Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 14071
W sumie: 78853

Grupa Rowerowa Zwoleń

GRUPA ROWEROWA "ZWOLEŃ"

Grupa Rowerowa Zwoleń zakończyła dwuetapowy Rajd Rowerowy wzdłuż Wisły

GRUPA ROWEROWA ZWOLEŃ w Roku Rzeki Wisły 2017, postanowiła przejechać rowerami wzdłuż królowej polskich rzek – Wisły, podczas dwuetapowego Rajdu Rowerowego, który został wpisany do ogólnopolskich wydarzeń.

 Pierwszy etap z Gdańska przez Tczew, Gniew, Chełmno, Toruń, Ciechocinek, Włocławek, Wyszogród, Warszawę, Czersk, Warkę, Maciejowice, Łuczynów, Kozienice, Gniewoszów, Górę Puławską do Janowca o długości 850 kilometrów, przejechali od 27 maja do 4 czerwca.

Drugi etap z Wisły do Janowca przez Ustroń, Oświęcim, Kraków, Niepołomice, Wolę Batorską, Szczucin, Baranów Sandomierski, Tarnobrzeg, Sandomierz, Solec nad Wisłą, Chotczę, o długości 530 kilometrów, przejechali od 25 do 31 sierpnia. W Wiśle, pieszo dotarli do Baraniej Góry, w Oświęcimiu Brzezince zwiedzili Niemiecki Obóz Zagłady, Zamek Tarnowskich, a w  Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych uczestniczyli we mszy świętej. Z Oświęcimia do Krakowa jechali Wiślaną Trasą Rowerową. W Szczucinie zwiedzili XVIII wieczny Kościół p.w. św. Marii Magdaleny. W Baranowie Sandomierskim zatrzymali się na chwilę przy dawnej rezydencji magnackiej, a w Tarnobrzegu dzięki uprzejmości Pana Stanisława  Bochniewicza  z Urzędu Miejskiego, zwiedzili Zamek Tarnowskich i Muzeum Historii  Tarnobrzega. W Solcu nad Wisłą, zwiedzili Kościół farny pw. Wniebowzięcia NMP z XIV wieku.  W Janowcu na grupę oczekiwał Jan Gędek, Wójt Gminy Janowiec, dojechali również Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia i Włodzimierz Kabus Z-ca Burmistrza, Tam, podczas przejażdżki promem, w obecności władz samorządowych Janowca i Zwolenia, Grupa Rowerowa Zwoleń oficjalnie zakończyła dwuetapowy Rajd wzdłuż Wisły w Roku Rzeki Wisły 2017, zrobiono pamiątkowe zdjęcia na promie oraz na brzegu Wisły. Rowerzyści do piosenki „Płynie Wisła płynie po polskiej krainie” dopisali kolejne zwrotki i zaśpiewali -Płynie Wisła, płynie ….. . W Janowcu zakole też sobie zrobiła, i Zwoleńską Grupę też tutaj zwabiła; Jechali od Gdańska jechali od Wisły, aby Rajd zakończyć w Roku Rzeki Wisły. Staropolskim obyczajem, Pan Wójt ugościł Zwoleniaków. Do Zwolenia dotarli ok. godz. 14 i przed Urzędem Miejskim w obecności Pani Burmistrz nastąpiło rozwiązanie Rajdu. Wszyscy szczęśliwi z udanego wyjazdu wrócili do swoich domów.

Podczas obu etapów przejechali 1.380 kilometrów jadąc przez osiem województw Polski: śląskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie i pomorskie. Jedenastoosobową Grupę prowadził  Czesław Nowakowski z flagą narodową z napisem Zwoleń, a zamykał Czesław Wójcik z flagą z logo Roku Rzeki Wisły. Trasę wstępnie wyznaczyła Elżbieta Nowakowska, natomiast w terenie Henryk Rokomiński i Stanisław Bilski.

Patronat nad Rajdem objęli: Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia, Fundacja Roku Rzeki Wisły oraz samorządy  miast, przez które przejeżdżali zwoleńscy rowerzyści.

Grupa Rowerowa Zwoleń szczęśliwie wróciła z Jasnej Góry.

Grupa Rowerowa Zwoleń, 5 lipca 2017 roku po Mszy Świętej o godz. 7 w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, z błogosławieństwem na drogę ks. Dariusza, i pamiątkowym zdjęciu z księdzem i Panią Burmistrz wyruszyła na pielgrzymi szlak VI Zwoleńskiej, w ramach XII Ogólnopolskiej, Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę. W tym roku, jechali przez Kazanów, Kowalków, Skarżysko na pierwszy nocleg do Suchedniowa. Tam zatrzymali się w Ośrodku Sportu i Rekreacji, po zdjęciu bagaży, z uwagi na siąpiący deszcz, tylko Czarek z Tadziem pojechali do Michniowa do Ogólnopolskiego Mauzoleum Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w czasie II wojny światowej. W roku 1993 w 50-tą rocznicę pacyfikacji poświęcono tam pomnik „Pieta Michniowska".

Drugi dzień rowerowi pielgrzymi rozpoczęli również Mszą św. w Kościele Św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie wspólnie z Grupą z Międzyrzecza Podlaskiego, po błogosławieństwie ks. Wojciecha wyruszyli w dalszą drogę. Jechali przez Zagnańsk – pamiątkowe zdjęcie przy dębie „Bartek”, dalej w Oblęgorku zwiedzili Muzeum Henryka Sienkiewicza, we Włoszczowej modlitwa w Sanktuarium Matki Bożej Rodziny i nocleg w Ośrodku Sportu i Rekreacji.

W piątek przejazd przez Kurzelów, Silnicę, Żytno, w Gidlach w Bazylice Matki Bożej –Uzdrowienia Chorych zatrzymali się na Anioł Pański. Po krótkiej przerwie dalej trasa wiodła przez Garnek, Skrzydłów, Mstów do Częstochowy. Przejazd Alejami NMP, około godziny 16 dotarli do celu, pokłonili się Najświętszej Matce, Pani Nieba i Ziemi, chwila zadumy, refleksji, podziękowania za otrzymane łaski i prośby o błogosławieństwo na kolejne dni ziemskiego życia. Pamiątkowe zdjęcia, zakwaterowanie, o godzinie 19.30 spotkanie formacyjne i katecheza w Kaplicy Św. Józefa, o 21.00 udział w Apelu Jasnogórskim. W sobotę o godzinie 5.30 Godzinki o 6, odsłonięcie Obrazu, o godz 9.00 spotkanie wszystkich pielgrzymów z ks. kan. Jerzym Grochowskim – inicjatorem i organizatorem pielgrzymki rowerowej, biskupem siedleckim Piotrem Sawczukiem, członkami Sekretariatu OPR na Jasną Górę w Sanktuarium Świętej Rodziny w Bazylice Archikatedralnej w Częstochowie. Po wspólnej modlitwie i świadectwach pielgrzymowania, przejazd Alejami NMP w kolumnie eskortowanej przez Policję na Jasnogórskie Wały na Mszę Świętą. Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego na Błoniach Jasnogórskich była zwieńczeniem XII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę. W homilii J.E. ks. Biskup nawiązał do tegorocznego hasła –Idźcie i głoście.

