Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 18032
W sumie: 270669

News

News zdjęcie id 1051

Aż dziesięć miejscowości w gminie Zwoleń wzbogaci się o urządzenia zabawowe i rekreacyjne!

23.07.2019

 

 

 

Samorząd gminy Zwoleń pozyskał znaczące dofinansowanie na utworzenie i doposażenie miejsc rekreacyjnych w pięciu sołectwach: Koszary, Mostki w miejscowości Pałki, Barycz, Strykowice Górne i Paciorkowa Wola Nowa. Zewnętrzną pomoc finansową otrzymał także kompleks sportowy „Orlik” w Zwoleniu.

W sołectwach: Linów, Męciszów, Paciorkowa Wola Stara, Zielonka Nowa i Koszary urządzenia zabawowo-rekreacyjne zostaną zakupione w ramach funduszy sołeckich. Procedura przetargowa dla wszystkich zadań dobiegła końca i wyłoniono wykonawcę inwestycji. 23 lipca została podpisana umowa na realizację, co oznacza, że rozpoczęcie prac ruszy lada dzień. 

 

Umowę na realizację zadań z wyłonionym w przetargu wykonawcą reprezentowanym przez Piotra Sokołowskiego podpisał Zastępca Burmistrza Zwolenia Grzegorz Molendowski.

 

Dostawą i montażem wszystkich urządzeń zabawowo-rekreacyjnych na terenie gminy Zwoleń zajmie się firma wyłoniona w przetargu nieograniczonym, która przedstawiła najkorzystniejszą ofertę. Jest nią przedsiębiorstwo „COMES” Sokołowscy z Szydłowca. Koszt zakupu, dostawy i montażu urządzeń dla dziesięciu miejscowości w gminie Zwoleń wyceniła na kwotę 291 tys. 898 złotych. – Jest to duże zadanie, ponieważ nowe urządzenia zabawowe i rekreacyjne mają pojawić się w aż jedenastu miejscach na terenie gminy Zwoleń. Na zakup wszystkich pozyskaliśmy znaczące dofinansowania zewnętrzne z różnych programów pomocowych. Ale cel jest jeden, zapewnienie mieszkańcom miejsca aktywności fizycznej i organizacji czasu wolnego, zarówno tym najmłodszym na placach zabaw, jak i trochę starszym oraz dorosłym na siłowniach plenerowych. Liczymy, że zadanie zostanie wykonane dobrze i terminowo – mówi burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima.

- Mieszkańcy wszystkich miejscowości, do których trafi sprzęt sami zadecydowali, jakie urządzenia chcą kupić. To bardzo ważne, ponieważ nikt inny nie zna tak dobrze potrzeb lokalnego społeczeństwa, jak oni sami. Gmina mocno wspiera te działania zabezpieczając je pod względem merytorycznym, formalnym, ale też finansowym – dodaje zastępca burmistrza Zwolenia Grzegorz Molendowski.

 

Dofinansowanie dla „Orlika”

 

.

Jedną z zaplanowanych inwestycji jest doposażenie kompleksu sportowego „Orlik” w Zwoleniu, który jest innowacyjny, bo zaplanowany z myślą o osobach niepełnosprawnych. Już niebawem staną tu urządzenia przystosowane do ich potrzeb: krzesło, przyciskacz nóg i koła Tai Chi.

 

W ramach zadania zostanie także doposażony plac zabaw i siłownia plenerowa.

 

Na placu zabaw stanie urządzenie linarne „choinka”, huśtawka „bocianie gniazdo”, równoważnia na sprężynach, huśtawka sprężynowa „śmigło dyliżans” i ławki narożne, a nawierzchnie przy niektórych sprzętach sprawnościowych będą wyłożone matami. Znajdą się tu także stojaki na rowery oraz stół do szachów – pierwszy tego typu w Zwoleniu. Siłownia plenerowa wzbogaci się o zestaw treningowy „Baza”.

Samorząd pozyskał na ten cel dofinansowanie zewnętrzne w wysokości 79 tys. 802 zł. Pomoc finansowa została przyznana poprzez Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 działanie 19.2 (LEADER) „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”.

