalności, zasad funkcjonowania i udzielania pomocy konkretnym osobom. Aby jak najpełniej wykorzystać potencjał tego miejsca, nie powinniśmy działać na przykładach statystycznych, ale na wnioskach konkretnych osób, dobrze zapoznać się z ich sytuacją życiową oraz materialną i pod te dane tworzyć odpowiednie regulacje w ramach obowiązujących przepisów. Dlatego chcemy dać mocny sygnał dla lokalnej społeczności, że jest to odpowiedni czas na wspólne tworzenie miejsca, które ma być odpowiedzią na jej potrzeby - dodaje burmistrz Arkadiusz Sulima.

Ważne, aby dotrzeć do każdego

Potrzeba utworzenia Dziennego Domu Seniora w Zwoleniu, jako pierwszej tego typu placówki w regionie jest niezaprzeczalna. Potwierdzają ją wyniki badań prowadzonych do opracowania dokumentów planistycznych Gminy Zwoleń, takich jak: Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Zwolenia na lata 2016 – 2023 i Strategia Rozwoju Gminy Zwoleń na lata 2018-2028” .

Samorząd gminy Zwoleń dokłada wszelkich starań, aby informacja o jego utworzeniu dotarła do jak najszerszej liczby osób.

- Społeczeństwo starzeje się, dlatego potrzeby w zakresie udzielenia opieki i zagospodarowania wolnego czasu seniorom będą rosły z każdym kolejnym rokiem. Dlatego tak ważne jest, aby wychodzić tej grupie społecznej naprzeciw, wspierać zarówno osoby starsze, które są w pełni sprawne, jak również te, które w codziennym funkcjonowaniu muszą liczyć na pomoc innych – mówi Piotr Wajs, kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Zwoleniu. - Szczególny nacisk chcemy położyć na stworzenie oferty dopasowanej do indywidualnych potrzeb tych osób. Dom seniora będzie ośrodkiem wsparcia i dążymy do tego, aby spełniał swoje funkcje w stu procentach. Musi być więc ukierunkowany na potrzeby przebywających w nim osób. Obecnie jesteśmy na etapie rozeznania tych potrzeb i tworzenia w oparciu o nie odpowiednich usług. Naszym zadaniem jest trafne zidentyfikowanie grupy docelowej, rozpoznanie, czy będą to osoby sprawne fizycznie i umysłowo, czy z deficytami w tym zakresie. Ważne dla nas jest również zapoznanie się z ich sytuacją materialną i społeczną. Dlatego chcemy z naszą ofertą dotrzeć do jak największej liczby osób, stąd tak liczne akcje zachęcające do udziału w rekrutacji. Przekazujemy ogłoszenia do parafii, podajemy je też do publicznej informacji poprzez media i ulotki, tak aby dotarły do każdego mieszkańca powiatu, który być może nie wie, że powstaje takie miejsce. Chcemy dać szansę każdej osobie po sześćdziesiątym roku życia, która jest nieaktywna zawodowo. Dzięki wnikliwej analizie wszystkich wniosków, dopiero będziemy mogli ocenić, czy istnieje potrzeba dowozu seniorów do miejsca opieki dziennej, na jakie zajęcia ruchowe czy edukacyjne należy postawić szczególny nacisk oraz jakie powinny być kwoty odpłatności za pobyt w placówce – podsumowuje kierownik Piotr Wajs.

Wniosek o przyjęcie oraz kwestionariusz zgłoszeniowy dla osób ubiegających się o pobyt w placówce opieki Dzienny Dom Senior+, można pobrać ze strony internetowej Urzędu Miasta lub otrzymać go na miejscu. Zapraszamy po informacje w tej sprawie do pokoju nr 7. Kwestionariusze dostępne są także w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Zwoleniu w pokoju nr 1. Informacje udzielane są również pod numerami tel.: 48 6762726 lub 48 6762330.

 

 

 

 

 

 

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

kwiecień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.