 

Na Jasną Górę dojechało ponad 1000 rowerzystów z różnych zakątków Polski.

Piękny peleton zwoleńskich rowerzystów w kamizelkach odblaskowych z napisem ZWOLEŃ, z liderem wiozącym flagę narodową przemykał przez wioski i miasta czterech województw- mazowieckiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i śląskiego zatrzymując się w sanktuariach i kościołach na modlitwy. Tak Matka Boska prowadziła Grupę, że omijały ich burze i deszcze. Zwoleńska grupa licząca 14 osób przejechała 270 km. Każdy indywidualnie wiózł swoje intencje, a grupowo intencje parafii, miasta i naszej Ojczyzny. Grupę prowadzili Czesław Nowakowski i Czesław Wójcik. Wstępnie trasę opracowała Elżbieta Nowakowska, a w terenie wytyczali Zdzisław Olęder i Grzegorz Brzózek.

Patronat nad pielgrzymującą Grupą Rowerową Zwoleń objęli: Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia i Ks. kan. Bernard Kasprzycki Proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu.

 

Grupa Rowerowa Zwoleń na Rajdzie wzdłuż Wisły

Grupa Rowerowa Zwoleń, w niedzielę 4 czerwca 2017 roku o godz.15, zakończyła pierwszy etap Rajdu Rowerowego Wzdłuż Rzeki Wisły. 26 maja dojechali transportem zorganizowanym do Gdańska, po zakwaterowaniu w Schronisku Młodzieżowym, pojechali rowerami na Westerplatte, tam złożyli wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, ważnym miejscu dla historii Polski, później przejechali na Stare Miasto, gdzie byli mile pozdrawiani przez turystów, zrobili pamiątkowe zdjęcia. 27 maja w sobotę, wyjechali z Gdańska na trasę rajdu rowerami z całym ekwipunkiem. Pierwszy przystanek w Tczewie, gdzie zwiedzili Muzeum Wisły i Fabrykę Sztuk, które zasugerował w kontakcie mailowym Pan Grzegorz Pawlikowski z Urzędu Miejskiego w Tczewie. Przejechali bulwarem tczewskim skąd podziwiali zabytkowe Mosty Tczewskie oraz Stare Miasto wraz z kościołem farnym. Dalej trasa na nocleg do Gniewu, po mieście oprowadziła Grupę Pani Marzena, zwiedzili kościół pw. Św Mikołaja i Ogród Historii zorganizowany przez Proboszcza Parafii ks. kan. Zbigniewa Rutkowskiego, który z niesamowitą pasją opowiadał o niezwykłych pomnikach opisujących historię miasta. W niedzielę, po porannej mszy świętej, podczas której zwoleńscy rowerzyści zostali powitani i modlono się min. o bezpieczny przejazd trasy Rajdu, wyjazd do Chełmna. Tam oczekiwał na Grupę przewodnik, po krótkim odpoczynku, bo wzniesienia przed Chełmnem dały się rowerzystom we znaki, opowiedział historię i oprowadził po rynku Chełmna. Nocleg w Brzozowie i w poniedziałek wyjazd do Torunia. W Hotelu Tramp Zwoleniaków powitała Pani Maria Pałucka Kierownik Referatu Turystyki Urzędu Miejskiego Torunia, każdy otrzymał mapy i suweniry miasta. Były pamiątkowe zdjęcia, Pani Maria przekazała, że o godz. 18 przewodnik oprowadzi Grupę po Starym Mieście. Przed spotkaniem z przewodnikiem, pojechali do Sanktuarium pw. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. JP II, świątynia robi niesamowite wrażenie, podobnie jak Stare Miasto, które znalazło się na drugim miejscu 7 cudów Polski. Z Torunia przejazd do Włocławka, tam dwa noclegi, zwiedzanie miasta, w wolnym dniu, trzy osoby pojechały do Kruszwicy. Wyjeżdżając z Włocławka, Grupa złożyła kwiaty i zapaliła znicz w miejscu, gdzie wyłowiono z wody ciało ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez oficerów służby bezpieczeństwa 19 października 1984 roku. Kolejny nocleg w Drwałach koło Wyszogrodu nad samą Wisłą. W piątek 2 czerwca, przejazd do Warszawy, tam Grupę poprowadził Tomasz Nowakowski, nad Wisłę, na Stare Miasto, obiad na Pradze i na nocleg w dzielnicy Wawer. Na Starym Mieście, zwiedzanie Katedry Św. Jana, Zamku Królewskiego, pamiątkowe zdjęcia. Wyjazd z Warszawy do Łuczynowa, dzielnicy Kozienic przez Czersk, Warkę. W niedzielę o godz. 7 uczestniczyli we Mszy Świętej w Kościele Świętej Rodziny w Kozienicach i ostatni dzień rajdu, przejazd przez Janików, Gniewoszów, Wysokie Koło, Górę Puławską, Janowiec, Zwoleń. Zmęczeni, ale szczęśliwi wrócili do swoich domów.

Dziesięcioosobową Grupę prowadzili - Czesław Nowakowski z flagą narodową z napisem Zwoleń i Czesław Wójcik z flagą z logo Fundacji Roku Rzeki Wisły, wszyscy jechali w kamizelkach odblaskowych z napisem Zwoleń, w czasie zwiedzania miast, czy udziału w Mszach Świętych mieli koszulki z logo Grupy i napisem na plecach Grupa Rowerowa Zwoleń oraz żółte czapeczki, bardzo ładnie się prezentowali. Trasę w terenie wyznaczali –Zdzisław Olender i Grzegorz Brzózek. Wstępnie wyznaczona trasa przez Elżbietę Nowakowską, z 650 kilometrów, w rzeczywistości zmieniła się na 850 km. Trzy osoby z wyjazdem do Kruszwicy przejechały 940 km.

Patronat nad rajdem objęła Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia oraz Fundacja Rok Rzeki Wisły. Rajd został wpisany do wydarzeń Roku Rzeki Wisły.

Rowerzyści dziękują za patronat oraz miłą współpracę z samorządami i organizacjami turystycznymi na trasie szczególnie Tczewa, Gniewa, Chełmna, Torunia i Włocławka.

 

 

Grupa Rowerowa Zwoleń na Święcie Polskiej Niezapominajki

Zwoleńscy cykliści wyjechali ze Zwolenia o godzinie 9, jechali przez Suchą, Czarną, Słupicę, na miejsce, do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisko im. Andrzeja Zalewskiego dotarli na rozpoczęcie uroczystości o godz. 10.30. Po złożeniu kwiatów pod tablicą pamiątkową inicjatora tego święta, redaktora radiowej Jedynki Andrzeja Zalewskiego, część oficjalna na estradzie. Później występy uzdolnionych dzieci, wśród których były trzy zespoły z Publicznej Szkoły im Władysława Jagiełły ze Zwolenia. Bardzo ciekawie został zaprezentowany pokaz ćwiczeń TAI CHI. Gwiazdą tegorocznego Święta był zespół Oddział Zamknięty.

