Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 4759
W sumie: 210066

News

Kolejne kroki w sprawie zwoleńskiego dworca podjęte

31.07.2019

Kolejne kroki w sprawie zwoleńskiego dworca podjęte

Sprzedaż przez przedsiębiorstwo PKS placu, na którym znajdowały się perony autobusowe zwoleńskiego dworca postawiło wiele znaków zapytania co do jego dalszych losów. Jak jednak zapewnia burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima, dworzec w Zwoleniu nadal będzie funkcjonował. Samorząd podjął szereg działań, aby zapewnić podróżnym niezakłócony dostęp do transportu publicznego. W marcu zostało podpisane porozumienie z nowym nabywcą działek, a obecnie umowa użyczenia przez Skarb Państwa pobliskiego pomieszczenia na poczekalnię.  

Dworzec pozostaje w tym samym miejscu

Sprawa dworca mocno niepokoi mieszkańców powiatu zwoleńskiego. Pogłębiające się problemy wewnętrzne PKS doprowadziły do sprzedaży przez przedsiębiorstwo placu pomiędzy ulicami Kościuszki i Wojska Polskiego w Zwoleniu, na którym znajdowały się perony autobusowe. Jednak samorząd gminy Zwoleń dołożył wszelkich starań, aby dworzec pozostał w tym samym miejscu. W związku z tym, w marcu tego roku zostało podpisane porozumienie intencyjne. Zawarta pomiędzy nabywcą działek, a samorządem gminy Zwoleń umowa określa warunki funkcjonowania dworca na nowych zasadach. Przedmiotem porozumienia jest umożliwienie korzystania podróżnym z pomieszczeń obiektu, który ma powstać na działkach dawnych peronów autobusowych.

– Właściciel działki, zgodnie z podpisanym w marcu tego roku porozumieniem przedstawił nam projekt zaplanowanej inwestycji. Oprócz części handlowo-usługowej ujął w nim miejsce na wiatę przystankową dla podróżnych. W pobliżu znajdować się też będzie bar bistro, hol z ławkami oraz dostęp do toalet dla oczekujących. Gmina natomiast zadba o to, aby powstały tu komfortowe i przede wszystkim bezpieczne zatoki autobusowe, które według wstępnych założeń będą znajdowały się przy ulicy Kościuszki. Chcemy, aby z miejsca parkowania pojazdów był łatwy dostęp do wiaty i pozostałej części obiektu handlowo-usługowego. Mamy oczywiście na uwadze również to, że w niedalekiej odległości znajduje się przedszkole, dlatego zatoki muszą być zaplanowane tak, aby zatrzymujące się tu autobusy nie stwarzały zagrożenia dla pieszych i kierowców. Zdecydowanie jest to naszym priorytetem. W odpowiednim czasie zlecimy wykonanie stosownego projektu dla dwóch peronów w tym miejscu – mówi Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia.

Podpisano umowę na użyczenie pomieszczenia pod poczekalnię

Jak podkreślają samorządowcy gminy Zwoleń, realizacja budowy obiektu usługowo-handlowego w miejscu dawnych peronów zapewne potrwa. Do tego czasu autobusy będą zatrzymywały się w zatoce przy ul. Moniuszki. Zabezpieczone zostało również miejsce oczekiwania dla podróżnych. 29 lipca samorząd gminy Zwoleń podpisał w tej sprawie umowę użyczenia od Skarbu Państwa reprezentowanego przez Starostę Zwoleńskiego Stefana Bernaciaka, pomieszczenia na poczekalnię – Realizacja budowy obiektu handlowo-usługowego z pewnością będzie rozciągnięta w czasie, dlatego dołożyliśmy wszelkich starań, aby do czasu jej zakończenia i zagospodarowania terenu, podróżni mieli zapewnione odpowiednie i bezpieczne warunki wsiadania i wysiadania z autobusów oraz oczekiwania na swoje połączenia. 29 lipca, dzięki dobrej współpracy z samorządem powiatu zwoleńskiego, podpisaliśmy umowę regulującą zasady użyczenia pomieszczenia pod poczekalnię w budynku przy ul. Moniuszki 6 w Zwoleniu. Jej przedmiotem jest nieodpłatne użytkowanie lokalu o powierzchni 58 m2 przez kolejne trzy lata. W pomieszczeniu znajduje się miejsce oczekiwania oraz łazienka dla podróżnych. Dworzec w takiej formie będzie funkcjonował do czasu utworzenia nowego obiektu w miejscu dawnych peronów – informuje burmistrz Arkadiusz Sulima.

Z korzyścią dla wszystkich

Przypomnijmy, nowy obiekt handlowo-usługowy, mający pełnić także funkcję dworca autobusowego, według wstępnych założeń inwestora ma powstać do końca 2020 roku. Strony podpisanego w tej sprawie porozumienia, przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Zwoleniu oraz inwestor, zobligowały się w nim do zawarcia w odpowiednim czasie szczegółowej umowy regulującej warunki współpracy w tym zakresie. – Oczekujący na autobusy podróżni to potencjalni klienci zarówno baru, jak i sklepów, które mają znaleźć się w pobliskim obiekcie. Nam, jako przedstawicielom samorządu zależy natomiast na zapewnieniu mieszkańcom komfortowych warunków podróżowania. Utworzenie spójnej zabudowy umożliwiającej sprawne poruszanie się podróżnych pomiędzy peronami, a budynkiem leży więc w interesie zarówno inwestora, jak i naszym. Obydwie strony doskonale to rozumieją, w efekcie czego mamy pierwsze porozumienie i wynikający z niego projekt budynku uwzględniający nowe miejsce dla podróżnych. Naszym priorytetem na dzień dzisiejszy było więc zabezpieczenie miejsca przystankowego i poczekalni do czasu realizacji inwestycji i to zostało dopięte już na ostatni guzik – podsumowuje burmistrz Arkadiusz Sulima.

MG

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.