 

Zewnętrzna pomoc finansowa i nowe urządzenia dla pięciu sołectw

 

Samorząd pozyskał również dofinansowanie na utworzenie i doposażenie miejsc rekreacyjnych w sołectwach: Koszary, Mostki w miejscowości Pałki, Barycz, Strykowice Górne i Paciorkowa Wola Nowa. 17 lipca Zastępca Burmistrza Zwolenia Grzegorz Molendowski podpisał w związku z tym umowę na dofinansowanie zadań. Pomoc finansowa została przyznana z budżetu województwa mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2019”, pokryje blisko 50% wartości inwestycji i wyniesie po 10 tys. złotych dla każdego sołectwa, w sumie 50 tys. zł.

Mieszkańcy sołectwa Barycz zdecydowali utworzyć nowe miejsce rekreacyjne obok świetlicy wiejskiej, czyli dawnej remizy OSP. W ramach zadania zostanie tu zamontowana karuzela trójramienna, huśtawka sprężynowa oraz cztery urządzenia do ćwiczeń: wyciąg górny, narciarz, wioślarz i biegacz. Będzie to miejsce ogólnodostępne do bezpłatnego korzystania

Nowe miejsce rekreacyjne zostanie także utworzone w miejscowości Strykowice Górne. Będzie ono usytuowane przy altanie obok remizy. W ramach zadania zostanie zakupiony zestaw jednowieżowy oraz dwie huśtawki, wagowa oraz dwuosobowa wahadłowa.

 

Mieszkańcy miejscowości Koszary zdecydowali o doposażeniu już istniejącego miejsca rekreacyjnego. W ramach zadania zostanie zakupiony i zamontowany jednowieżowy zestaw do zabawy dla dzieci oraz dwa urządzenia do ćwiczeń dla dorosłych: wioślarz i narciarz.

 

Plac zabaw w Pałkach również wzbogaci się o nowe urządzenia. Zostanie tu zakupiona wieloosobowa huśtawka wahadłowa oraz cztery urządzenia do ćwiczeń: orbitrek, biegacz, wioślarz i wyciąg górny.

 

O zakupie nowych urządzeń rekreacyjnych zdecydowali też mieszkańcy sołectwa Paciorkowa Wola Nowa. Na tutejszym placu zabaw zostanie zamontowana piaskownica, karuzela platformowa oraz dwa urządzenia do ćwiczeń: motyl rozciągający i jeździec.

 

Doposażą miejsca rekreacyjne w ramach funduszy sołeckich

Mieszkańcy sołectw: Koszary, Linów, Męciszów, Paciorkowa Wola Stara i Zielonka Nowa również postanowili doposażyć miejsca rekreacyjne znajdujące się na ich terenie. Nowe urządzenia zostaną zakupione w ramach funduszy sołeckich. Ok. 37% kosztów zadań, zostanie sfinansowane z budżetu państwa poprzez wojewodę mazowieckiego. 

W Koszarach stanie huśtawka wahadłowa, karuzela trójramienna, huśtawka wagowa i huśtawka sprężynowa. W Linowie zostaną zamontowane dwa urządzenia linarne do wspinaczki, a także stół betonowy do pin-ponga. Dla sołectwa Męciszów będą zakupione urządzenia ruchome składające się z trzech kładek, a także przeplotnia i ławka parkowa. Miejsce rekreacyjne w Paciorkowej Woli Starej wzbogaci się o huśtawkę wahadłową, huśtawkę wagową, urządzenie narciarz i ławkę parkową. Plac zabaw w Zielonce Nowej zyska natomiast huśtawkę słupową, przeplotnię do wspinaczki i ławkę parkową.

Ostatnią częścią dużej inwestycji będzie demontaż niektórych urządzeń i ponowny montaż we wskazanych miejscach oraz wymiana uszkodzonych elementów istniejącego urządzenia zabawowego przy świetlicy wiejskiej w Strykowicach Górnych.

Jak podkreśla Piotr Wajs, kierownik referatu Rozwoju  Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Zwoleniu, w sołectwach da się zauważyć bardzo dobry trend rozwoju działań na rzecz integracji lokalnego środowiska. – Poziom świadomości sołtysów jest już bardzo wysoki. My dajemy impuls, a mieszkańcy podejmują kroki zmierzające do tego, aby lokalna infrastruktura służąca integracji wzbogacała się coraz bardziej. To bardzo ważne, ponieważ poczucie wspólnoty w małych środowiskach zdecydowanie wpływa na to, jak te miejscowości funkcjonują – podsumowuje kierownik Piotr Wajs.

Zakończenie realizacji zadań zaplanowano na 30 września tego roku.

 

 

MG

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

luty 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.