To piękne święto leśników i przyrodników ma na celu promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie.

Członkowie Grupy Rowerowej Zwoleń uczestniczyli w licznych konkursach wiedzy, zdobywając nagrody. W drodze powrotnej jechali przez Jedlnię Letnisko, Słupicę, Gózd, Karszówkę, Podgórę, Janów i Józefów, zadowoleni wrócili do Zwolenia na godz. 17. Przejechali około 60 kilometrów.

Grupa Rowerowa Zwoleń rozpoczęła sezon 2017.

1 maja 2017 roku, z parkingu przykościelnego Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego z błogosławieństwem ks. Jerzego, Grupa Rowerowa Zwoleń rozpoczęła kolejny sezon wyjazdem do Wysokiego Koła do Matki Bożej Różańcowej. Trasa przez Czarnolas, Sarnów, Gniewoszów. W Sanktuarium bardzo serdecznie powitał Grupę proboszcz i jednocześnie kustosz ks. kan. Szymon Mucha oraz siostra Antonina. Zwoleńscy cykliści dotarli do Sanktuarium na Anioł Pański, po modlitwach i śpiewie pieśni maryjnych przed Cudownym Obrazem, skorzystali z zaproszenia do herbaciarni. Wracali trasą przez Boguszówkę, Markowolę, Leokadiów, w Polesiu przecięli 12 i dalej na Wólkę Łagowską, Zamość, w Grabowie przy Kaplicy Św. Zofii odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego. W Zwoleniu byli o godz. 16, przejechali ok.55 km.

Plany na sezon są dość ambitne, Grupa Rowerowa Zwoleń w Roku Rzeki Wisły 2017, postanowiła podczas Dwuetapowego Rajdu przejechać wzdłuż Wisły. Pierwszy etap Gdańsk – Janowiec - Zwoleń 650 km od 26 maja do 4 czerwca; drugi etap Wisła – Janowiec 450 km od 25-31 sierpnia; w czerwcu Szlakiem Rodu Kochanowskich w ramach Dni Jana Kochanowskiego; w lipcu Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę; w roku Józefa Piłsudskiego - Rajd Szlakiem bitwy I Brygady Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego - Zwoleń-Anielin-Laski Zwoleń.

Grupa Rowerowa Zwoleń podsumowała 2016 rok.

Podczas spotkania w Galerii Fotografii i Plastyki Domu Kultury, Grupa Rowerowa Zwoleń podsumowała miniony 2016 rok. Prezes Stowarzyszenia Czesław Nowakowski powitał gości, wśród których była Pani Bogusława Jaworska – Burmistrz Zwolenia, honorowy członek Grupy i Anna Wieczerzyńska Dyrektor Domu Kultury, powitał również licznie przybyłych zwoleńskich cyklistów. Podczas prezentacji slajdów prezes omawiał wszystkie wyjazdy:Członkowie Grupy rozpoczęli sezon rowerowy 30 kwietnia 2016 roku, wprawdzie w okrojonym składzie i na krótszym odcinku, bo tylko 45 kilometrów. Wyznaczona wcześniej trasa uległa zmianie i tak cykliści przejechali do Suchej, dalej na Czarną, w Podgórze przecięli 12, później Tczów, Bartodzieje i Zwoleń; od 26 maja do 3 czerwca 2016 roku, w 360. rocznicę Ślubów Lwowskich dwa dni spędzili we Lwowie. W niedzielę 29 maja, po Mszy Świętej w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej – Słuchającej, z Kalwarii Pacławskiej, szefowa Domu Kultury wróciła busem do Zwolenia, a piętnastoosobowa grupa rowerzystów z całym osprzętem i bagażami, już rowerami zjechała serpentynowym wzgórzem o wysokości 465 m n.p.m. i długości 2 km, rozpoczynając wyznaczoną wcześniej pięciodniową trasę do Kodnia. Kolejne dni jechali przez Przemyśl, Korczową, Lubaczów, Narol, Łukawicę, Tomaszów Lubelski, Zamość, Krasnystaw, Rejowiec, Depułtycze Królewskie, Chełm, Wolę Uhruską, Włodawę, Różankę, Hannę, Sławatycze, Jabłeczną do Kodnia. W ciągu 5 dni przejechali 410 km; 18 czerwca, rajd „Szlakiem Kochanowskich” w ramach Dni Jana Kochanowskiego, a szczególnie XXXVII Imienin Pana Jana. Trasa przebiegała przez Sycynę, Jasieniec, Barycz, dawne posiadłości Kochanowskich, dalej przez Mierziączkę, Grabów, w Szczęściu przecięli drogę krajową -12, Michalin, Filipinów, Władysławów, Jabłonów, Czarnolas- chwila odpoczynku i dalsza trasa przez Gródek do Policzny, dalej przez Suskowolę, Suchą do Zwolenia, ostatnim punktem trasy rajdu był Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu – Nekropolia Rodu, przejechali 72 kilometry; 6 - 9 lipca 2016 roku, 18 –osobowa Grupa, po raz piąty wyruszyła na pielgrzymi szlak XI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę, jechali przez Kazanów, Wielgie, Sienno, Ostrowiec Świętokrzyski do Skoszyna Nowego. Drugi dzień przez Nową Słupię, Bieliny, Wole Jachową, Górno, Suków, Chęciny, Małogoszcz, Kozłów, Ludynię do Włoszczowej – Sanktuarium Matki Bożej Rodziny. Trzeci dzień przez Kurzelów, Silnicę, Żytno, Gidle, Garnek, Skrzydłów, Mstów do Częstochowy, przejechali 280 km; z okazji 1050 Rocznicy Chrztu Polski Pielgrzymka Rowerowa Śladami Pierwszych Piastów od 29 lipca do 5 sierpnia. Transportem zorganizowanym dotarli do Wrześni, dalej rowerami odwiedzili i zwiedzili Grzybowo, Giecz, Gułtowo, Klony, Czerlejno, Kleszczewo, Komorniki, Tulce, Spławie, Poznań, nocleg w Gruszczynie, kolejny dzień – Kobylnica, Uzarzewo, Biskupice, Pobiedziska na Pola Lednickie, w Ostrowie Lednickim – największej z pięciu wysp na jeziorze Lednica, prawdopodobne miejsce Chrztu Polski, zwoleńscy pielgrzymi zaśpiewali hymn „Gdzie Chrzest tam nadzieja”, nocleg w Kłecku, następny dzień - Borzątew, Mieleszyn, Kowalewo, Rzym, Rogowo, Grochowiska Szlacheckie, Złotniki, Gąsawa do Biskupina, Wenecji, Żnina, koleiny dzień przez - Chomiąż Szlachecką, Dąbrowę, Broniewicę, Kołude Małą, Ludzisko, Markowice - tam pokłonili się Matce Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw, dalej przez Bożejewice dojechali do Kruszwicy; kolejny dzień przez Łagiewniki, Sokolniki, Strzelno Klasztorne, Strzelno, Łąkie, Zbitowo, Wylatowo, Trzemieszno, Szczytniki Duchowne do Gniezna - pierwszej stolicy Polski, pierwszej metropolii kościelnej, miasto św. Wojciecha. W szóstym dniu jazdy rowerowej dotarli do Lichenia. 5 sierpnia 2016 roku, po mszy św. w Bazylice, zwoleńscy pielgrzymi zwiedzili muzeum, przejechali ścieżkami lasu Grąblińskiego, po czym transportem zorganizowanym powrócili do Zwolenia, przejechali 510 km.

