Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 2088
W sumie: 19260

News

News zdjęcie id 1042

Niebywały sukces młodych muzyków - zwoleńska Młodzieżowa Orkiestra Dęta jedną z najlepszych w Europie!

08.07.2019

 

 

 

W dniach 28-30 czerwca Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia uczestniczyła w 64. Rasteder Musiktage 2019 w Niemczech, skąd przywiozła szereg medali oraz nominację do Mistrzostw Świata w Kerkrade 2021. To już kolejny wielki sukces zwoleńskiej formacji muzycznej.

 

.

 

Na mistrzostwa Europy w Niemczech wyjechało 63 młodych muzyków należących do Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia. – Emocje były ogromne, towarzyszyło nam znaczne napięcie. Pierwszy wynik, jaki usłyszeliśmy w sobotę nie był dla nas satysfakcjonujący. Prezentowaliśmy się w show i okazało się, że nie jest ono takie, jakiego oczekiwało jury. Ale niedługo po tym przyszły duże sukcesy, które w pełni nas usatysfakcjonowały – mówi Piotr Bąbolewski, kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia.

 

 

A warto dodać, że dla zwoleńskiej orkiestry rozsypał się worek z wyróżnieniami. Formacja wróciła z festiwalu z bardzo wysokim trzecim miejscem w paradzie marszowej oraz nominacją do Mistrzostw Świata w Kerkrade 2021. W musztrze paradnej zwoleńska orkiestra zdobyła srebrny medal, w marszu i grze w miejscu również srebrny medal. Trzecie srebro trafiło do tamburmajorki Angeliki Toporek.  

 

 

,

 

Sukces orkiestry jest tym większy, ponieważ konkurencja podczas mistrzostw była ogromna. – Były to mistrzostwa Europy, tam się nie jedzie z przypadku. Wystąpiło aż 76 orkiestr z różnych stron nie tylko Europy, ale też świata. Wszystkie na bardzo wysokim poziomie – informuje Piotr Bąbolewski.

 

.

Słowa uznania dla zwoleńskiej orkiestry płyną z wielu stron. - Gratuluję młodym muzykom i ich opiekunom, ponieważ bardzo mocno zapracowali na ten sukces. Młodzieżowa Orkiestra Dęta jest perełką miasta Zwoleń. Cieszę się, że mamy mu tak uzdolnioną i zaangażowaną młodzież, która wspaniale się prezentuje, doskonale promując nasze miasto w kraju i za granicą – mówi burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima. 

 

Sukces goni sukces

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia istnieje już od 25 lat i ma na swoim koncie liczne sukcesy zdobyte na prestiżowych festiwalach i wydarzeniach. – W czerwcu tego roku odnieśliśmy znaczący sukces w 47. Ogólnopolskim Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu, gdzie zdobyliśmy drugie miejsce w mustrze paradnej i nagrodę publiczności, a Angelika Toporek otrzymała nagrodę dla najlepszej tamburmajorki. Warto dodać, że jest to najbardziej prestiżowy festiwal młodzieżowych orkiestr w Polsce. W ubiegłym roku natomiast otrzymaliśmy Primo Premio Assoluto, czyli pierwsze miejsce na Festiwalu International Bande Musical&Majorettes w Giulianova we Włoszech. Dwa lata temu wygraliśmy także Grand Prix Inowrocławia. Na naszym koncie mamy również Grand Prix z bardzo znanego, międzynarodowego festiwalu w Kozach „Złota Trąbka” – wylicza Piotr Bąbolewski.

Sukcesy jednak nie przychodzą same. Występy wymagają wielu przygotowań i godzin prób. - Ćwiczymy trzy razy w tygodniu, a przed festiwalami nawet codziennie, łącznie z niedzielami. Jeżeli chcemy uzyskiwać określone efekty, to musimy się przyłożyć do przygotowań – podkreśla Piotr Bąbolewski.

 

Wielka przygoda, nowe przyjaźnie i zwiedzanie świata, ale tylko dla wytrwałych

Jak podkreśla kapelmistrz Piotr Bąbolewski, przynależność do orkiestry ma wiele zalet. – Przede wszystkim organizujemy dzieciom czas, który mogłyby zmarnować na niepotrzebne i mało konstruktywne zajęcia, jak telefony komórkowe, komputery, tablety i ciągłe śledzenie tego, co się dzieje na Facebooku. Ponadto uczymy ich systematyczności, bo z instrumentem trzeba pracować codziennie. My nie stawiamy stopni z zachowania czy umiejętności, nagrodą jest wejście do składu głównego orkiestry. Nie bez znaczenia są też nowe, często długoletnie przyjaźnie, które młodzież tu zawiera. Nasze dzieci bardzo się lubią i przede wszystkim szanują. Kolejną zaletą jest oczywiście możliwość zwiedzania świata przy okazji działalności orkiestry. Byliśmy już we Włoszech, kilkukrotnie we Francji, między innymi w Monte Carlo, Monaco, na karnawale w Nicei, ale też w Bułgarii, czy w Czarnogórze. Być może w przyszłym roku uda nam się wyjechać do Macedonii – wylicza Piotr Bąbolewski i już zaprasza chętnych do wrześniowej rekrutacji.

 

Rekrutacja wkrótce

Do orkiestry mogą dołączać kolejni młodzi adepci sztuki muzycznej. – Każdego roku we wrześniu prowadzimy rekrutację do naszej orkiestry, podczas której wybieramy nowych uczniów i szkolimy ich od podstaw. Dzieci, które do nas trafiają muszą mieć słuch muzyczny i dobre poczucie rytmu. To pierwszy etap rekrutacji. Na kolejnym wybieramy najbardziej pracowite osoby. Pomimo, że wysoko zawieszamy poprzeczkę, to z naborem do zespołu nie mamy kłopotu. Do współpracy wybieramy więc muzyczny kwiat zwoleńskiej młodzieży – podkreśla Piotr Bąbolewski.

 

Jadą do Francji

Przed członkami MOD Miasta Zwolenia kolejna podróż. Już 1 sierpnia młodzież wyjedzie na Święto Lawendy do miasta Digne les Bains – Będzie to nasz kolejny wyjazd do Francji, co jest pokłosiem tego, że zostaliśmy dostrzeżeni przez zagranicznych agentów. Zbliżająca się podróż jest wyjazdem sponsorowanym przez miasto, które nas zaprasza. My w zamian uprzyjemnimy tamtejszym mieszkańcom czas naszą grą. Tak właśnie wygląda życie w orkiestrze. Wiąże się ono z wytężoną pracą, ale dzięki niej dzieci mogą przeżyć wspaniałą przygodę i zwiedzić świat – podsumowuje Piotr Bąbolewski.

 

MG

 

 

 

 

 

 

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.