20 sierpnia, Grupa Rowerowa Zwoleń dołączyła do Zwoleńskiej Drużyny uczestniczącej w Turnieju Miast w Warce na Szlaku Książąt Mazowieckich. Zwoleńscy rowerzyści jechali przez Pionki, Brzózę, Głowaczów, przejechali 120 km; 10 września trasa do Kazimierza przez Solec; jechali przez Siekierkę, Tymienicę, Chotczę, w Solcu przejechali nowym mostem na Kamień, Kępę Gostecką, Wilków, Mięćmierz do Kazimierza i dalej promem do Janowca i powrót do Zwolenia. Przejechali 110 km; 1 października udział w IX Pielgrzymce Rodziny Różańcowej Diecezji Radomskiej pod hasłem „Polsko - odmawiaj gorliwie różaniec”. Przejechali ok. 60 kilometrów. 2 października wyjazd do Kazimierza, przejechali 50 kilometrów.

 

Podczas wszystkich wyjazdów rowerzyści jechali w kamizelkach odblaskowych z napisem Zwoleń, flagę narodową też z napisem Zwoleń, wiózł lider Czesław Nowakowski. W miejscach dłuższego pobytu uczestnicy byli widoczni i odznaczali się jednakowymi żółtymi koszulkami z logo Grupy i napisem na plecach GRUPA ROWEROWA ZWOLEŃ. W 2016 roku przejechali grupowo 1.657 km. Natomiast indywidualnie niektórzy pokonali ponad 3.500 km. Patronat nad wszystkimi wyjazdami objęła Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia, nad pielgrzymkami ks. kan. Bernard Kasprzycki. Wstępnie wszystkie trasy wyznaczyła Elżbieta Nowakowska, natomiast w terenie Stanisław Bilski, Zdzisław Olender i Paweł Warchoł, zamykającym peleton był Czesław Wójcik.

Uczestnicy wyjazdów dziękują Pani Burmistrz za patronat i sponsoring, jednocześnie zapewniają, że w dalszym ciągu będą promowali nasze miasto na kolejnych wyjazdach.

 

Grupa Rowerowa Zwoleń w Wysokim Kole

W sobotę, 1 października 2016 roku o godz. 8.00 z błogosławieństwem ks.kan. Bernarda Kasprzyckiego, Grupa Rowerowa Zwoleń wyjechała do Wysokiego Koła. Uczestniczyła w IX Pielgrzymce Rodziny Różańcowej Diecezji Radomskiej pod hasłem „Polsko - odmawiaj gorliwie różaniec”. Rowerzyści uduchowieni i szczęśliwi wrócili do Zwolenia, planując jeszcze krótkie wyjazdy do Kazimierza nad Wisłą i do Wąwolnicy. Przejechali ok. 60 kilometrów.

 

Grupa Rowerowa Zwoleń na kolejnym wyjeździe

W sobotę, 10 września 2016 roku o godz. 9.30 Grupa Rowerowa Zwoleń wyjechała do Kazimierza przez Solec. Rowerzyści jechali przez Siekierkę, Tymienicę, Chotczę, w Solcu nad Wisłą zwiedzili Kościół farny pw. Wniebowzięcia NMP z XIV w. w stylu gotyckim, przebudowany w XVI/XVII w. w stylu późnorenesansowym oraz Kościół (dawny klasztor) oo. Reformatów z 1626 r., wielokrotnie restaurowany. Z Solca przejechali nowym mostem na Kamień, Kępę Gostecką, Wilków, Mięćmierz do Kazimierza. Tam odpoczęli chwilę, aby poczuć atmosferę renesansowego rynku i dalej promem do Janowca. Przejechali 110 km, zadowoleni wrócili około godz. 18 do Zwolenia.

 

Grupa Rowerowa Zwoleń na kolejnym wyjeździe

W sobotę, 20 lipca Grupa Rowerowa Zwoleń dołączyła do Zwoleńskiej Drużyny uczestniczącej w Turnieju Miast w Warce na Szlaku Książąt Mazowieckich. Zwoleńscy rowerzyści wyjechali o 7 rano, aby zdążyć na przemarsz rozpoczynający Turniej. W Warce spotkali się z Bogusławą Jaworską Burmistrz Zwolenia, która wspólnie z Arkadiuszem Sulimą Wicestarostą, Włodzimierzem Kabusem Z-cą Burmistrza i Janem Nowakowskim Sekretarzem Gminy dopingowali zwoleńskim zawodnikom. Tym razem zdobyli III miejsce, ale w ogólnej klasyfikacji są na pierwszej pozycji. Rowerzyści jechali przez Pionki, Brzózę, Głowaczów, przejechali 120 km, zadowoleni wrócili około godz. 19 do Zwolenia.

 

 

 

Pielgrzymka Rowerowa Śladami Pierwszych Piastów

GRUPA ROWEROWA ZWOLEŃ 29 lipca 2016 roku po mszy św. o godz. 7 i z błogosławieństwem ks. kan. Bernarda Kasprzyckiego proboszcza Parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Zwoleniu, wyruszyła na pielgrzymi szlak. Dotarli do Wrześni i tam już rowerami pojechali do Grzybowa, gdzie zwiedzili muzeum w miejscu jednego z największych grodów, jakie powstały w okresie formowania się państwa Piastów. W samej Wrześni, oddali hołd Dzieciom Wrzesińskim broniącym naszej ojczystej mowy.

30.07.2016 sobota wyjechali z Wrześni przez Chociczkę, Żemk, Gąsiorową, Dzierznicę, w Gieczu w centrum byłej osady „targowej”, która rozwinęła się już w X wieku, zwiedzili zbudowany z kamiennych ciosów, częściowo zrekon­struowany, piękny romański kościół pod wezwaniem św. Mikołaja i Wniebowzięcia NMP z poł. XII w.; dalej przez Gułtowy – dawnej wsi rycerskiej, Klony, Czerlejno, Kleszczewo, Komorniki, Tulce, Spławie dotarli do Poznania zwiedzili Bazylikę Archikatedralną św. Piotra i św. Pawła – jeden z najstarszych polskich kościołów i najstarsza polska katedra (od 968), położona na Ostrowie Tumskim. Jest ona miejscem pochówku pierwszych władców Polski aż do Kazimierza Odnowiciela. Obecna gotycka katedra powstała w XIV – XV w., częściowo odbudowana i regotyzowana po zniszczeniach II wojny światowej. W Poznaniu pospacerowali po Starym Mieście. Drugi nocleg mieli w Gruszczynie.

W niedzielę, 31 lipca uczestniczyli we mszy św. w Kościele Krzyża Św. w Kobylnicy, gdzie z ogromnym wzruszeniem powitał ich tamtejszy proboszcz. Dalej jechali przez Uzarzewo, Biskupice, Pobiedziska na Pola Lednickie - 40-hektarowy obszar, miejsce corocznych spotkań młodzieży i innych uroczystości religijnych. Centralnym punktem jest wzniesiona w 1997 r., na usypanym pagórku, Brama Trzeciego Tysiąclecia. Budowla o ażurowej, stalowej konstrukcji (dł. 36 m i wys. 9 m) ma kształt ryby, przez pierwszych chrześcijan uznawanej za symbol Chrystusa. Do „Ryby” prowadzi „droga procesyjna”, po bokach której ustawiono głazy narzutowe – stacje Drogi Krzyżowej. Nieopodal bramy stoi ażurowa dzwonnica z dzwonem „Jezus Chrystus”. Na początku kwietnia 2006 r., w przeddzień 1. rocznicy śmierci Jana Pawła II, ustawiono przy ośrodku potężny głaz-pomnik (o masie ok. 25 ton) przewieziony z kopalni węgla brunatnego „Konin”. Jest również grób O. Jana Góry. W Ostrowie Lednickim – największej z pięciu wysp na jeziorze Lednica, prawdopodobne miejsce Chrztu Polski https://pl.wikipedia.org/wiki/Ostr%C3%B3w_Lednicki - cite_note-1. Tam zwoleńscy pielgrzymi zaśpiewali hymn „Gdzie Chrzest tam nadzieja”. Na wyspie znajduje się stanowisko archeologiczne oraz od 1969 roku Muzeum Pierwszych Piastów. Przejazd na nocleg do Kłecka.

1 sierpnia trasa wiodła przez Borzątew, Mieleszyn, Kowalewo, Rzym, Rogowo, Grochowiska Szlacheckie, Złotniki, Gąsawa do Biskupina - miejsca, gdzie we wczesnej epoce żelaza istniała osada obronna kultury łużyckiej. Jej odkrycie w 1934 roku pod wodami Jeziora Biskupińskiego stało się jednym z najważniejszych dokonań polskich archeologów, zaznaczającym przełom w stanie wiedzy o pradziejach. Przetrwanie prawie kompletnych fundamentowych konstrukcji drewnianych rozległego osiedla, z reliktami domostw, ulic, wałów i urządzeń technicznych, było zjawiskiem wyjątkowym, swoistą sensacją archeologiczną na miarę europejską. Popularyzowany jako „polskie Pompeje”. Biskupin funkcjonuje obecnie jako muzeum-rezerwat archeologiczny, ze współczesnymi pełnowymiarowymi rekonstrukcjami fragmentów grodu. Rowerzyści dotarli również do pobliskiej Wenecji i Żnina

 2 sierpnia trasa z Biskupina przez Chomiąż Szlachecką, Dąbrowę, Broniewicę, Kołude Małą, Ludzisko, Markowice - tam pokłonili się Matce Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw, dalej przez Bożejewice dojechali do Kruszwicy – zwiedzili Kolegiatę św. Piotra i Pawła - jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce oraz Mysią Wieże –o wysokości 32 metrów. Dodatkowo przejechali lokalne szlaki rowerowe wzdłuż Jeziora Gopło.

3 sierpnia z Kruszwicy przez Łagiewniki, Sokolniki, Strzelno Klasztorne, Strzelno – zwiedzili Kościół Świętej Trójcy i Najświętszej Maryi Panny trójnawową bazylikę z transeptem i zamkniętym apsydą prezbiterium oraz XII wiecznymi romańskimi kolumnami. Rotunda św. Prokopa w Strzelnie – największa romańska świątynia w Polsce zbudowana na planie koła. Zapis w kronikach Jana Długosza podaje datę 16 marca 1133 jako dzień jej konsekracji. Dalej jechali przez Łąkie, Zbitowo, Wylatowo, Trzemieszno, Szczytniki Duchowne do Gniezna - pierwszej stolicy Polski, pierwsza metropolia kościelna, miasto św. Wojciecha. Zwiedzili Bazylikę prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – gotycki kościół katedralny, usytuowany na Wzgórzu Lecha. Katedra była wielokrotnie miejscem koronacji królów Polski. Początki gnieźnieńskiej katedry sięgają końca IX wieku, kiedy wybudowano prostokątne oratorium jednonawowe. Pod koniec X w. Mieszko I wybudował świątynię na planie krzyża, przebudowując jednonawowe oratorium. W 977 roku pochowano w świątyni księżną Dąbrówkę, żonę Mieszka I. Przed przybyciem św. Wojciecha do Gniezna, Bolesław Chrobry przebudował świątynię wg planu prostokąta, wynosząc ją później do rangi katedry. W 999 roku odbył się pogrzeb św. Wojciecha oraz jego kanonizacja przez papieża Sylwestra II.
Między 7 a 15 marca 1000 roku do Gniezna przybył cesarz Otton III, aby pomodlić się przy grobie św. Wojciecha. Odbył się wtedy tzw. I Zjazd Gnieźnieński, na którym książę Polski Bolesław Chrobry i cesarz omawiali plany utworzenia wspólnego królestwa Niemiec, Francji, Rzymu, Anglii i Państw Słowiańskich. Utworzono archidiecezję gnieźnieńską i I metropolię kościelną w Polsce, podległą wyłącznie papieżowi.

4 sierpnia wyjazd z Gniezna do Lichenia - Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski – obecnie największy kościół w Polsce. W marcu 2000 r. Episkopat Polski zadecydował, że świątynia ta, jako jedna z trzech (obok kościoła Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach i Opatrzności Bożej - w Wilanowie) będzie wotum Kościoła Katolickiego na Wielki Jubileusz Narodzenia Chrystusa. Świątynia licheńska powstała w ciągu 10 lat.

12 czerwca 2004 r. w obecności dziesiątków tysięcy pielgrzymów, nowy kościół został poświęcony.

5 sierpnia po mszy św. w Bazylice, zwoleńscy pielgrzymi zwiedzili muzeum, przejechali ścieżkami lasu Grąblińskiego, po czym transportem zorganizowanym powrócili do Zwolenia.

 

Flagę z napisem Zwoleń, jak zwykle wiózł lider Czesław Nowakowski. Patronat nad pielgrzymującą Grupą Rowerową Zwoleń objęła Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia.

Trasę szlaku o długości 460 km wytyczyła Elżbieta Nowakowska, a faktycznie pielgrzymi przejechali 510 km.

 

Stowarzyszenie Zwykłe - Grupa Rowerowa Zwoleń zawiązała się w lutym 2015 roku z siedzibą w Domu Kultury, liczy 26 osób. Prezesem Grupy został Czesław Nowakowski, wiceprezesem Czesław Wójcik, skarbnikiem – Cezary Mordziński.

 

V Zwoleńska Pielgrzymka Rowerowa już wróciła z Jasnej Góry

 

Grupa Rowerowa Zwoleń 6 lipca 2016 roku, po Mszy Świętej o godz. 7 w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu i z błogosławieństwem na drogę ks. Jerzego i ks. Mariusza wyruszyła na pielgrzymi szlak XI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę. W tym roku, zmienili trasę, w pierwszym dniu jechali przez Kazanów, Wielgie, Sienno, Ostrowiec Świętokrzyski do Skoszyna Nowego. Tam zatrzymali się w Schronisku Brata Alberta „Nasze Gospodarstwo” utworzonym przez ks. Jana Mikosa, który w latach sześćdziesiątych XX w. był wikariuszem w Zwoleniu. Bardzo serdecznie przyjął Zwoleniaków, w środę wieczorem spotkanie przy ognisku, a w czwartek, Ksiądz Jan przed Mszą Świętą w swojej wypowiedzi nawiązał do pobytu w Zwoleniu, gdzie narodził się pomysł i potrzeba zorganizowania schroniska dla bezdomnych ludzi wsi. Po błogosławieństwie dalsza trasa przez Nową Słupię, Bieliny, Wole Jachową, Górno, Suków, Chęciny, Małogoszcz, Kozłów, Ludynię do Włoszczowej – Sanktuarium Matki Bożej Rodziny. Świątynia została zbudowana w stylu barokowym, w miejscu objawienia się dzieciom włoszczowskim w 1642 roku Najświętszej Marii Panny z Dzieciątkiem Jezus, w towarzystwie św. Joachima i św. Józefa.

Ponad 120 kilometrowy odcinek po górzystym trenie Świętokrzyskim i przy silnym wietrze dał się mocno rowerzystom we znaki. W piątek przejazd przez Kurzelów, Silnicę, Żytno, w Gidlach w Bazylice Matki Bożej –Uzdrowienia Chorych zatrzymali się na Anioł Pański. Ojciec Dominikanin przybliżył z 1516 roku historię malutkiej dziewięciocentymetrowej, kamiennej figurki Matki Bożej z Dzieciątkiem, znajdującej się obecnie w Kaplicy wczesnobarokowego Kościoła Klasztornego Dominikanów.

Po krótkiej przerwie dalej trasa wiodła przez Garnek, Skrzydłów, Mstów do Częstochowy. Przejazd Alejami NMP, około godziny 17 dotarli do celu, pokłonili się Najświętszej Matce, Pani Nieba i Ziemi, chwila zadumy, refleksji, podziękowania za otrzymane łaski i prośby o błogosławieństwo na kolejne dni ziemskiego życia. Pamiątkowe zdjęcia, zakwaterowanie i o godzinie 21.00 udział w Apelu Jasnogórskim. W sobotę o godzinie 6, odsłonięcie Obrazu, o godz 11.00 spotkanie wszystkich pielgrzymów z ks. kan. Jerzym Grochowskim – inicjatorem i organizatorem pielgrzymki rowerowej oraz dziekanem i proboszczem Sanktuarium Świętej Rodziny w Bazylice Archikatedralnej w Częstochowie. Po wspólnej modlitwie i świadectwach pielgrzymowania, przejazd Alejami NMP w kolumnie eskortowanej przez Policję na Jasnogórskie Wały na Mszę Świętą. Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Radomskiego ks. Henryka Tomasika na Błoniach Jasnogórskich była zwieńczeniem XI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę. W homilii J.E. ks. Biskup nawiązał do Roku Miłosierdzia i do Roku 1050-lecia Chrztu Polski, zaznaczył, że Chrzest przyjęty przez Mieszka I, to nadzieja nowej rzeczywistości i nowej kultury przepełnionej Ewangelią. Oklaskami i dzwonkami pielgrzymi podziękowali Biskupowi za piękne słowa, ks. kan. Jerzemu Grochowskiemu za zorganizowanie tych szczególnych rekolekcji w drodze pod hasłem Gdzie Chrzest Tam Nadzieja. Na Jasną Górę dojechało 1140 rowerzystów w 43 grupach z różnych zakątków Polski.

Piękny peleton zwoleńskich rowerzystów w kamizelkach odblaskowych z napisem ZWOLEŃ, z liderem wiozącym flagę narodową przemykał przez wioski i miasta czterech województw- mazowieckiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i śląskiego. Zwoleńska grupa licząca 18 osób przejechała 280 km. Każdy indywidualnie wiózł swoje intencje, a grupowo w intencji parafii, miasta i naszej Ojczyzny. Grupę prowadził Czesław Nowakowski, zamykającym był Czesław Wójcik. Trasę w terenie wyznaczali Zdzisław Olęder i Stanisław Bilski. Busa –transportera, służącego jako zaplecze socjalne udostępnili Małgorzata i Grzegorz Brzózkowie

Patronat nad pielgrzymującą Grupą Rowerową Zwoleń objęli: Ks. kan. Bernard Kasprzycki i Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia.

 

 

 

 

 

RAJD SZLAKIEM JANA KOCHANOWSKIEGO

 

W dniu 18 czerwca 2016 roku o godzinie 9.00, po spotkaniu z Burmistrz Zwolenia Bogusławą Jaworską, Grupa Rowerowa Zwoleń wyjechała z głównego placu miasta na rajd „Szlakiem Jana Kochanowskiego”. Rajd zorganizowany w ramach Dni Jana Kochanowskiego, a szczególnie XXXVII Imienin Pana Jana. Trasa przebiegała przez Sycynę - miejsce urodzin Mistrza Jana w 1530 roku. W latach 1980-1981 na terenie dawnego parku, w pobliżu stawu Przerwaniec archeolodzy odkopali pozostałości XIV-wiecznych fundamentów budowli, którą zidentyfikowano jako sycyński dwór Kochanowskich, a więc miejsce urodzenia poety. Dziś w tym miejscu można zobaczyć zarys fundamentów, a na tablicy informacyjnej rysunek zrekonstruowanego dworu. Zwoleńscy rowerzyści dotarli także do pamiątkowej Kapliczki z czerwonego piaskowca z 1621 roku, ufundowanej jako wotum za szczęśliwy powrót Mikołaja Kochanowskiego z Wojny Chocimskiej. Z Sycyny przejazd do Jasieńca, Baryczy, dawne posiadłości Kochanowskich. Dalej przez Mierziączkę, Grabów w Szczęściu przecięli drogę krajową -12, Michalin, Filipinów, Władysławów, Jabłonów, Czarnolas. W Czarnolesie Poeta spędził najpiękniejszy okres w swoim życiu, tam przetłumaczył Psałterz Dawidów, tam napisał Odprawę Posłów Greckich, tam też powstały Treny po śmierci ukochanej córki Urszulki. Nie zachował się wprawdzie dwór, w którym poeta mieszkał ze swoją rodziną, ale kolejni właściciele Czarnolasu - Jabłonowscy, wybudowali w XIX w. klasycystyczny dworek i to właśnie w nim ma siedzibę Muzeum. Zgromadzone są tam eksponaty związane z życiem i twórczością Jana z Czarnolasu oraz epoką, w której tworzył.

Chwila wytchnienia, zadumy i dalsza trasa przez Gródek do Policzny, dalej przez Suskowolę, Suchą do Zwolenia, odwiedzili na stadionie uczestników biegów, prezes Grupy udzielił wywiadu dla Radia Mazowsze. Ostatnim punktem trasy rajdu był Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu – Nekropolia Rodu Kochanowskich – miejsce spoczynku doczesnych szczątków Jana i Rodziny Kochanowskich.

W rajdzie uczestniczyło 17 osób, przejechali 72 kilometry, Grupę prowadził Czesław Nowakowski, zamykającym był Czesław Wójcik. Wszyscy szczęśliwi i zadowoleni myślą już o kolejnym wyjeździe do Częstochowy.

Pierwsza wyprawa Grupy Rowerowej Zwoleń w 2016 roku.

 

W dniu 26 maja 2016 roku, po procesji Bożego Ciała, Grupa Rowerowa Zwoleń pod patronatem Bogusławy Jaworskiej Burmistrz Zwolenia i z błogosławieństwem ks. Kan. Bernarda Kasprzyckiego, Proboszcza Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu wyjechała transportem zorganizowanym do Kalwarii Pacławskiej.

Wyjazd zorganizowany w 360. rocznicę Ślubów Lwowskich, dlatego też dwa dni przeznaczono na zwiedzanie Lwowa. W Katedrze Lwowskiej, Zwoleniacy pomodlili się przed ukoronowaną w 2001 roku przez Jana Paweł II kopią wizerunku Matki Bożej Łaskawej. Oddali hołd wielkim Polakom na Cmentarzu Łyczakowskim i Orląt Lwowskich, złożyli wiązanki kwiatów od Burmistrz Zwolenia i Grupy Rowerowej Zwoleń, zapalili znicze, odśpiewali Rotę przy Grobie Marii Konopnickiej, a Hymn Narodowy przed Panteonem Obrońców Lwowa. Z tarasu widokowego dużego zamku, który wznosi się 413 metrów nad poziomem morza, podziwiali panoramę Lwowa ze strzelistymi wieżami kościołów i turkusowymi kopułami zabytkowych budowli. W Operze Lwowskiej obejrzeli Pajace Leoncavalla. Lwów był i nadal pozostaje ważną częścią polskiej tradycji historycznej i kulturowej. Nawet ponad sześciogodzinne oczekiwanie na odprawę, w drodze powrotnej do Kalwarii Pacławskiej, nie zaburzyło wspomnień o niepowtarzalnym klimacie miasta, w którym zachowało się wiele śladów polskiego dziedzictwa.

W niedzielę, po Mszy Świętej o godz. 7 w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej – Słuchającej i po obfitym śniadaniu w jadłodajni przyklasztornej, szefowa Domu Kultury wyjechała busem do Zwolenia, a piętnastoosobowa grupa rowerzystów z całym osprzętem i bagażami, już rowerami zjechała z serpentynowego wzgórza o wysokości 465 m n.p.m.i długości 2 km, rozpoczynając wyznaczoną wcześniej pięciodniową trasę do Kodnia. W niedzielę przez Nowosiółki Dydyńskie, Przemyśl, wyjeżdżając z Przemyśla zwiedzili Arboretum w Bolestraszycach - ogród dendrologiczny oraz fort obronny, dojechali do Korczowej na nocleg. Poniedziałek wyjazd z Korczowej o godz 7 przez Wielkie Oczy, Lubaczów – spotkanie w Urzędzie Miejskim, Narol, Łukawicę – nocleg w Bieniaszówce w Gospodarstwie Agroturystycznym Pani Marii, która zadbała o regionalne potrawy zarówno na kolację jak i na śniadanie. Kolejny dzień - ciężki ze względu na zróżnicowany roztoczański teren i ponad 100 km odcinek. Wyjazd z Bieniaszówki do Miejsca Pamięci - Niemieckiego Obozu Zagłady Żydów w Bełżcu, dalej Tomaszów Lubelski, Zamość – zwiedzanie miasta, pamiątkowe fotografie przed Ratuszem i Pomnikiem Jana Zamojskiego; przejazd na nocleg za Krasnystaw do Zajazdu Barbara. W środę wyjazd z Krasnystawu, zwiedzanie ruin zamku w Krupem, dalej przez Rejowiec, zwiedzanie lotniska w Depułtyczach Królewskich - Państwowej Wyższej Szkoły Lotniczej w Chełmie. Od godziny 14 wyjazd z Chełma w strugach deszczu do Ośrodka Pompka w Woli Uhruskiej nad Bugiem. W czwartek przejazd przez Włodawę – miasto trzech kultur, w Różance podziwianie malowniczego krajobrazu Ukrainy, Białorusi i Polski z Wieży widokowej, dalej w Hannie zwiedzanie dawnej Cerkwi Unickiej, a obecnego kościoła pw. św. Piotra i Pawła, muzeum i organistówki. W Sławatyczach spotkanie z bratem Markiem Motyką z zakonu misjonarzy Oblatów z Kodnia, który rowerem wyjechał po Grupę, w Jabłecznej zwiedzili Klasztor Prawosławny św. Onufrego Wielkiego. Do Kodnia Grupa dojechała na godzinę 16.30. Zwoleniacy uczestniczyli w procesji na zakończenie oktawy Bożego Ciała. W piątek, po mszy św. dziękczynno-błagalnej za szczęśliwy przejazd z Kalwarii Pacławskiej do Matki Bożej Kodeńskiej, wyjechali już transportem zorganizowanym do Zwolenia. Przed Urzędem Miejskim Grupę Rowerową Zwoleń powitały Panie - Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia i Natalia Anna Wieczerzyńska Dyrektor Domu Kultury.

Organizatorem i liderem wyjazdu był Czesław Nowakowski, który prowadził peleton wioząc flagę narodową z napisem Zwoleń, zamykającym był Czesław Wójcik, trasę w terenie wyznaczali Stanisław Bilski i Paweł Warchoł, W ciągu 5 dni przejechali 410 km. Z Kalwarii wyjechało 15 osób, z przyczyn obiektywnych, dwie osoby z trasy powróciły do Zwolenia, do Kodnia dotarło 13 osób. Wszyscy na trasie jechali w kamizelkach z napisem Zwoleń, natomiast we Lwowie w żółtych koszulkach z logo Grupy i napisem na plecach – Grupa Rowerowa Zwoleń. Uczestnicy wyjazdu dziękują Pani Burmistrz za patronat i sponsoring, jednocześnie zaznaczają, że w dalszym ciągu będą promować nasze miasto na kolejnych wyjazdach.

 

Grupa w ubiegłym roku przejechała z Suwałk do Kodnia, a w tym z Kalwarii Pacławskiej do Kodnia, także wschodnia granica „zaliczona”. Kolejny wyjazd 18 czerwca Szlakiem Jana Kochanowskiego w ramach Dni Jana Kochanowskiego, w lipcu Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę i na przełomie lipca i sierpnia rajd „Szlakiem Piastowskim” w ramach obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski.

 

Grupa Rowerowa Zwoleń przed wyjazdem do Lwowa

 

Podczas spotkania organizacyjnego Grupy Rowerowej Zwoleń, przed wyjazdem do Lwowa, Sekretarz gminy Jan Nowakowski, w imieniu Bogusławy Jaworskiej Burmistrz Zwolenia przekazał wyjeżdżającym kamizelki odblaskowe z napisem Zwoleń, aby byli widoczni i bezpieczni na drogach i jednocześnie promowali nasze miasto.

Spotkanie odbyło się w dniu 19 maja 2016 roku w Domu Kultury w Zwoleniu, prezes przedstawił program, została przeanalizowana około 400 kilometrowa trasa przejazdu rowerami z Kalwarii Pacławskiej do Kodnia. Wyjazd planowany jest na 26 maja, powrót 3 czerwca, w tym czasie dwa dni na zwiedzanie Lwowa w 360 Rocznicę Ślubów Króla Jana Kazimierza przed Cudownym Obrazem Matki Boskiej Łaskawej w Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zwoleńscy rowerzyści oddadzą hołd wielkim Polakom na Cmentarzu Łyczakowskim i Orląt Lwowskich.

Grupa Rowerowa Zwoleń rozpoczęła sezon.

 

30 kwietnia 2016 roku, Grupa Rowerowa Zwoleń rozpoczęła sezon, wprawdzie w okrojonym składzie i na krótszym odcinku, bo tylko 45 kilometrów. Miały być Źródełka Królewskie i ognisko, ale z uwagi na siąpiący deszcz, wyznaczona wcześniej trasa uległa zmianie i tak cykliści przejechali do Suchej, dalej na Czarną, w Podgórze przecięli 12, później Tczów, Bartodzieje i Zwoleń. Kolejne wyjazdy planowane są do Kalwarii Pacławskiej, Lwowa busem, a rowerami z Kalwarii przez Korczową, Narol, Krasnobród, Zamość, Krasnystaw, Chełm, Wolę Uhruską do Kodnia; Szlak Rodu Kochanowskich w ramach Dni Jana Kochanowskiego; Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę – Zwoleń Skoszyn Nowy k/Nowej Słupi, Włoszczowa, Częstochowa; Szlakiem Piastowskim – Grzybowo, Giecz, Ostrów Lednicki, Pola Lednickie, Biskupin, Gniezno, Strzelno, Kruszwica, Licheń.

 

Grupa Rowerowa Zwoleń podsumowała 2015 rok.

 

 

W dniu 26 stycznia 2016 roku, podczas spotkania noworocznego w sali audiowizualnej Vanilii House, Grupa Rowerowa Zwoleń podsumowała miniony 2015 rok. Prezes Stowarzyszenia Czesław Nowakowski powitał zwoleńskich cyklistów, wśród których była również Pani Bogusława Jaworska – Burmistrz Zwolenia, honorowy członek Grupy.

Przedstawił sprawozdanie merytoryczne - Stowarzyszenie Zwykłe - Grupa Rowerowa Zwoleń zawiązała się w lutym 2015 roku z siedzibą w Domu Kultury, liczy 26 osób.

Członkowie Grupy rozpoczęli sezon rowerowy w majowy weekend 2015 roku, byli w Zawichoście i Sandomierzu; w dniach 29 maja do 6 czerwca w Wilnie busem, a z Suwałk już na rowerach, ścianą wschodnią przez Wigry, Augustów, Dąbrowę Białostocką, Sokółkę, Krynki, Kruszyniany, Supraśl, Hajnówkę, Kleszczele, Grabarkę, Siemiatycze, Drohiczyn, Borsuki, Pratulin, Janów Podlaski dojechali do Kodnia do Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia; 20 czerwca - Szlak Rodu Kochanowskich w ramach XXXVI Imienin Pana Jana i XVI Dni Sycyny, obejmujący miejscowości- Sycynę, Jasieniec, Barycz, Wysokie Koło, Opactwo, Sieciechów, Gródek, Czarnolas, Zwoleń; od 8 do 12 lipca – uczestniczyli w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę – Zwoleń, Wierzbica, Bliżyn, Włoszczowa, Częstochowa; od 31 lipca do 2 sierpnia – przejechali kolejne pętle Szlaku Rodu Kochanowskich –Zwoleń, Rzuców, Borkowice, Skrzynno, Kochanów, Wieniawa, Domaniów, Przytyk, Zakrzew, Radom, Zwoleń; w dniach 22 i 23 sierpnia byli w Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy; w dniu 10 września o godz. 24.00 w ramach Europejskiego Maratonu Dobroci - Łuków - Praga w Czechach, Grupa Rowerowa Zwoleń przejęła flagę i zawiozła ją do Iłży, gdzie dalej powieźli ją cykliści iłżeccy; 3 października udział w VIII Pielgrzymce Rodziny Różańcowej Diecezji Radomskiej w Sanktuarium NMP Królowej Różańca Św. w Wysokim Kole; 4 października udział w VIII Rajdzie Rowerowym Szlakiem Iłżeckich Oddziałów Partyzanckich im. gen. bryg. Antoniego Hedy ps. Szary, w 71 rocznicę bitwy pod Piotrowym Polem, gdzie Prezes Grupy otrzymał medal pamiątkowy i podziękowanie od organizatorów.

Od maja do października 2015 roku, zwoleńscy rowerzyści przejechali w grupie około 2.500 kilometrów. Jadąc, zwracali na siebie uwagę - pilot grupy wiózł flagę narodową, a wszyscy uczestnicy jechali w kamizelkach odblaskowych z nadrukiem Zwoleń, promując w ten sposób nasze miasto. Bogusława Jaworska – Burmistrz Zwolenia patronowała Grupie i wspierała finansowo. Nad wyjazdami pielgrzymkowymi patronował Grupie ks. kan. Bernard Kasprzycki – proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

Grupę wsparły również firmy - LOBO Grzegorz Paszkiewicz i EKSPORT- IMPORT – Spółdzielnia Ogrodnicza Kazimierz Chołuj. Zarząd i członkowie Grupy serdecznie dziękują za patronat i wsparcie finansowe.

Po sprawozdaniu merytorycznym, sprawozdanie finansowe przedstawił skarbnik – Cezary Mordziński. Po wysłuchaniu sprawozdań, głos zabrała Pani Burmistrz, pogratulowała wspaniałej pasji, która pozwala wzmacniać  i utrzymać dobrą sprawność fizyczną. Życzyła dużo zdrowia i sił do pokonania wyznaczonych tras w 2016 roku. Wszyscy z przyjemnością wrócili na przebyte trasy podczas prezentacji slajdów przygotowanych na bazie fotografii Grzegorza Brzózka i Elżbiety Nowakowskiej. Była możliwość zapoznania się z planami na 2016 rok i wpisaniem  na listy wyjazdowe min. do Kalwarii Pacławskiej, Lwowa, powrót rowerami z Kalwarii Pacławskiej do Kodnia; kolejna – Szlakiem Jana Kochanowskiego w ramach XXXVII Imienin Pana Jana i XVII Dni Sycyny; XI Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Gór; Śladami Pierwszych Piastów – rajd z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski. Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze.

 

FOTOGALERIA

Wilno Sandomierz

Szlak Kochanowskiego

Częstochowa

 Wąwolnica i nocna sztafeta

Foto: Elżbieta Nowakowska i Grzegorz Brzózek

Burmistrz zaprasza

<p>Bogusława Jaworska</p>

Bogusława Jaworska

Przyjęcia interesantów:

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.